modal analiz

selam arkadaşlar modal analiz hakkında fikri olan var mı. modal analiz ne zaman yapılır ne içindir. bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan rica etsek teşekkürler.

galiba dinamik çözüm yapacağımız zaman modal analiz yapıyoruz ve mod sayısını da oradan belirliyoruz. Ancak dinamik çözümü de daha önce sormuştum cevap alamadım ne için yaptığımızı. Mod sayısını neye göre belirliyoruz.Bilgilerinize arz ederim teşekkürler iyi çalışmalar.

modal analizi dinamik analizin bir parametresi olarak düşünebilirsin tevekkül.dinamik analizle ilgili olarak www.benkoltd.com sitesini ziyaret edersen
ordaki bilgilerin yararlı olacağını düşünüyorum.
saygılarımla…
kolay gelsin…

Herkese merhaba arkadaşlar. Modal analiz konusunda yeniyim bu nedenle benim de bu konuda birkaç sorum olacak.
3 Katlı 3 döşemeli betonarme bir binanın modal analizini yapıp animasyona baktığımda bina 1. modda +X +Y arasında bir doğrultuda hareket ederken 2. modda -X +Y arasında bir doğrultuda hareket ediyor. Kısaca X ve Y eksenine paralel hareket yapmıyor. Fakat aynı yapıyı 4 döşemeli şekilde simetrik hale getirirsem bu sefer X ve Y eksenlerine paralel mod hareketleri çıkıyor. Bu noktada sormak istediğim:

[ol]
[li]Modal analizde 1. ve 2. mod X ve Y eksenlerine paralel çıkmak zorunda mıdır? [/li][li]X ve Y eksenlerine paralel çıkmıyorsa bu ne anlama gelir? [/li][li]X ve Y eksenlerine paralel çıkmıyorsa deprem yüklemesi için kullanacağımız T1x ve T1y periyotları için 1. ve 2. modda bulunan periyot değerleri kullanılabilir mi? Kullanılamıyorsa ne yapmamız gerekiyor? [/li][/ol]

Not: Uzun zamandır bu forumu takip ediyorum ilk mesajımı yazmak bugüne nasipmiş. Bu forum aracılığıyla çok bilgi edindim. Bu siteyi hazırlayan, mesajlarıyla katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.