kolon detayları

Beton Dökülürken Kalıpların Şişmemesi İçin Önlemler

Betonarme Kolonlarda Kalıp Hazırlığı

Cephede Dairesel Kolonlar

Çıkma İçin Değişik Guse Uygulaması

Çıkmalarda Guseli Kolonlar

Dairesel Kolonlar

Depremde Kesilmiş Etriyeler

Devam Etmeyen Kolonlar

Dörtgen Kolonun Üstünde Dairesel Kolon

Düşeylikleri Bozulmuş Filiz Donatıları

Eleman Eksenleri Paralel Olmayan Bitişik Kolonlar

Fretli Kolonda Hazır Kalıp Uygulaması

Fretli Kolonda İşçilik

Guseli Kolonlar

Hangi Amaçla Yapldığı Belli Olmayan Düşey Eleman

Kalıbı Tutan Yatay Donatılar Çiroz Değil

Kolon Ucunda Etriyeleri Sıklaştırılması

Kolon Kelepçelerinin Kullanılması (Çiroz Değil)

Kolonda Çift Etriye (90 Derece)

Köşe Kolonunda Önemli Kesit Değişikliği

L Kolon

Resimler güncellenmiştir.

‘hangi amaçla yapldığı belli olmayan düşey eleman’ konulu resme bakıyorumda akıl sır erdiremiyorum. ALLAHIM nasıl bi matık

‘hangi amaçla yapldığı belli olmayan düşey eleman’ gerçekten cok ilginç…bunun basındakı muhendis olamaz heralde…resimler için yeşekkurler…

cidden elinize sağlık… teşekkürler.hocam bu guse kolonların demir donatısı için elimizde malzeme varsa yayınlar mısınız? sağolun…

bu “çıkma için değişik guse uygulaması” resmindeki guse gerçekten normal guse ile aynı görevi görüyor mu?

hangi amaçla yapldığı belli olmayan düşey eleman???

Çok hoşuma gitti valla. Aynısınıda ben yapmak isterdim. Bir mühendislik? harikası

6 resim ‘çıkma için değişik guse uygulaması’
bu resimdeki köşe kolonun gusesi bu kolonu diğer köşe kolonlara göre daha riji kılıyo yanılmıyorsam.sorum şu:1)bu guse kısa kolon etkisi yaparmı 2)yapıda burulma oluşurmu

[b][i]Benim dusuncem kolonda kısa kolon olusumuna neden olur cunku kolonun boyu guseli kolonun boyuna gore uzun ve rijitligi daha az bu nedenle guseli kolonun rijitliği fazla olacak ilk duruma gore yerleştirilen donatı yetersiz kalacaktır.

Yapıda burulma olusturmazlar cunku guseler bir nevi kısa konsol gorevi ustlenirler.

ii çalışmalar…[/i][/b]

bana çiroz hakında bilgi verebilir misiniz ve bu binaların yapımın da mühendisler olmuş olamaz çok kötü bir görüntü

çirozlar,öncelikle kolonlara gelen eksenel yük sırasında patlamalarını önlemek içindir…deprem kuvvetlerine karşı pek etkisi yoktur…bir diğer faydası;beton dökülürken kolon demirlerinin açılmasını önler…yapımı ve işçiliği gayet basittir…her m2’ye ortalama 9 adet konulması uygundur.özellikle uzun kenarı 65 cm nin üstündeki kolonlarda ve perdelerde uygulanması şarttır…

Beton dokumunde kullanilan vibratorlerin her 80 kullanımdan sonra bakim yapilmasi gerekmekte Ancak ulkremizde bunun kontrolü yok bu konuda ki dusunceniz.Ayrica akiskanlik degeri dokum yaparkenk 15 slamp olmasi veya 12 -15 araligimi dogrudur

[b]merhaba arkadaşlar!
hangi amaçla yapıldığı belli olmayan kolon… dehşet veren bir resim. arkadaşımızın dediği gibi bu işin başında bir mühendisin olduğuna inanmak mümkün değil.

ikincisi şu gusse meselesi!.. kısa kolon oluşturduğunu ancak hesaplamakla anlaşılabilir. görüldüğü kadar sanırım kolon yüksekliği diğer katlara göre burada fazla. ama gussenin kolonun aşağı tarafındaki bitim noktasında meydana gelecek olan diyagonal yükü hesaplamak ve kolonun o kesitinde meydana gelecek olan kesme kuvveti ve diger etkileri iyi hesaplamak gerekir.

en iyisi sayın Nejat Bayülke (inş. yük. müh.)  DEPREME DAYANIKLI BETONARME VE YIĞMA YAPI TASARIMI   kitabını incelemek lazım. bu ve buna benzer birçok konuda doğru ve yanlışı yan yana getirerek anlatmıştır. Bu işte yanlız bilmek te yetmiyor illada doğrusunun yapılmasını kabul ettirmek ve yaptırmak lazım. Ben sizlere (gençlere) güveniyorum. sizler mutlaka bu işi inşallah başaracaksınız. 

hepinize sevgilerimi sunar başarılar dilerim.[/b]

murat arkadasım bu sitenin ingilizcesi ve ya turkcesi yok mu?Almanca gorduk lisede ama artık bise kalmadı ki…

statiker arkadaşın “çirozların depreme katkısı yoktur”… sözüne katılmıyorum. çirozların; binanın deprem yutma performansına katkısı olduguna inanıyorum… bence depreme yönelik önemli bir detay…ayrıca hangi amaçla yapıldığı belli olmayan kolon gerçekten enterasan hadi bunu kontrol eden mühendis yok, belediye uyuyormu arkadaş… iyi çalışmalar…

“hangi amaçla yapldığı belli olmayan düşey eleman”

UFO lar var ya hani. (Tanımlanamayan Uçan Cisim) Bu bina da depremden sonra Tanımlanamayan uçan bina olur herhalde

arkadaşlar prefabrik ile ilgili bir proje için acilen guse hesabına ihtiyacım var,yani guseli kolonun donatı hesabını nasıl yapabilirim?bilgisi olan arkadaşlardan acil cevap bekliyorum. tşkler…

çift edriyeli kolonlar gerçekten çok güzel ve sağlam edriye birleşim yerlerinde yinede çiroz istemezmi? bir usta görüşü…

TEŞEKKURLER RESİMLER İÇİN ellerınıze saglık …

gerçekten güzel olmuş hocam.şu kolonu devam etmeyen yapı çok dikkatimi çekti onu yapan mühendis değildir hrhalde:)))

ben su an öğrenciyim az da olsa biraz bilgi alabildim teşekkürler.