Kentsel dönüşüme farklı bakış...

Terör uyuşturucu vb sorunların yaşandığı bazı yerlerde il emniyet müdürleri ilgili alanların kentsel dönüşüme alınmasını sağlamak için başvuruda bulundular.Bu şekilde suç oranlarının azalacagını düşünüyorlar.Özellikle hizbe varoş kısımları kapsıyor.Başka ülkelerde bu tür dönüşümlerde gerçekten suç oranı o bölge için azalmış.Ancak başka bir bölgeye kaymış.Dolayısıyle yekünde bir değişiklik yok.Bir suçlu suç işleyecekse aaa kentsel dönüşüm oldu artık suç işlemeyeyim demiyor.Sdace suç işlemeye müsait başka bir yere taşınıyor ve icraatlarına devam ediyor…Millet olarak resime yakın bakmak yerine uzaktan bakmak daha iyi görmemizi sağlar.Ama benim bölgemde suç olmasında başka bölgelere kaysın ben sorumlu olmayayım diye bir düşünce tarzı varsa o başka…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Aslında dönüşümün değildi tokinin başlıca problemi bu. Ne derlerse desinler ben gördüğüme inanırım. Bu gün ilimizde adı dönüşüm diye yapılan yerlerde bir tane fakir fukara yaşamıyor. Ya hepsi iki kuruşa evleri sattıtrılmış. Yada apartman yaşamına ve ödemelere dayanamayıp çekip gitmişler. Peki neredeye gittiler? Şehrin kenarlarına varoşlarına. Tekrar aynı şeyler bozuk plak gibi başa sardı. Ev alan toki hak sahiplerinin üzerlerinde ev olup olmadığı araştırılmıyor. Kanunda var fakat ancak şikayet durumunda yapılıyor. Belediyeye hergün yeni yapılacak tokiye katılmak isteyenler geliyor. Gerçekten durumu müsait olmayanlar var, kata birde gözü doymayanlar da geliyor. Herifin 10 evi var hala tokiden yer almanın derdinde. Kimse şikayet edip başını ağrıtmakta istemiyor. Ben şimdiki kentsel dönüşüm yasasında bir maddeyi çok beğendim. Belediye o bölgeyi dönüşüm alanı ilan ettiği an her türlü tapu işlemi durduruluyor.bu belki hak satışlarının biraz durdurabilir. Altındağ belediyesinin yürüttüğü çalışma bende daha yerinde bir çalışma. Kentsel dönüşüm değil, yerinde dönüşüm. Hamam önü ne idi ne oldu. En azından içindeki fakir fukara daha şanslı duruma geçti. iki kuruşa evi satacağına şimdi daha fazla ve belkide yaama standartlarını yükselteceği bir mevlaya satış yapabiliyor.