Kenetlenme boyu

Arkadaşlar, perde filiz donatısının temel içinde ne kadar uzatılması gerekir???

TS500 deki Lb bindirme boyu (0,12*fyd/fctd)*fi yada 20fi kadar!!

Peki bu boyu 1,5 la çarpmak gerekirmi???

teşekkürler!

formülü ts500 e göre uygulıcaksın…1.5 çarpanını ise deprem yönetmeliğine göre uygulucaksın…yani yazdığın sorunun cevabınıda vermiş oluyorsun…aynen dediğiniz gibi…kenetlenme boyu 1.5 katı ile çarpılarak temelde donatı çapına göre filiz bırakılcak…

Arkadaşım ben bindirme yapılan filiz boyunu sormuyorum onu 1,5 la çarpmak gerekiyo, benim sorduğum filizin temel içindeki uzunluğu!

Sahada 75xfi uygulanması kolay bir yoldur ve güvenli tarafta kalmanızı sağlar. Benim tercihim bu yöndedir.

temelin içinde ne kadarı mı kalcak? sen galiba filiz ekiceksin… o konu hakkında daha deneyimli olan arkadaşlar cevap verebilirler… ama filiz ekmiyecekseniz filiz temel tabanına kadar uzatmanın imkanı ve güvenirliği varken herhangi bir şekilde filizi havada tutarak temel içindeki derinliğini değiştirmenin ne gibi bir faydası olacak anlayamadım…

[quote=inertia;44265]Arkadaşlar, perde filiz donatısının temel içinde ne kadar uzatılması gerekir???
TS500 deki Lb bindirme boyu (0,12*fyd/fctd)*fi yada 20fi kadar!!
Peki bu boyu 1,5 la çarpmak gerekirmi???
[/quote]

Bu konu hakkında net bir bilgi literatürde görmedim ama aslında olması da şart değil.

Düşey taşıyıcılarda oluşan kesit tesirlerinin dipte max olduğunu düşünürsek , bu ölçünün yukarıdaki herhangi bir kenetlenme boyuna göre daha önemli olduğu ortaya çıkar.

Bir diğer tespit , temel filizinin temel tabanında gönye yapıldığıdır.Bu düz kenetlenme değildir.Bu filizin temel içinden sıyrılmasını zorlaştırır.Bu nedenle kenetlenme boyuna bakılmaksızın temel filiizi gönyelenmelidir diyebiliriz.
Gönye yapınca çoğunlukla 1,5*lb değerine ulaşılabildiğinden problemde otomatik olarak çözülür.

Arkadaşlar bu konu tartışma konusu oldu,sorun oldu o yüzden soruyorum.
Bende bu konuya hiç bir yerde rastlamadım. AY de kolon kesitinin değişmesi durumunda donatı düzenini gösteren bir şekil var orda üst kat kolon donatılarının alt kattaki beton içine giren kısmında donatı boyu için 1.5 Lb olması gerektiği yazıyor, buna dayanarak bende temellerde bu boyun 1.5 Lb olması gerektiğini düşünüyorum.
Bu durum düz kenetlenme değil ancak gönye yapıldığında kenetlenme boyunun azaltılacağına dair bir şeyde yok, kanca ve fiyonk yapılması durumunda 3/4 Lb alınabiliyor.
Temel filizine gönye yapılsa dahi 1.5 Lb boyu genelde ihmal edilen bir durum gibi görünüyor, gerek vardır yada yoktur konusundan çok yönetmeliklerde bulunan durum anladığım kadarıyla böyle görünüyor.

temel icindeki uzunluk, temel tabanina kadar…

Temelde 30 cm genelde yeterlidir. sana bir şantiyeci tavsiyesi. temel üstü filiz boyu ise 75 tor alınır. Bu arada şu yanlışı düzeltelim artık fi yok tor var. Uygulamada fi nervürsüz (dişsiz donatıyı), tor ise nervürlü (dişli donatıyı) simgeler.
Herkese kolay gelsin.

dissiz demir kullanan kaldı mı acaba ?

uzatıyosun temel alt donatısına kadar,gönyeliyosun,alt temel donatısına sıkı sıkı bağlıosun…

demir parmaklık yapıyorlardır herald :smiley: