Kazık Uç Direnci

Merhaba Arkadaşlar,

Sondajlarda 20m kum kesilen bir zeminde ve ana kayaya girilmiyorsa. Sptlerde 6-7 civarında 20m boyunca devam ediyorsa.

Kazık hesaplamalarında sağlam kayaya girilmediği için kazık uç direncinin 0 olarak mı alınması gereklidir?

Bir fikri olan var mı arkadaşlar

Sürtünme kazığı olacağından dolayı uç direnci sıfır alınmalıdır. Zaten diğer sağlam zemine oturan kazıklar da uç kazığıdır ve bunların da uç direnci dikkate alınır.

Teşekkür ederim cevabınız için. Kumlu zeminde kazık kullanmanın ciddi bir faydası olacakmidir. Kohezyon da olmayacagindan. Sürtünme den ciddi bir kazanım olur mu

Açıkçası alanıma girmediği için sizi yanlış yönlendirmek istemem. Yalnız direkt kazık işlemine geçmeden önce daha ekonomik çözümlerin olup, olmayacağını araştırabilirsiniz. Kohezyonun sıfır olması, kohezyondan gelecek taşıma gücünü sıfırlayacaktır. Fakat zeminin kendi içsel sürtünme açısından gelecek taşıma gücü değişmeyecektir. Ayrıca zeminde su bulunması halinde betonun yıkanması ihtimali de ortaya çıkacak ve bu durumda ekstra önlemler almak zorunda kalacaksınız. Bunun için de ekstradan muhafaza edecek bir boru ile saracaksınız betonu. Tabi bu sürtünmeye olumsuz etki de edebilir.

Eğer aşağıdaki kaynağa ulaşamadıysanız, incelemenizde fayda var.

http://www.imoankara.org.tr/Portals/0/Sunum_cg_7.pdf

[QUOTE=dropby23;106808]Merhaba Arkadaşlar,

Sondajlarda 20m kum kesilen bir zeminde ve ana kayaya girilmiyorsa. Sptlerde 6-7 civarında 20m boyunca devam ediyorsa.

Kazık hesaplamalarında sağlam kayaya girilmediği için kazık uç direncinin 0 olarak mı alınması gereklidir?[/QUOTE]

Bir kazık hem uc kazığı hemde aynı anda sürtünme kazığı olamaz.Eğer kazık sağlam zemine bile ulaşmış olsaydı eger sürtünme kazığı olarak hesap yapıyorsanız zaten uç direncini almayacaktınız.Mantık şu.Bir kazığın uç kazığı olarak çalışması için kazığın aşagı doğru belli miktarda deplasman yapması gerekirki kazığın ucundan yararlanbilin.Ancak kazık aşagı hareket ediyorsa buda sürtünmenin çok az olduğu anlamına gelir ki bu kezde sürtünmeyi sıfır almalısınız.Bunun tam terside geçerli .bir kazık sürtünem kazığı ise aşagı minimal hareket etmeli ve kazık cevresinde sürtünme kuvvetleri oluşmalı.Tkdir edeceginiz üzre bu durumdada uç tam olarak saglam zemine dayanmayacagından uc direncini sıfır almak zorundasınız.Sonuç olarak hangi zeminde hangi şartlarada kazık hesabı yaparsanız yapın hem uç direnci hem sürtünme direnci diyerek kazığın kapasitesini toplayarak bulamazsınız doğru olmaz.Ya sadece sürtünmeyi dikkate alıp uc direncini sıfır alacaksınız,yada uç direncini hesaplayıp sürtünmeyi sıfır alacaksınız.Her iki durum bir kazık içinde yapılamaz.

Sürtünem kazıklarınını kohezyonlu zeminlerde kullanılması tabiiki avantajdir.Ancak kum oranı fazla zeminde bir kazık imalatı yapacaksanız ve anladığım kadarı ile bu kazık sürtünme kazığı olacak, o takdirde kazığı dışarıdan imal edip zemine çakmalısınız.Herhangi bir boru vb muhafaza kullanmamalısınız.Çakma kazıklarda özellikle kumlu zeminlerde yeterli sürtünme kuvveti sağlanacagı kanaatindeyim Zaten literatürü incelerseniz bunu görürsünü.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Kayaya soketli kazıklarda ÇELİKKOLU nun söylediklerine katılıyorum kayaya soketli kazıklarda uç direncinin farklı bir formülü vardı ve kazık taşıma gücünde sadece uç direnci alınıyor, benim çalıştığım şirkette nedense kayayı bulamazsak kazık yapmıyoruz o yüzden sürtünme kazıkları hakkında çalışmam olmadı.Eklediğim resimdeki formülü kayaya soketli kazıklarda kullanabilirsiniz baya araştırmıştım bu formülü bulana kadar.

Uç Direnci Hesabı (Kaya Zemin İçin)

Qp (kazık Uç Taşıma Kapasitesi) = 200.65 t
Qu(lab) (Kaya da tek eksenli basıbasınç dayanımı) = 1280 t/m²
Qu(tas) (Teke eksenli basınç tasarım değeri) = 256 t/m²
D (Kazık Çapı) = 0.80 m
Ap (Kazık Uç Alanı) = 0.5024 m²
Ø (İçsel Sürtünme Açısı) = 35
FS (güvenlik Faktörü) = 3

Qp = Qu(tas) *(Tg²(45+Ø/2)+1)*Ap/FS = 200.65 t

Teşeşkkürler