Kolonların karşılıklı etkileşim diyagramı

Ödev olarak bir betonarme yapı projesi hazırlıyorum.Kolonlar için donatı seçimi yaparken kullanılan abaklardan bulamıyorum özellikle benim ihtiyacım olan S420,zs/h=0,70 veya 0,75 ara donatı oranı 0,25 olan abağı bulamıyorum. elinde olan varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

Merhaba,
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Böyle bir abak ne yazık ki yok. Yalnız bildiğim kadarıyla zs/h=0,75 iken ara donatı oranı yani lambdası 0,25 ve üzeri olan bir kolon boyutlandırmak mümkün değil. zs/h değeri 0,80 altında kalanlar ara donatısız olarak boyutlandırılıyorlar. Ancak, ara donatılı boyutlandırmak gerekiyorsa (yani projede öyle isteniyorsa), ne yapılmalı, merak ediyorum yine de. Başka bir abak kullanmak mı gerek? Bu da çok saçma bir çözüm olur bana göre ama, ben de betonarme proje alıyorum ve merak ediyorum. Bu soruya biri cevap verirse çok iyi olur.
Şimdiden teşekkürler.

Karşılıklı etki diyagramını kendiniz çizebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak " İnşaat Mühendisleri için Excel Uygulamaları" isimli Günay ÖZMEN hocanın kitabından yararlanabilirsiniz.

Levent ÖZBERK
İnş. Yük. Müh.

uğur ersoy hocanın betonarme kitabı (beyaz kitap diyoruz ) orada karşılıklı etkileşim diyagramı çizimi için hesaplamalar var.siz de kendi geometrinize ait diyagramı oluşturabilirsiniz. kolay gelsin