Kütüphanenizde Hangi Teknik Kitaplar Mevcut

Bir inşaat mühendisinin kütüphanesinde ki kitaplar sizce neler olmalı ?
Herkes mutlaka bulundurmalı dediğiniz kitaplar ( teknik, biyografi vb. ) hangileri ?
Sizin vazgeçemediğiniz kitaplarınız hangileri veya fırsat bulup okuyamadıklarınız?

Kendi favorilerim;

1 - Merdivenler --Sadık Köseoğlu (Ünü yurtdışına kadar ulaşmış , uzun süre Dünyada türünde ki tek kaynak)

2 - Betonarme Yapılar --Z.Çelep,N.Kumbasar (Çoğu betonarme elemanın anlatıldığı bol örnekli güzel bir kaynak)

3 - Betonarme–U.Ersoy (Döşemelerin ve Temellerin olmadığı, sadece örneklerin ve yüzeysel anlatımın değil betonarme davranışın derinlemesine anlatıldığı kaynak )

4 - Şantiyecilik Diye Bir Şey!–Firuzan Baytop (53 yıllık şantiye deneyimlerini paylaştığı,okuması çok eğlenceli bir kitap )

5 - İnşaat Uygulamalarında Yanlışlar-Doğrular–Firuzan Baytop (Yanlışların ve doğruların fotoğraflara ve yanlarında da açıklamalarıyla birlikte yazılmış herkesin okuması gereken kitaplardan )

6 - Okullarda Öğretilmeyenler – Firuzan Baytop (Şantiyelerde ki bütün imalatlar hakkında şekillerle açıklama yapılarak yazılmış güzel bir eser)

7 - Ustalarımdan Öğrendiklerim --Uğur Ersoy(Ankara İMO’nun yayınladığı 45 sayfalık Ersoy’un Amerika yolculuğu Ferguson ile tanışmasının anlatıldığı okurken insanı hayretler içinde bırakan mükemmel bir kitap keşki daha uzun olsaydı )

teşekkür ederim. iyi düşünülmüş bir konu herkes başucu kitaplarını buraya yazarsa herkes için çok faydalı olacak.

Beton------------ --Turhan Y. ERDOĞAN
çelik yapılar ----- --yalman odabaşı
çelik yapılar------- -hilmi deren
beton teknolojisi - -m. kamalı-f. süleyman balık
betonarme temel ilkeleri ve taşıma gücü uğur ersoy (tam bir başucu kitabı
hatırladıklarım bunlar bide tabii naçizane kendi tezim

çok güzel düşünülmüş arkadaşım teşekkürler…
yalnız bir de şu var ; piyasada teknik kitap satan kitapevi de az bulunuyor.Onun için bulunduğumuz şehirdeki kitapevlerinden de örnek verirsek daha güzel bir paylaşım olacağı kanaatindeyim…

Beton – Turhan ERDOĞAN Herkese tavsiye ediyorum…

Betonarme Yapılarda Kalıcılık-Durabilite – Bülent BARADAN, Halit YAZICI, Hayri YAZICI Bu kitap da oldukça iyidir, tavsiye ederim…

Deprem Mühendisliğine Giriş–Zekai Çelep,N. kumbasar

Çelik Yapılar – Prof.Dr. Hilmi Deren

Zemin Mekaniği – Prof.Dr. Bayram Ali Uzuner

Şantiye El Kitabı –MÜHENDİSLERİN REİSİ- FEYZİ AKKAYA

Feyzi Akkaya, bir aysberg, adının yaptığı çağrışımların ötesinde algılanması gereken bir insan. 23 aralık 1907’de Üsküdar’da başlayan yaşamı, 9 aralık 2004’te sona erdi. Herkes onu “REİS FEVZİ” diye belledi. Ülkemizde ve yurtdışında başlıca köprü, iskele, liman, baraj, tünel ve enerji nakil hattı gibi önemli mühendislik yapılarının üretimini yönetti. Özellikle, mühendisliğe başladığı yıllarda gerek dünyada, gerekse, ülkemizdeki yapı sektörünün eriştiği düzeyi zorladı. Yapı üretimi sürecinin her aşamasına kafa yordu, ortaya koyduğu yöntem, makina ve buluşlarının bir çoğu (sayılarının 500’den fazla olduğu söylenir) literatüre geçti, bazıları da dünyada Türk Tezi olarak anılır oldu.

İTÜ’den 1932 yılında İnşaat Yüksek Mühendis olarak mezun oldu. Ülkemizin ilk kuşaklarından olup da gözlemlerini belgeleyen, yazının önemine inanan yaklaşımı ile bugün de benzerine nadir rastlanan bir aydın-mühendis tavrının temsilcisi idi. Şantiye El Kitabı adı altında topladığı 11 adet el kitabı, ilgisinin ne denli geniş bir alana uzandığının göstergesi. Ayrıca, Ömrümüzün Kilometre Taşları adlı kitapta yaşamını, dünya görüşünü, mühendislik anlayışını, yapılan işlerde geliştirdiği teknikleri yazıya dökerek, meslek duyarlılığını, sevgisini önümüze serdi. Yapı sektöründeki gururumuz olan “Reis Fevzi”, 25.3.1976’da mezun olduğu okuldan “Doktora”, Boğaziçi Üniversitesinden “Fahri Doktor” ve son olarak Devlet Üstün Hizmet Madalyası unvanları ile onurlandırıldı.

Cihat Uysal
Mimar Y. Müh.

Yapı sektörünün genel olarak neredeyse bütün sorunları ile de ilgilenen Feyzi Akkaya, zamanın önemi, projenin önemi gibi konularda da bir çok gözlemini Ömrümüzün Kilometre Taşları adlı eserinde dile getirdi. Örneğin, projeciliğimizin gelişememesi üzerinde şu görüş yer almaktadır. “… Bizim Borçlar Kanunu’muzda ise, tam tersidir. Projedeki yanlışlardan projeci değil, inşaatı yapan müteahhit mesuldür. (ihbara mecburdur.) Bu yüzden hem proje firmaları gelişemiyor, hem de işler zamanında bitirilemeyip sürünüyor.” Yine önemli bir mühendislik ilkesi olması gereken yapı üretimi disiplini üzerine yaklaşımı da, hepimize örnek olmalıdır. Bu konuda, “beton, toprağın altında kalsa da güzel olacaktır.” Meslek etiği vecizesi olarak şantiye duvarlarında asılması gereken bu görüş, “olmalıdır” yerine “olacaktır” vurgusu ile keyfiliğe izin vermez adeta yasa kimliğindedir. Bu satırlar, anılarınız ya da şu anda yaptıklarınızla ilgili olarak, umarım kulaklarınız fazla çınlatmamıştır.

Fevzi Akkaya’nın yaptıkları arasında, çelik köprüdeki gerilimi “la” sesi veren keman teli ile test etmesi, Adana’da boru temizlemek için Amerika’dan teçhizat alan komşu şantiyeye karşılık kirpi gibi yürüyerek boruyu temizleyen aygıtı tasarlayarak kullanması, Zemin inceleme sondajları ve kazık çakılması ile ilgili “zorluk emsali” kavramını ortaya koyarak, kazık boyunun pratik olarak ve büyük isabetle tayini gibi örnekler mühendisler arasında deyiş-söylence haline gelmiştir.

1990’da ‘‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’’ verildi.
Feyzi Akkaya’nın Şantiye El Kitabı adlı 11 ciltlik seri eseri ve ‘‘Ömrümüzün Kilometre Taşları’’ adı altında yayınlanan STFA’nın hikayesini kaleme aldığı bir kitabı bulunuyor.

KEMAN TELİ İLE KÖPRÜYÜ TEST ETTİ
Feyzi Akkaya’nın, Erzincan demiryolu inşaatında 44 no.lu köprüye keman telleri bağlayıp, ‘‘la’’ sesine akort ederek, çelik elemanların fazla gerilip gerilmediğini izlemesi, günümüzde aynı iş için kullanılan '‘Meihak Gauge’'lerin ilk habercisi oldu.
Zemin inceleme sondajları ve kazık çakılması ile ilgilenmeye başlayınca, '‘Zorluk Emsali’'ni ortaya attı ve uzun yıllar başarı ile kullanılan ve kazık boyunun pratik olarak ve büyük bir isabetle belirlenmesini sağlayan bir yöntem oluşturdu.
Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya ikilisi, iş hayatları boyunca mühendislik sektörüne 500’ün üzerinde yeni buluş getirdiler. Bu buluşların bir kısmı mühendislik literatürüne geçti, bazıları ise Türk tezi olarak tanındı.

