Mühendisler neden uzun yaşamaz ?

Dr Gary SMALL ,iyi hayatın temel çözümünün bedensel zindelikten çok beyin zindeliğinin azami düzeye çıkarılmasından geçtiğine inanıyor.Yine yaptığı çalışmalara göre olumlu düşünen ve mutlu kişilerin olumsuz görüşlü mutsuzlara oranla neredeyse 20 yıl daha uzun yaşama şansı yakaladıklarını keşfediyor.Fazla araştırma yapmadan bile hemen herkes olumlu düşünmenin insan hayatını ve konforunu uzattığını söyleyebilir.Dr un bu söylediği bilinmez birşey değil ama belki 20 yıl daha fazla yaşayabilir ifadesi yeni bir söylem.İnşaat Mühendisleri ise hayatın hemen her anında mutsus bir hayat sürmekteler.Bunun nedeni olarak aldıkları eitimden başlayarak sorunlu olan Türkiye İnşaat piyasası gösterilebilir.Mühendisler eğitim olarak gerçekçi bir eğitim görürler.Birtakım sonuçları varmak için çok düşünmeleri çok analiz etmeleri gerekir.BÜyük olaylar hakkında bile düşünmek için olayları küçük parçalara indirgerler kısa kısa sonuçlar çıkararak buyuk olayı çözmeye çalışırlar.Dolayısıylede bu düşünce tarzı Mühendisin beynini çok yorar.Ayrıca mühendisin her zaman olumlu düşünme gibi bir beceriside yoktur.Çünkü eğitim sistemimiz bunu mühendise vermez.Mühendis gerektiğinde çıkan sonuçlara göre olumsus düşüncelerede kapılır bu kaçınılmaz bir süreçtir.İş hayatı ise tam bir komplexdir.İnşaat sektöründe çalışan kişiler ülkemizde en vasıfsız en egitimsiz olan kişilerin olduğu bir sektördür.Böyle kişilerin olduğu bir sektörde de İnşaat Mühendisinin her zaman olumlu düşünmesi mümkün değildir.Zaten düşünmezde.Ayrıca etik kuralların enaz önemsendiği sektörlerden biridir inşaat sektörü.Kimse sözünde durmaz.Bugün verilecek para aylarca verilmez.Verildiğindede bölük pörçük verilir.Sıvacı, boyacı birtürlü gelmez.Her telefon edilişinde yarım saate kadar gelecegini söylerler ama bu yarım saatle hiç bitmez.İnşaat Mühendisleri için durum çler acısı.İşte bu nedenlerle İnşaat Mühendisleri uzun yaşamaz…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Beats By Dre