Kontrollü Dolgu Üzerine Bina Yapılması

Merhaba Arkadaşlar,
Bir proje kapsamında uğraştığım ve bilgi edinmeye çalıştığım bir demiryolu işi var.

Demiryolu hattının +3m kotunda olduğunu düşünün. Siz ise 0m kotundasınız. Dolgu yaparak binaları +3m koyuna yapmak zorundasınız.

3m’lik bir kontrollü dolgu üstüne bina yapılmasını önerir misiniz. Yoksa başka bir çözüm önerir misinmiz?

[QUOTE=dropby23;105359]Merhaba Arkadaşlar,
Bir proje kapsamında uğraştığım ve bilgi edinmeye çalıştığım bir demiryolu işi var.

Demiryolu hattının +3m kotunda olduğunu düşünün. Siz ise 0m kotundasınız. Dolgu yaparak binaları +3m koyuna yapmak zorundasınız.

3m’lik bir kontrollü dolgu üstüne bina yapılmasını önerir misiniz. Yoksa başka bir çözüm önerir misinmiz?[/QUOTE]

Dolgu üzerine belli bir süre geçmedikten sonra(en az 30 yıl) bina yapılması uygun değildir.Eski deprem yönetmelliğimizde daha katı bir kural vardı(bakınız 1998 deprem yönetmeliği BÖLÜM 2 ÜZERİNE BİNA YAPILMAYACAK ARAZİ).Ancak 3.00 metre dolgu üzerine yapı yapmak için ciddi zemin çalışmaları yapmak gerekir(büyük kütleler ile zemin tokmaklanması,kumdrenleri açılması ,titreşimler ve bekleme).Ülkemiz şartları ve ekonumi durumunuda gözeterek sizin bu tür bir çalışmayı yaptıramayacagınızı düşünüyorum(hem ekipman anlamında,hem ekonomik anlamda).Bu konunun kontrollü dolgu ilede bağdaştırlması mümkün değildir…Bu anlamda size iki önerim olacak.
1… Yapıları 3.00 metre bodrumlu inşaa etmek ve yapı temelini esas zemine oturtmak
2…Yada bodrum düşünülmezse kazık sistemlerle 3 metrelik dolgunun geçilmesi kazıkların esas zemine ulaşması.

İyi çalışmalar

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Merhaba Ahmet Bey,
Dolguyu biz yapacağız ve en az 99.5 sıkıştırılacak. Başka bir çözümde yok gibi. Demiryolu hattı ile ayni kotta olması isteniyor. 3-4m kot farkı var. Yönetmelik her türlü dolgu içinmi. Yoksa yeterli kriterlere Sıkıştırılmamış dolgular için mi

[QUOTE=dropby23;105370]Merhaba Ahmet Bey,
Dolguyu biz yapacağız ve en az 99.5 sıkıştırılacak. Başka bir çözümde yok gibi. Demiryolu hattı ile ayni kotta olması isteniyor. 3-4m kot farkı var. Yönetmelik her türlü dolgu içinmi. Yoksa yeterli kriterlere Sıkıştırılmamış dolgular için mi[/QUOTE]

EĞER %99.5 sıkıştırabiliyorsanız problem yok.Yönetmelik hiçbir işlem yapılmamış dolguları kapsamakta.Dolayısıyle siz eğer sıkıştırabileceginizi düşünüyorsanız problem yok.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Teşekkürler Ahmet Bey,
Dolgudaki nitelikli malzemeyi kaybetmemek için zemin ile dolgu arasına ne serilmesini önerirsiniz. Dolguyu kontrol etmek için plaka yükleme dışında ne onerirsiniz

[QUOTE=dropby23;105374]Teşekkürler Ahmet Bey,
Dolgudaki nitelikli malzemeyi kaybetmemek için zemin ile dolgu arasına ne serilmesini önerirsiniz. Dolguyu kontrol etmek için plaka yükleme dışında ne onerirsiniz[/QUOTE]