Bu arada teşekkürlerin yanında baş ucu kaynaklarını herkes eklerse , daha faydalı olur bu konu.

sağol serkan bunlar tam tavsiye edilecek kitaplar

[b]Yapı Statiği Cilt: 1/2[/b] :Adnan Çakıroğlu, Enver Çetmeli(çok zor anladığım iki kitap)
[b]Ahşap ve Çelik Yapı Elemanları[/b] :Yalman Odabaşı
[b]Yapı[/b] :Köksal Özcan
[b]Yapı Statiği 1 [/b]:İbrahim Ekiz

[b][b][i][b][i][COLOR=“Navy”]1 - Merdivenler --Sadık Köseoğlu–İMO İzmir subesi
2 - Betonarme–U.Ersoy
3 - Şantiye El Kitabı–Uğur Akyurt–İMO İzmir subesi
4 - Okulda ögretilmeyenler–Firuzan Baytop–İMO İzmir subesi
5 - İnsaat muh uygulamalarında dogrular yanlıslar–Firuzan Baytop–İMO İzmir subesi
6 - İnsaat ustaları,proje okuma,kalıp hazırlama,demir baglama ve beton içib kurs notları–Ali Acar–İMO İzmir subesi
7 - Depreme dayanıklı betonarme ve yığma yapı tasarımı–İnş. Yük. Müh. Nejat Bayülke–İMO İzmir subesi
8 - Statik betonarme proje duzenleme esasları ve yapı elemanlarının cozumunde anahtar bilgiler–İMO İzmir subesi
9 - Betonarme-- Prof. Dr. Adem Dogangün–Birsen yayınevi–KTU
10 - Temeller–Prof. Dr. Bayram ali Uzuner–KTU
11 - Çelik Yapılar – Prof.Dr. Hilmi Deren–İTU

Arkadaslar bu konunun acılması cok gusel olmus tesekkur ederim serkan arkadasım…Bide arkadaslar bazı kitapların nereden temin edilebilecegini de yazarsak daha gusel olur die dusunuorum…

Serkan kardesim feyzi akkayanın kitabını nerden temin edebilirim??

ii çalışmalar…

[/i][/b][/COLOR][/i][/b][/b]

Feyzi Akkaya’nın 11 ciltlik eserini bulmak aslında çokta kolay değil,benim bildiğim bir ara İstanbul İMO nun satıştaki kitaplarından temin edilebiliyordu.Birde STFA nın İstanbul merkezinde satılıyordu.95-100 Ytl arası fiyatı var.

http://www.imoistanbul.org.tr/

Ayrıca kitapların temin edilebileceği kitapevlerinin de yazılması isteniyor ilk eklemeyi ben yapayım.Bursa için Haşet kitapevinden envai çeşit kitap bulabilirsiniz.Yoksa siparişle iki günde getirtiyorlar.Birde herşehrin İMO bürolarından da güzel eserler bulunabiliyor

Tesekkur ederim serkan bende imo antalyada subesinde buldum o kitabı en yakın orası bana.
Peki bu haşet kitapevinin internet adresi var mı?Siparişi nasıl verebilirim?Tekrar tesekkurler ii çalışmalar…

sağol güzel düşünülmüş ve işe yarar bi çalışma.

arkadaşlareğer tavsiye edecek en az bir kitabımız yoksa tebrik için mesaj yazmayalım.

ya bu teknik kitapların yoğun olduğu bi site warmı bilgilendirirseniz sevinirim çok zor bulunuo hatta bulunmuyor

Burada ki amaç zaten sizin istediğiniz tarzda bir bilgi havuzu oluşturabilmek.Eğer herkes kullandığı teknik kitapları eklerse ve daha sonrada yayın evleri ve yazarları ile birlikte o aradığınız tarzda bir siteye sahip olacaksınız. Ama 8000 'i aşkın kullanıcısı olan bir yerde kimse hiçbir şey okumuyorsa yapılacak pek bir şeyde kalmıyor.

Birsen Yayın Evi – Günay Özmen- Örneklerle SAP2000 V8 (Belki türündeki nadir kitaplardan olduğu içindir ki önemli bir eser,fakat neyi ne için yapıldığını anlatmadığı için çok faydalı bir eser olduğunu söyleyemem.Anlatımı biraz motomot bir anlatım.)

hüsnü can- yapı statiği
hüsnü demirpençe-su getirme ve kanalizasyon

Yaklaşık 108 adet kitabın bulunduğu http://www.seckin.com.tr/reyon.aspx?catid=211700 sitesinden bazı kaynaklar…

İmar Hukuku
(Planlama, Arsa, Yapı, Koruma)

Yazar: Halil Kalabalık
Satış Fiyatı: 46,50YTL
Sayfa Sayısı : 800
Yayınevi : Seçkin Yayıncılık

Ana Başlıklar;

* İmar Planlama Süreci
* İmar Planları
* İmar Planlarının Hazırlanması
* İmar Planı Yapma Yetkisi
* İmar Planlarının Yapılmasında Usul ve Şekil Kuralları
* İmar Planlarının Onaylanması
* İmar Planlarının Değiştirilmesi
* Kamulaştırma
* Bölgeleme
* Parsellemenin Denetimi
* Yapıların İzinle Denetiminde Modeller
* Türkiye'de Yapı İzin ve Denetimi
* Mülkiyet Hakkının Sınırlanması
* İmar Hukukunda Taşınmaz Mülkiyeti Üzerine Konulan Sınırlamalar
* Koruma Amaçlı Planlama
* Çevre Planlaması

İnşaat Metraj ve Keşif İşlemi
Yazar : Şakir Uğur Gözü
Satış Fiyatı: 11,90YTL
Sayfa Sayısı : 270
Yayınevi : Ve-Ga Kitabevi


Öngerilmeli Beton

Yazar: Engin Keyder
Satış Fiyatı: 11,00YTL
Sayfa Sayısı : 245
Yayınevi : Yazarın Kendi Yayını

Beton Karot Deneyleri ve Değerlendirilmesi
Ergin Arıoğlu - Nihal Arıoğlu
Evrim Yayınevi
258 sayfa
Satış Fiyatı: 18,00YTL

http://www.seckin.com.tr/reyon.aspx?catid=211700

Kazıklı Temeller
Ergün Toğrol - Oğuz Tan
Birsen Yayınevi , , 142 sayfa,
Satış Fiyatı: 8,00YTL

Tüm Yönleriyle Beton ve Betonarme Kalıpları
Gökhan Kürklü - Hüseyin Akbulut
Teknik Yayınevi , 178 sayfa,
Satış Fiyatı: 10,00YTL

http://www.seckin.com.tr/reyon.aspx?catid=211700


Yapı Sözlüğü İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce
Firuzan Baytop
Fono Yayınları , 878 sayfa,
Satış Fiyatı: 36,00YTL

[[img]http://xs107.xs.to/xs107/06402/1124571.jpg.xs.jpg[/img]](http://xs.to/xs.php?h=xs107&d=06402&f=1124571.jpg)

Deneysel Zemin Mekaniği
Yazar: Mustafa Aytekin
Satış Fiyatı: 22,00YTL
Sayfa Sayısı : 624
Yayınevi : Teknik Yayınevi

http://www.seckin.com.tr/reyon.aspx?catid=211700

Okunması gereken başka bir eser,bir çınarın hayatından biz gençlere tavsiyeleri…
Gençlere Tavsiyeler-İş Hayatından Kesitler (2001)
Dr.Üzeyir GARİH

Bugünün gençliği; daha iyi yetişmiş, dünya ile daha iyi entegre olabilecek, daha geniş kültürü, daha çok bilgisi olan ve lisan bilen bir gençlik…
Yeni nesil, bilgiye ulaşabilmek için hem teknolojik hem de mesleki tüm kaynakları kullanabilme kapasitesine sahip. Bilgi kaynaklarıyla bu denli içli dışlı olan bu nesil, özellikle iş hayatında bilgiden ziyade daha deneyimli olanların tecrübelerini algılama peşinde. Çünkü bu deneyimler; arkasında yılların hatalarını ve doğrularını barındıran, tabir yerindeyse tescilleşmiş bir bilgi birikimi…

Genç Bir İşadamı 6YTL
Emre YILMAZ

‘‘Yazdıklarından bazıları Murphy Yasaları gibi duvarlara asılacak.’’
Sibel Kilimci / Mart - 1996

‘’…İşadamı dünyasını, sadece sosyete dergilerinden ve televizyonlardaki paparazzi programlarından dış görüntüleriyle izleyenlere… İçerden bilgi sızdıran bu kitap, farklı bir pencere açıyor. Kelimelerle karikatürler çiziyor. Kitap çok daha renkli ve cesur ifadelerle örülmüş.’’
Güneri Civaoğlu / Milliyet / 30 Nisan 1996

Emre Yılmaz’ın kitabı ile ilgili bir düzeltme bir uyarı yapmadan geçemeyeceğim.Bu kitap ilk yayınlandığında piyasadan toplatıldı.Daha sonra mahkeme kararı ile basımına izin verildi.
Sebebi ise eğer okursanız belki çoğumuza ters gelen fikirlerle dolu söylemeye dilim varmıyor ama çoğu günümüzün gerçekleri aslında yazar tarafından yazılanlar.