Merdiven davranışı nasıl olmalı?

Deprem öncesinde merdivenlere verilen özeni söylememe gerek yok. Şimdi yapılan imalatlarda en azından merdivenler sahanlığından veya bir tarafından perde v.b. betonarme elemana sabitleniyor. Bazı projelerde üç tarafından bu uygulama yapılıyor. Bu da bana pek güvenli gelmiyor. Merdivenin çok gevrek çalışmasına yol açabilir. Sizce nasıl olmalı?

Saygılarımla…

mezun olmayan biri olarak (yani tecrübesiz bir bilgiyle), bana kalırsa iki mesnet yeterli… ama bahsettiğiniz gibi depremde sadece merdivenleri çöken hatta bu yüzden sakatlanan insanlar tanıdığım için, merdivenlere de gerekli önem verilmeli diye düşünüyorum…
size de bu konuyu açtığınız için teşekkür ediyorum. fakat üzülerek görüyorum ki konuya ilgi az… :frowning:

bende arkadaşlardan merdivenler hakkında fikir almak istedim ama ses yok :frowning:

arkadaşlar merdıven davranışı önemlı bır konu.deprem de merdıvenlere yaklaşmayın asla diye bılınen bır gerçek var ortada.ayrıyeten merdıven gevrek olur falan demiş perde yapılmasıyla ilgili.bunun amacı merdıvenlerde yapılacak ara sahanlığın kolonlarımızda kısa kolon oluşturmaması içindir.merdıvenlerı kayıcı mesnet yapmak gereklıdır.oda beton dökum aşamasında yapılabılır.merdıven betonu bırden dokulmememlı.mesela doktuk sahanlığa kadar sonra kalıp alındıktan sonra dığer taraf dokulmelı arada böylece bir soğuk derz olur.orası kayıcı çalışır.fakat işi çabuk bıtsın die yapılmıo.fazla bişeyde farketmez ama.işte turk mılletıyız ya hemen oluversın diyoruz.soğuk derz diğer elemanlarda yapılmaz!!!hem doşemeden filiz çıkıyoruz merdıven için.aslında merdıvenı döşemeye gommemek gerek.buda bi kayıcı mesnet oluşturur hiç yoktan

farklı iki sevıye arasındaki bağlantıyı saglayan sirkülasyon aracı muntazam aralıklı yatay kadaemelerden teşekkul ediyorsa merdıven adını alır.Merdıven düşey ssirkülasyonun en yaygın olanıdr.Bunun en önemli sebebi irtibat görevini emnıyetlı ve suratlı bır sekılde yapabılmesıdır.Halbukı mükemmel bır baglantı aracı olan rampa cok yer işgel ettıgınden ekonomık degıldır. dolayısıyla en kullanıslı ve ekonomık guvenılır olan merdıven sıstemıdır. iki mesnet arasında kalan yüklerın dengelı sekılde tatbık edılmelıdır. yük dengelenmesı dengelı olmadıgı takdırde yatay bır hareket sonucunda merdıvenın yerle bır olması kacınılmaz bır durumdur. Paylsımın ıcın tesekkur ederım.

kayıcı mesnet için baska bir altarnatif var soguk derz yerine beton dökmeden önce döşemeyle merdiven arasına bi çimento torbası koyulursa ardaki bağlantıyı keser ve kayıcı mesnet olusturulur…

kısa kolon oluşmaması ve kayıcı mesnete ek olarak donatı yerleştirilirken çok dikkatli olunmalı hatta kontrol esnesında ençok merdivenlere dikkat edilmelidir çünkü donatı yerleştirilmesi biraz zahmetli olduğundan işçiler buralarda kolaya kaçabiliyolar,merdiven sorunlu döşeme olarak kabul edildiği için depremde uzak durmak gerekir…birde şöyle bi durum var bazı inşaatlarda merdiven için filizler unutulup epoksi vb.maddelerle donatı ekiliyor buda normal olarak dayanımı etkiliyor…

Key lawmakers report progress on financial bailout deal天仙膏,漢方,天仙丸6号,漢方薬,