Dolgu için plaka yükleme deneyi pek birşey ifade etmez.Yani daha önemli şeyler var.
Zemin ve dolgu malzemeleri farklı su muhtevalarında bulunabilir.Su muhtevası azaldıkçada zemin kuru hale yaklaşır.Zemin veya malzemenin öyle bir su muhteva oranı vardır ki bu oran yakalandığında zemin maximum sıkışma sağlar.Bu su muhtevasının altında veya bu su muhtevasının üstünde zeminde sıkışma sağlanamz.Dolayısıyle dolgu ve sıkıştırma için su muhtevası ne kadar önem arzetmekte.Çok ıslak ortamda sıkışma sağlanamadığı gibi çok kuru ortamda da sıkışma sağlanamaz.İdeal su muhtevasında ncak sıkışma sağlanır.Dikkate tmeniz gereken şey doluda kullanacaganız malzemenin su muhtevası olmalıdır.Kabaca muhendis olarak düşündüğümüzde bir zemin maximum sıkıştığında maximum birim hacim ağırlığına ulaşmanız gerekir.Yani birim hacim ağırlığı maximum olacak şekilde bir dolgu yapıyorsanız bilinki maximum sıkışmayı sağlamış olursunuz.Dolayısıyle maximum birim hacim ağırlığı ile sıkışma birebir orantılıdır.Maximum birim hacim ağırlığının elde etmek içinde optimum su muhtevasını bulmanız gerekir(su muhtevası ne fazla olacak ne az olacak birim hacim ağırlığında max agırlığı veren su muhtevası optimum su muhtevasıdır).Bir zeminin optimum su muhtevasını bulmak için dolayısıyle maximum birim hacim ağırlığını bulmak için dolgu malzemesinden en az 5 adet numune hazırlamalısınız. bu numuneleri de TS1900 E GÖRE SIKIŞTIRMA DENEYİ UYGULAMALISINIZ.İlgili TS incelerseniz deneyin yapılışını görebilirsiniz.Özetle 5 numune herbiri için su muhtevası -max birim hacim agırlığı noktaları belirliyorsunuz.Sonra bu noktaları birleştirerek su muhtevası-maximum birim hacim agırlık egrisi çiziyorsunuz.Çan egrisine benzer bir şekil çıkıyor.Bu çan eğrisinin en tepe noktası size optimum su muhtevasını vermekte.Dikkat ederseniz otimum su muhtevasının solundaki kısım su muhtevasının az olduğu kısmı sağ kısım ise yüksek olduğu kısımı gösterir.Yani aynı birim hacim ağırlığına hem ıslak bölgede hem kuru bölgede ulaşabilirsiniz.O anlamda şartnameye kuru bölgede diye belirtmenizde fayda olacaktır.Mümkünse profosyonel bir firmaya (zetaş gibi) doguyu vermenizi öneririm.dOLGUDA EN ÖNEMLİ NOKTA SU MUHTEVASIDIR.lÜTFEN SU MUHTEVASINI UNUTMAYINIZ.

(Bu bilgileri prof Turan Durgunoğlunun vermiş olduğu 6 aylık kurs sonucu elde ettim ve size ilettim)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Teşekkürler Ahmet Bey,
vaktinizi alıyoruz sağolun.

Karayollarında yol dolguları için yapılacak deneyler sıkıştırma oranları vs. ile her türlü bilgi var fakat binaların altında kullanılması muhtemel dolgularla ilgili bir şartname bulamadım.

Herhangi bir bakanlığın böyle bir çalışması var mı? İşte elek analizi şu şekilde olacak, şu koşulları sağlayacak şu kadar sıkıştırılacak gibi.

[QUOTE=dropby23;105397]Teşekkürler Ahmet Bey,
vaktinizi alıyoruz sağolun.

Karayollarında yol dolguları için yapılacak deneyler sıkıştırma oranları vs. ile her türlü bilgi var fakat binaların altında kullanılması muhtemel dolgularla ilgili bir şartname bulamadım.

Herhangi bir bakanlığın böyle bir çalışması var mı? İşte elek analizi şu şekilde olacak, şu koşulları sağlayacak şu kadar sıkıştırılacak gibi.[/QUOTE]

Benim bildiğim kadarı ile DSİ nin dolgu şartnamesi var.Ama o da daha çok su yapılarını kapsamakta.Onun haricinde bildiğim bir çalışma yok.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey bir konuda daha bilginize başvurmak istiyorum.

20cm’lik bir tabaka dolgunun yapılması ne kadar sürmektedir deneyleriyle birlikte. Çünkü 4m dolgu yapacağımızı düşünürsek bu süreçte yağmur yağmamasını imkansız olarak görüyorum