Kolon Birleşim Bölgesi Bu Kadar Önemli İşte!?!?!?

Arkadaşlar bu 4 katlı bir binanın ikinci katındaki kolon una ait bir fotoğraf sanırım fotoğraf bir çokşeyi anlatıyor ne dersiniz…
Denizden dereden doğrudan çekilen çakılını kullanılması engellendi engellendi de bu nedir?nasıl bir uygulamadır?

Deniz kabuklarından hazırlanmış gayet sürreal bir sanat eseri olmuş. Kolon mu o da ne ne gerek var ki?
Söyleyecek söz bulamıyorum herşey ortada!!!

Denildiği gibi gayet sanatsal olmuş işte :slight_smile:

İşin beni üzen yanı o birleşima sahip katın üzerine iki normal kat bir de teras katı yapılacak olması …
Allah yardımcıları olsun diyorum 4.deprem bölgesi olması depremin önemsiz olduğunu göstermez kii…

Deprem bölgeleri haritasına ilişkin küçük bir hatırlatma;

"Bu harita, mevcut bilgilerin ışığı altında hazırlanmış, Bakanlar Kurulu’nun 18.4.1996 tarih ve 96/8109 sayılı kararı ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Önceki haritalardan farklı olarak olasılık metodu hesaplarına göre çizilen eşivme kontur haritası esas alınarak deprem bölgeleri tesbit edilmiştir. Buna göre, normal bir yapı 50 yıllık ekonomik ömrü içinde %90 ihtimal ile bu ivme değerlerinden fazla bir yüklenmeye maruz kalmayacağı tahmin edilmektedir. Ekonomik ömrü daha uzun veya önemli yapılar için karşılaşabilecekleri en büyük ivme değerlerinin ayrıca hesaplanması gerekir. "

Deprem haritaları olasılık hesaplarına göre tahmini bir haritadır. Olasılık hesapları kesin sonuç vermez, yaklaşık sonuç verir. Bu yüzden 4. dereceden deprem bölgesinde deprem olmaz fikri saçmadır. Ama ihtimali az olduğu için tedbiri 1.dereceden olanlara göre daha esnektir.

resme tekrar tekrar baktımda sanırım ben bu kolonu parmaklarımla oyabilirim :slight_smile:

Ben bir çakılı istemeden çıkarmıştım :wink: sanırım oyma işlemini gerçekleştirmeniz çok muhtemel

Görüntü gerçekten vahim. O binada kullanılan betonun dayanımıda, en az görüntü kadar vahim çıkabilir.

işte döküm esnasında kontrol edilmemiş bir kolondur bu. taa tepelerden tutulmuş pompanın resmi de olabilir bir türlü daldırılmayan daldırıldıysa da çıkarılmayan vibratörn resmi… belki daha başka bişey. vur tamir harcını geç nedir yani… di mi?

adamlar resmen vibratör tutmamış tabi ortaya böyle güzel bir sanat eseri çıkmış :slight_smile: ustaları geçtim zaten çoğu herşeyin kolayına kaçıyorlar da buranın yapı denetimi uyuyo mu,yapı denetim yoksa şantiye mühendisi de mi yok kim yapmış bu binayı hayret

Şimdi onun üstünü sıvayıverirler, sonra da kimse deprem olana kadar anlamaz böyle bir olayın gerçekleştiğini. Ben size 10’larca resim gösterebilirim bu olayla ilgili. Maalesef hiç dikkat edilmeyen bir konu. Sürekli karşılaşılan ve hiç hoç olmayan bir durum.

Bunları yapan insan mı?!

Doğu Anadolu’da yaptığımız okul güçlendirmelerinde. C2 beton sınıfına sahip okullarımız vardır. Karot bile alınmıyordu. Dahası bir iki tane okulda temel çıkmadı. Kulaklarınıza inanmadınız değil mi ? Bende soruyorum bunlar insan mı ?