Mühendis nasıl iş bulur? Piyasada maaşlar nasıl?

Merhabalar,

Bir mühendis mezun olduğunda çalışabileceği iş seçenekleri nelerdir?
Mezun olana kadar ne yapmalı, mezuniyet sonrasına nasıl hazırlanmalı?
Kamu’da bir mühendisin çalışabileceği hangi pozisyonlar var?
Kamuda, yurt içinde ve yurt dışında mühendis maaşları nasıl?

Bu videoda hızlıca ve kısaca tüm bu konulara değinmeye çalıştık.

Selamlar ve bu bilgilendirici video için çok teşekkürler! İstanbul Aydın Üniversitesinde son sınıf öğrencisiyim. Mezuniyetten sonra yurt dışında, sonrasında da iş bulup çalışmak üzere, yüksek lisans yapmak istiyorum. Ailemin de yurt dışında konut yatırımı yapmak gibi birtakım planları mevcut. Araştırmalarımız sonucu yatırım amaçlı en mantıklı lokasyonun Yunanistan olduğuna karar verdik. Bu koşullarda bir konuta yatırım yapmamız ve benim de yüksek lisans süresince burada konaklamam mantıklı görünüyor, fakat staj olanakları ve sonrasında iş bulma fırsatları açısından Rusya daha mantıklı görünüyor. Bir taraftan da, Yunanistan’da belli bir miktar konut yatırımı yaparsam golden visa aracılığıyla Avrupa Birliği sınırları içerisinde istediğim gibi çalışabilirim. Yunanistan ve Rusya dışında önerebileceğiniz yerler mevcut mu? Eğer varsa özellikle hangi okulları öneriyorsunuz? Yüksek lisans sonrası iş bulma olasılığım nerelerde daha yüksektir? Teşekkürler!

bir inşaat mühendisinin yurt dışında çalışması demek ya 3. dünya ülkelerinde şantiyede ya da rusya’nın ücra köşelerinde çalışmak demektir. yurt dışında medeni sayılabilecek herhangi bir yer bulabilirseniz çalışmak için kaçırmayın derim.

Medeni ülkelerde inşaat mühendisi pozisyonunda (şehre yakın, ofis vb.) iş bulabilmek tek kelimeyle imkansıza yakın. Çok sağlam bir tanıdıkla belki olası. Bunu yapabilen birkaç kişi tanıyorum ve kendileri akademik geçmişe sahip kişilerdi(doç.) ki onlar için bile iş bulabilmek çok zor oldu.