Kendi işinizi kurmayı hiç düşündönüzmü?

Bir yıllık inşaat mühendisiyim.3 sınıftan bugüne kadar sayısız iş görüşmesine gittim.Hemen hemen bütün görüşmelerde aynı sözlerlen karşılaştım.İşte yeni mezunsunuz iş tecrübeniz yok gibisinden.İşin ilginç yanı iş veren şirket sahipleri ve mütahitlerin çoğu ilkokul mezunu olmaları.Yani teknik olarak mühendislik işleri yapmamaları gerek.Böyle insanlarla karşılaştıkça hep neden kendi işimi kurmayayım diye döşünüyorum.Ama daha yeni mezun olduğum için çevremde yeterli desteği alamıyorum.Bu yüzden beni daha iyi anlayacak olan sizlerin fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.Daha bir yıllık bir inşaat mühendisi olarak kendi işimi kurmak istemem sizce nasıl bir fikir ve başarılı olma şansım ne???

ankaradaysan görüşelim
ortak bir büro açabiliriz
özelden ulaşabilirsin bana

bende aynen senin gibi cahil cühelanın işsahibi olmasına öfkeliyim
kendi patronumuz olalım

arkadasım çok haklısın bende geçen sene mezun oldum ve askerliğimi bitirdikten sonra bir yerde iişe başladım. çalıştığım yeri ne kadar çok sevsemde el yanı olduğundn bi türlü rahat değilim. kendi işimi kurmak istesemde o cesareti kendimde bulamadım. çünkü tecrübe olarak 0 sayılırız ama kendi işimizi kursak sanırım allah yardım eder ve en azından o ilk okul mezunlarından daha iyi iş yapabiliriz. neyse allah yardımcımız olsun. iyi çalışmalar.

konuyu sabitliyorum kendi işini kurmayı düşünen ve bu konuda fikirleri olan arkadaşlar fikirlerini rahatça paylaşsınlar diye…

Zaten iş yaparak öğreniliyor. Kendi işimizi kurarsak karşımıza bilmediğimiz işler gelse bile öğrenip yapabileceğimize inanıyorum.

Ben de kendi işini kurmayı düşünenler arasındayım.:slight_smile: Şu imza hakkı bir gelsin bakalım dört ay kaldı.:slight_smile:

ben de kendi işinin patronu olmayı düşünenlerdenim. inşaat mühendisliği değil de, yapı öğretmenliği mezunu olduğum için yeterince tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum (tabi buna 2 yıllık şantiye hayatımda dahil). şimdiye kadar çalıştığım yerlerden dolayı az da olsa belli bir ekip kurabilme şansına da sahibim. tek sorunum askerlik, kısmetse kasımda askere gideceğim ve döndüğümde kendi işimi kuracağım. %90 çelik üzerine olacak ve şimdiden bu konuda araştırmalara başladım.

kendi işini kurmuş olan arkadaşlar varsa ve bizlere bu konudaki (özellikle kuruluş aşaması) deneyimlerini aktarırlarsa çok sevinirim…

Değerli arkadaşlar sizlere tavisyem, mezuniyetten sonra kendinizi biraz yetiştirin, proje yapacaksanız sağlam ve birşey öğreneceğinize inannacağınız bir atölyede çalışın, şantiyede tecrübe kazanacaksanız, o zamanda büyük ölçekli bir inşaat sahasında çalışın pişin ve ondan sonra kendi işinizi kurmak için bir adım atmış olursunuz.

Okul biter bitmez kurulan ofis ve şantiye işleri genelde zorluklar yaşatır. Burda maddi durumu iyi olanlara bi sözüm yok ama bu işten ekmek yiyecek ve hayat kuracak arkadaşlarımın önünü iyi göremelerini tavsiye ederim.

Ben 1993 de liseden sonra 2 yıl bir ön lisans yapıp 1. bitirmiştiştim, daha sonra 2 yıl boyunca çok büyük bir kaç şantiye bitirdim hayatım boyunca edinemecceğim tecrübeler edindim bu şantiyelede. Geceleri teknik ofiste proje, gündüzleride kontrollük yapardım. 1997 de Fırata (Mühendislik fakültesi) kontejanla girmiştim, o okuluda 3 yılda bitirdim. Bu 3 yıl içersinde hem çalıştım hemde öğrencilik hemde asistanlık bile yapmıştım (1999 yılında 1. sınıfların Autocad derslerine 1 yıl girmiştim).

Akabinde askerlik yapalım dedik, ordada bahtımıza okuduğumuz okul çıkmıştı :slight_smile: 4 ay izmirde eğitim alıp kurada Elazığı çekmiştik (Okurken okul bir an önce bitsin diye kastık, yüce rabbimin takdiri 4. yılı bize askerlikte verdi :D)) Askerlik boyuncada Elazığın 8. kolordu merkez kışlasındaki bütün inşaat işlerini ben yapmıştım.

Sonra sivil hayat (yaşasın dermişim :D), burnumuzu sürtmeye tam başlamıştık ki 2001 ekonomik krizi patlak verdi kaldıkmı mal gibi ortada, ondan sonra bir kaç büyük şantiye araki bulasın 2004 e kadar hem şantiye hem fason imalat derken kendi ofisimi kurmayı düşündüm ve kurdum.

2004 den buyana çok şükür kendi yağımla kavruluyorum. Bu benim hikayem size bir şeyler gösterir, ama insanlar kendi kaderlerini kendileri çizerler. Önemli olan neyin doğru neyin yanlış olduğudur!

Asla çok iyi bildiğini zannedipte ön yarğılı olmamanızı tavsiye ederim, yeniliğe daima açık olun, ama sebeb ne olursa olsun daima çözüm yaratın yaratıcı davranın. Problem yaratmamaya bakın çözüm yerine problem yaratmak bir mühendisin karakterine ters düşer. (Şuan forumun msj içeriğinin %80 ninde çözüm yerine problem yaratıp bir birimize yer hale geldiğimiz konular bile var. Bu bir mühendise yakışmayan karakter yapısıdır!)

Başınızı ağrıttım. Hayat sizin istediğiniz gibi yaşayın, bu mesaj size sadece kapıyı gösterir, ordan içeri girecek olan sizsiniz!

bir mühendisin en kötüsü bile biryerden başlasa işi yürütebilir

öyle çok tecrübe gerekir şu gerekir bu gerekir deyip genç girişimcilerin gözünü korkutmamak gerek. ben 5 yıl piyasa tecrübesi akabinde bugün büromun kapısını açtım. inşallah tescil işlemleride tamamlandıktan sonra faaliyete geçecek.

kimler piyasada iş yapıyor. ne cahil cühela insanlar işyeri sahibi olup mühendislere patron oluyor. bunları onlara yaptıran şey gözü kara girişim ruhudur. başka karanlık sebepleri olanlarda olsada onlar bizi ilgilendirmez.

ben her gence kendi işini kurmakta imkanı olduğu anda tereddüt göstermemesini tavsiye ederim

hiç olmasa şu inşaat sektöründe mühendisler patron olsun. keşki her inşaat şirketinin başında bir mühendis olsada bizde hepsine dualarımızı yollardık

işi ehline vermek lazım

bu piyasanında ehli mühendislerdir. paraya ve sermayeye ulaşan yolda gözü kara girişimcilikten geçer.arada elenenler olacak olsada sonuçta bir büyük kitle sıyırıp çıkar.

günaydın

bende bir iki şey söylemek isterim

günümüzde geçmişten farklı olarak önemli olan nokta, şu anda piyasada çok fazla mühendislik mezunu insan olması buda işleri çıkmaza sokan bir durum neden derseniz eskiden iyi bir mühendis olarak elle gösterilmek kolaydı şimdi ise seninde ormandaki bir ağaçtan farkın olmuyor bu durumu nasıl değiştirebiliriz çok basit kapitalizm neden düzenin inceliklerini uygulayarak yani malesef mühendislik yaparak değil mühendislik ikinci planda kalıyor

öncelikle müteşebbüs olmanın gereklerini ortaya koymak gerekiyor ,amaç para kazanmak ise, iyi bir tüccar olmak gerekiyor iyi bir mühendis olmak sadece iyi bir ürün meydana getirmenizi sağlıyor

birde şu mevzu var eğer proje bürosu açıp kendi projeni yapacaksan artık 3 yıl başkasının yanında çalışman gerekiyor ( yeni sim yönetmeliği )

Kısa ve öz. Bir kaç yıl çalışmadan tecrübe kazanmadan kesinlikle ama kesinlikle kendi işinizi kurmayın. Sonra ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

DÜZ MANTIK

bir mühendis başkasının yanında bir iş yaparsa kaç para kazanıyor? ortalama 1000 ytl/ay… 12 ayda 12000 yapar. bu bir yıl içerisinde kaç projeye tekabul ediyor? 2-3 hadi 4 olsun(masrafları da göz önüne alarak). 12 ay boyunca 4 proje gelir heralde. gelmezse de kendi kendine kazanır kendi kendine zarar edersin. bu kadar basit.:slight_smile: ayrıca 12 ayın sonunda büroyu rayına oturtmuş, bir yıl tecrübeli bir mühendis olarak, alacağın proje ve takip işlerin de artacak.

ikinci bir husus da risk evlenmeden önce alınır. :slight_smile:

fikirlerim bu şekilde. ancak yine de birilerinin yanında tecrübe kazanmak şart. ama bu işin sonu yok. biraz da kendi kendine tecrübe kazanmak gerek.

ArkadŞlar İİ GÜzelde Ama MÜhendİslere Sinir Getİrldİ Dİe Bİlİorum.3 Yil İmza Atamiyoruzkİ.kendİ Yerİmİzİ AÇsak Ne OlÇak?

[quote=boza;28801]Değerli arkadaşlar sizlere tavisyem, mezuniyetten sonra kendinizi biraz yetiştirin, proje yapacaksanız sağlam ve birşey öğreneceğinize inannacağınız bir atölyede çalışın, şantiyede tecrübe kazanacaksanız, o zamanda büyük ölçekli bir inşaat sahasında çalışın pişin ve ondan sonra kendi işinizi kurmak için bir adım atmış olursunuz.

Okul biter bitmez kurulan ofis ve şantiye işleri genelde zorluklar yaşatır. Burda maddi durumu iyi olanlara bi sözüm yok ama bu işten ekmek yiyecek ve hayat kuracak arkadaşlarımın önünü iyi göremelerini tavsiye ederim.

Ben 1993 de liseden sonra 2 yıl bir ön lisans yapıp 1. bitirmiştiştim, daha sonra 2 yıl boyunca çok büyük bir kaç şantiye bitirdim hayatım boyunca edinemecceğim tecrübeler edindim bu şantiyelede. Geceleri teknik ofiste proje, gündüzleride kontrollük yapardım. 1997 de Fırata (Mühendislik fakültesi) kontejanla girmiştim, o okuluda 3 yılda bitirdim. Bu 3 yıl içersinde hem çalıştım hemde öğrencilik hemde asistanlık bile yapmıştım (1999 yılında 1. sınıfların Autocad derslerine 1 yıl girmiştim).

Akabinde askerlik yapalım dedik, ordada bahtımıza okuduğumuz okul çıkmıştı :slight_smile: 4 ay izmirde eğitim alıp kurada Elazığı çekmiştik (Okurken okul bir an önce bitsin diye kastık, yüce rabbimin takdiri 4. yılı bize askerlikte verdi :D)) Askerlik boyuncada Elazığın 8. kolordu merkez kışlasındaki bütün inşaat işlerini ben yapmıştım.

Sonra sivil hayat (yaşasın dermişim :D), burnumuzu sürtmeye tam başlamıştık ki 2001 ekonomik krizi patlak verdi kaldıkmı mal gibi ortada, ondan sonra bir kaç büyük şantiye araki bulasın 2004 e kadar hem şantiye hem fason imalat derken kendi ofisimi kurmayı düşündüm ve kurdum.

2004 den buyana çok şükür kendi yağımla kavruluyorum. Bu benim hikayem size bir şeyler gösterir, ama insanlar kendi kaderlerini kendileri çizerler. Önemli olan neyin doğru neyin yanlış olduğudur!

Asla çok iyi bildiğini zannedipte ön yarğılı olmamanızı tavsiye ederim, yeniliğe daima açık olun, ama sebeb ne olursa olsun daima çözüm yaratın yaratıcı davranın. Problem yaratmamaya bakın çözüm yerine problem yaratmak bir mühendisin karakterine ters düşer. (Şuan forumun msj içeriğinin %80 ninde çözüm yerine problem yaratıp bir birimize yer hale geldiğimiz konular bile var. Bu bir mühendise yakışmayan karakter yapısıdır!)

Başınızı ağrıttım. Hayat sizin istediğiniz gibi yaşayın, bu mesaj size sadece kapıyı gösterir, ordan içeri girecek olan sizsiniz![/quote]
DEMEK ELAZIG 8KOLORDU KOMUTANLIGININ BINALARINI SEN YAPTIN
Abiya sana birsey soyluyeyimmi binayi yapmasina yapmissinda binalari kucuk yapmissin besbin kisi oraya sigmiyoruz yataklarda hepdorder beserkisi yatiyoruz

3sene uygulaması 2008 den sonra mezun olanlar için geçerli olacak bir uygulama.Yani yeni mezunsan sadece 1 yıl değilsen ve haziranda olamayacaksan vay haline

Günümüzde üniversitelerin vermiş olduğu mühendislik eğitimi dikkate alındığında ve bu durumda hissedilen eksiklikler göz önüne alındığında mezun olunduktan sonra eksik kalan taraflarımızı mümkün mertebede tamamlamaya çalışmak zorunda kaldığımızı görürüz. Bunu proje şantiye ve hayat tecrübesi diye kendimce 3 e ayırmak istiyorum.Mezun olan bir mühendisin sahip olması gereken şey proje ve şantiye bilgisidir.Projeyi okulda şantiyeciliği ise yaz stajlarında öğrenmiş olmamız gerekir diye düşünüyorum.Ancak birçok üniversitemizdeki eğitim koşullarından dolayı projecilikte yeterli bir ilerleme olmuyor ve şantiyeciliktede toplamda 60 günlük yaz stajından edineceğimiz tecrübe zaten yeterli değildir.Geriye hayat tecrübesi kalıyor onuda mezun olduktan sonra ki iş hayatında edineceğimiz tecrübe ile ediniriz.Bu durumda anlattıklarımdan sonra kendine iş yeri açma ile ilgili olarak iyi düşünmeni ve atacağın her adımı nereye attığını ve bu adımların seni nereye götüreciğini analiz etmeni tavsiye ederim.Hayatında başarılar dilerim :slight_smile:

Değerli meslektaşlarım Ben 2005 Y.T.Ü mezunuyum.Askerliğimi bitirip memlekete döneli 8 ay geçti hala iş bulamadım.Birçok firmayla görüştüm ama maalesef sonuçsuz kaldı.Kendi büromu açmak istiyorum ama tecrübem olmadığı için çekiniyorum.Bu çekincelerimi nasıl atabilirim.İyi derecede Autocad,az çokta idestatik ve sta4cad kullanıyorum.İyi bir çevremiz var fakat tek başıma büro işini götürebilirmiyim acaba.Değerli görüşlerinize ihtiyacım var.Gerçekten büyük sıkıntı içindeyim.Lütfen fikirlerinizi iletin.Hepinize başarılar ve saygılar…

patron olmak herşeyi bilmek değil ama neye nasıl tepki vereceğinizi bilmektir özellikle şantiye yönetimi zordur kesinlike 3 yıl şantiyede maaşlı çalışın işler bitirn sağlam bir firmada sonra kendi işinizi kurun yoksa işçilerin oyuncağı haline gelirsiniz bilmediğiniz meydana çıkarsa çoğu sizi denemek için soru bile sorar genç görünce

memleketinden bir ortak bul meslektaşın olabilir

Bir kaç sene tecrübe kazanmadıktan sonra kendi işini kurmak pek mantıklı gelmiyor.

Çekincelerini atma… paket program kullanılarak malesef mühendis olunmuyor… tecrübe kazanmadan girişeceğin işlerle çok büyük hatalar yapabilirsin. Burada gördüğüm yeni mezun veya mezun olacak arkadaşların hemen kendi işlerini kurmak istemeleridir… Bunda işsizliğin ve maaşların düşüklüğünün etkin rol oynadığını biliyorum… Fakat yılmamak gerekiyor. Unutma ki mühendislik okulda öğrenilmiyor… Bunu 5-10 sene sonra daha iyi anlayacaksın… özellikle tasarımcılık yapmak herkese çok kolay gibi görünüyor fakat işin en zor kısmıdır… mühendilik ide,sta sap gibi paker programları kullanmak değildir… yeri gelecek çıkan sonuçlardan emin olamayacaksın… karşına öyle bir yapı gelecek ki modelleyemeyeceksin…

İyi bir üniversiteden de mezun olmuşsun. birincisi işi sadece memleketin ile sınırlama… sadece gazete ilanları ile de iş arama… Kendine güzel bir özgeçmiş hazırla ve internette bulduğun tüm firmalara gönder… İngilizce biliyorsan yurtdışında çalışan firmaları tercih et…