Korozyon Etkisine Maruz Kalmış Perde, Döşeme ve Kirişlerin Onarımı

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse memnun olurum. binada bölgesel olarak korozyon etkileri mevcut, ne yapılmalıdır?

Korozyon özellikle yeterli paspayı bırakılmayan durumlarda oksijen ve nemin donatıya kadar ulaşması ve kimyasal reaksiyon sonucunda donatının özelliklerini kaybetmesidir.Burada önemli olan geçirimlilik,paspayı yetersizliği,nem ve oksijendir.Korozyonun nedenini belirledikten sonra çözüme bakabiliriz.Korozyon neticesinde donatı çapları korozyona bağlı olarak sürekli küçülür.Öyleki korozyon nedeni ile yılda 0.25 mm gibi çap kaybı olan donatılar mevcut olur.Donatı çapları korozyoa bağlı küçüldükçe dolayısıyle yapının performansıda azalır.Ayrıca korozyon nedeniyle donatının betondan sıyrılmasıda kolaylaşır…

Mevcut yapılarda ilk yapılacak iş
zemin suyunun bölgeden uzaklaştırılmasıdır.yDA SÖZ KONUSU YERDE herhangi bir su kaynağı varsa uzaklaştırılmalıdır.Daha sonra yapılacak iş ise bu zamana kadar korozyon nedeniyle donatının ugradığı çap kaybının ölçülmesidir.Eğer korozyon nedeniyle çap kaybı fazla değilse donatı çapı fazla küçülmemişse paspayı açılır korozyonun olduğu kısımdaki donatı tamamen kazılarak her tarafı açık hale getirilir.korozyon kazınır sonra bölgenin korozyon inhibitörleri katkılı tamir harcı ile açılan bölge doldurulmalıdır.Korozyon için olan tamir harçlarını kolaylıkla temin etmeniz mümkün.Korozyon olan tüm bölgelerde bu yapılır.Kaç tane donatı varsa hepsinin tüm kenarları açılır ve donatı tamamen ortaya çıkarıldıktan sonra korozyon kazınır sonrada yukarıda bahsettiğim korozyon için olan tamir harcı ile doldurulur.

Ancak korozyon çok uzun süredir devam etmişse donatılarda çap kaybıda büyüktür.Mesela 14 lük kolon donatısı 12 ye inmiş olabilir.Bu korozyona ugrayan donatı kenarları açıldıktan sonra ölçülerek ortaya çıkarılır.İşte bu durumda artık söz konusu eleman güçlendirilmelidir.Mantolama vb tekniklerle yeni donatılar usulüne uygun ekilmeli performansa sokulmalıdır.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

yapıda tahribat küçük çözümlerle olmayacak türde bahsettiğiniz gibi güçlendirme şart gözüküyor. uzun süre suya maruz kalmış ve hala da yağmur yağdığında verilen bilgiye göre su etkisine maruz kalmaya devam etmektedirler. suyun gelişini kesememişler dediklerine göre öncelikli olarak bunun halledilmesi lazım sonra da güçlendirme. cevabınız için teşekkür ederim sayın çelikkollu.