Kurtarıp Kurtarmayan Kiriş


Yukarıdaki resimlerde görüleceği üzere kirişte eksik donatı hatası veriyor ancak donatı alanlarına baktıgım zaman eksik donatı alanı göremiyorum. Bu bir program hatası mıdır yoksa gözden kaçırdığım bir nokta mı var? Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

[QUOTE=sezersezar;106156]http://f1210.hizliresim.com/12/d/dvvpp.jpg
http://f1210.hizliresim.com/12/d/dvvql.jpg

Yukarıdaki resimlerde görüleceği üzere kirişte eksik donatı hatası veriyor ancak donatı alanlarına baktıgım zaman eksik donatı alanı göremiyorum. Bu bir program hatası mıdır yoksa gözden kaçırdığım bir nokta mı var? Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.[/QUOTE]

Etriyeleri 10 luk yapıp mesafeyi azaltın.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey etriye aralığını azaltınca kurtardı. Ama sonuçlarda böyle bir durum gözükmüyor ki. Kesme Kapasitem zaten tasarım kesme kuvvetimden yüksek değil mi? Düşünmediğim başka bir şey mi var?

Evet var…

Her ne kadar etriyeleriniz etkiyi kurtarsada kapasiteyi kurtarmıyor.TDY2007 ye göre etriyelerde(kesme kuvveti) ki sizin 40 küsür ton gözüküyor etriyelerin kapasiteyi saglaması gerekli.Dolayısıyle etriyeleriniz yetersiz.Yönetmeliği incelerseniz. kesme donatılarının etkiye göre değil kapasiteye göre konması gerektiğini göreceksiniz(V=(Mi +Mj)/ln)

Kolay gelsin
Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR