Kesme kuvvetinin acımasızlığı...

Taşıyıcı elemanlarımızı boyutlandırırken kesme kuvvetinin ne kadar önemli olduğunu biliriz.Kesme kuvvetini ve moment i iki kardeş olarak görürsek kesme kuvveti huysuz, haşarı moment ise iyi huylu bir kardeştir.Elemanlarımızda ilk bakmamız gereken(kolon,kiriş vb) elemanımızın kesme kapasitesidir.Daha sonra moment kapasitseine bakabilriiz.Kesme kuvvetinin hiç acıması olmaz bir kapasite aşımı halinde sistem direk çöker.Ancak moment etkisinde bu durum söz konusu değildir.Moment aşımında bile diğer elemanlarca yeniden dağılım uygulanır ve sistem göçmez.Bu anlamda önem bakımından kesme kuvveti moment etkisinin çok önündedir.Bir mühendisinde gözönünde her zaman bulundurması gerekli bir etkidir.Bu yüzden yönetmeliklerimiz bile kesme kapasite kontrollerinde betonun çekme dayanımını baz alır.Ancak kesme durumunda bilirizki tam etkili olan betonun çekme dayanımı değildir.Evet betonun basınç dayanımıda değildir ancak kesme kapasitesini hesaplarken hiç yükseltmeden direk betonun çekme dayanımını almak bir acımasızlıkdir.Bu hesap yöntemi bile yönetmeliklerin kesme kuvvetinden ne kadar korktuklarının bir göstergesidir.Bu korkuda haklı bir korkudur…Bir mühendis olarak donatı hırsızlığı yapmak zorunda kalsaydım kesinlikle etriye çalmazdım, düşey donatı çalardım.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR