Mermer metraj yapılması

Arkadaşlar yapmaya çalıştığım inşaatıma mermerci çağırdım ve merdivenler, girişteki sahanlık ve katlar arasındaki sahanlıkların ölçüsünü aldırıp fiyat istedim. mermerci bir kağıda ölçüleri genel ifadelerle yazıp bir fiyat çıkartmış fiyatlara bakınca fena değil pahalı değil ama kafama ölçüm kısmı takıldı bir başka mermerci daha getirip ölçtürüp birde ondan fiyat alacağım

size soracağım bu mermer metrajı nasıl yapılır. örneğin 17 cm yüksekliğinde 30 cm. derinliğindeki ve 120 cm. genişliğinde olan merdiveninin metrajı nasıl yapılır bir kattan üst kata çıkarken 8 basamak - dönüş ( sahanlık yani ) , bir 8 basamak daha. mermerci basamakları metre olarak yazmış 17 ve 30u sabit kabul edip kaç tane basamak varsa 120cm. ile mi çarptı şimdi bunu ? bana verdiği yazıda merdivenler şu metre diye yazmış yani alın basamak diye ayırmamış bunun hesabı nasıl olacak basamakların alınları nasıl hesaplanacak ? bu basamakların kenarlarına konulacak süpürgelikler nasıl hesaplanacak ? ayrıca basamak bitip sahanlığa bastığımız yer basamak hesabına mı sahanlık hesabına mı girecek ? arkadaşlar özellikle şu alın ve süpürgelik metrajını bana anlatırmısınız ? sahanlıklar kolay metrekare çıkarıyorsun belli bir metre kare fiyatı var çarpıyorsunuz ama süpürgelikler ve basamak alınları neye göre fiyatlandırılıyor yani bunların birim fiyatı neye göre ? birde mermer kalitesini nasıl anlayacaz 1. kalite mi 2 .kalitemi ???

arkadaşlar umarım kendimi ifade edebilmişimdir mesleğim inşaat olmadığı için kelimeleri doğru kullanıp kullanmadığımıda bilmiyorum . bilgi sahibi olup kazıklanmak istemiyorum inşallah yardımcı olursunuz… teşekkür ediyorum

sahanlıklarda sorun yok m2 uzerınden hesaplanır.
basamaklar mtül üzerinden hesaplanır. 1.2 m basamagın fıyatı rıht fiyatı dahil : 1.2*birim fiyat
basamaklarda süpürgelık dahıl degıldır. 1 basamaga aşagı yukarı 1 m supurgelık gıder. sahanlıklarıda hesaplarsınız zaten .
pencere, limonluk,tezgah mtül üzerinden hesaplanır.

mermerin 1. 2. kalite olup olmadıgını nasıl anlayacaksın?
kabaca çatlak yoksa, yüzeyde boşluklar yoksa,renkler birbiriyle uyumluysa 1. sınıf diyebilirsin.

gölmer çok teşekkür ederim.

süpürgelikler mtül demişsiniz sabit olan kenarları kaçar cm .olacak ? farkedermi?

binada merdiven kovası yoksa limonluk işide olamaycak demektir değilmi?

mermerler mermer ocaklarından nasıl alınır basamakların ölçüleri verilip siparişmi edilir, sahanlıkların mermerleri nasıl sipariş edilecek ozaman ? yoksa mermer işi yapan kişi yada firmalar ( satış-uygulama yapanlar , üretici değil ) ocaklardan bloklar halinde alıp kendilerimi ayarlar bunları ? sahanlıkları örnek olarak 50x50 yada 60x60 yaptırmak istiyorum desem farkeden bişey olurmu yine mt2 hesabımı çünkü araştırdığım kadarıyla 30cm X serbest boy yazıyor heryerde ?

birde mermer hakkında oldukça bilgi sahibisiniz sanırım. bana yaklaşık olarak bildiğiniz kadarıyla sadece bana ön bilgi referans olması amacıyla örnek olarak muğla beyaz - söğüt bej - toros bej modellerinin basamak metretül , sahanlık için mt2 ve süpürgeliklerinin metretül fiyatları hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

çok teşekkür ederim.

Gerçekten alın teriyle emek verilen bir site başarlarınızın devamın diliyor herşey gönlünüzce olması dileğimle"

[b]http://www.olaygazeteci.com[/b]