kariyer.net fiyaskosu

Hiç kariyer.net sitesinden iş arama girişiminde bulundunuz mu? Eğer siteye girerseniz mutlaka “tecrübelerinizi paylaşın” bölümüne bir uğrayın. Kariyer.net fiyaskosunu gerçek yaşanmış tecrübelerden öğrenme fırsatı yakalarsınız. Ben iki ayda toplam 60 başvuru yaptım, sadece iki tanesine cevap geldi, onlar da otomatik red mesajları idi. Mühendis de olsanız amele de olsanız bu ülke sömürü ülkesi. Siz de yarın birgün elinize bir fırsat geçirip de kendi işinizi kurduğunuzda yanınızda çalışanlara bu sömürüyü reva görmeyin. “ekmek yediği kaba pislemek” gibi bir deyimi de aklınızdan çıkarın. Bu deyim ekmeğini yediği işçisini becermekten de geri kalmak istemeyen, sistemi ele geçirmiş sermaye bilincinin bir uydurmasıdır.

sana katılıyorum aynı ilanları kariyer netteki her ay görüyorum.İş değişmiyor aynı ilanlar sürekli yayınlanıyor.Beni neden görmüyorlar anlamıyorum.Hala aramaya devam ediyorum ama sanki bu iş teiş var .Sizin de başka görüşleriniz varsa merak ediyorum.Bu çıkmazı çözerim

kariyer net tamamen rant sitesidir emeğinize yazık…iş arayan binlerce insanı kullanan bir sitedir ve güvenilirliği yoktur…zahiri bir umuttan başka bişey sağlamıyor en iyisi kendi göbeğini keserek şirketlerle birebir görüşme zemini sağlamak.

Aslında eniyisi internetten ya da gazeteden çalışmak istediğin firmayı gözüne kestirmek daha sonra o firma hakkında ufak çaplı bir araştırma yapıp etkileyici bir mail yazmak. Sonra da oturup firmadan yüzyüze görüşme için bir randevu beklemek. Randevuyu aldıktan sonra görüşmede de biraz etkileyici olmak gerek heralde. Benim nacizane tecrubelerime göre orda psikolojik olarak sağlam durursan işi alırsın. En baba işlerin bile altından kalkabileceğin izlenimini vermelisin. Asla korkma, karşındaki de bir zamanlar bu yollardan geçmiş birisi nasılsa. Ama en acıklı yanı bunca stres ve sınavdan sonra sana teklif ettikleri maaş taş çatlasa 700YTL.

yurtdışında teknik ofis şefi olarak çalışıyorum…ben ve bikaç kişi hariç şu ana kadar gelen bütün personel kariyer net aracılığıyla bulundu…ve hergün proje müdürünün odasında kariyer net çıktıları görüyorum…hatta gelen vatandaşlardan birisi 2 yıl önce cv bırakmış aktif halde 2 yıldır nete girmediğini söylüyor ve benim için bir piyango burası diyor…tabi bu arada bu gelen personellerden hiçbirisi de kariyer e girip teşekkür mektubu tarzı bişey yazmadı belki de ondan kaynaklanıyordur yorumlarınız…ben de gelenler için ortak yorumum ne ballı adamlar deyip geçiyorum…bence umudunuzu yitirmeyin bi an telefonunuz çalabilir…bi kaç kez cv bıraktım gama dan aradılar…demekki ilgilenen firmalar var…

TEPKİNİ ANLIYORUM LÜTFEN **** OLAN BÖLGEYİ DEĞİŞTİR
TEPKİN VARSA UYGUN BİR DİLLE YAP

SELAMETLE

Kariyer.net konusunda fazla tepki göstermiş olabilirim. Belki de işe yarıyordur. Fakat işverenlerin işçilere karşı kurduğu sömürü kumpasının adiliği konusundaki sözlerimin arkasındayım.

arkadaşlar bende sizlere katılıyorum iş bulma vaadiyle bizlerin sırtından rant sağlıyorlar. İş bulma konusunda ne amca nede dayı önemli olan sizin kendinize olan özgüveniniz.Allah bişekilde yardımcı olacaktır.

kariyer.net Türkiye’den mühendisler aramıyor sanırım.Zaten yakında piyasaya girecek yabancı mühendislerle beraber otomatik red cevaplarını da sonlandıracaktır bu site.Spekülatif lafların gazına gelmeden kendi deneyimimle sabitlediğim bir fikir şu ki; böyle yabancı hayrancılığı ile bir yere varamaz bu kariyerciler.Ve arkadaşlar;bu özgüven yetersizliği içerisinde çalışma yapmamızın da bir anlamı kalmıyor ve tam kelimesiyle absürd girişimler olarak niteleyebiliriz.Kariyercilere göre Türk inşaat mühendisi denilince direkt olarak teorik ve pratikte zayıf ve yıllarca İngilizce’yi bile sökememiş,özgüveni yetersiz,düşük maaşlara çalışması gereken (başlangıç olarak 500ytl-700 ytl) ve emsallerine nazaran birkaç adım geride durması gereken bireyler akıllarına geliyor.

Arkadaşlar konuya ek olarak belirtmek isterim ki çok ciddi kaynaklardan alınan haberlere göre kariyer.net yabancı bir şirkete satılacaktır.

kesinlikle size katılıyorum
izmirde çalışıyorum ve yeni mezunum ne yazıkki stelere bakıyorum daha iyi bir iş için bir tek yanıt bile gelmiyorr.piyasamı kötü ben mi anlamadım:( sen oku dereceyle bitir elin bir halttan anlmayanı iş bulsun sen sürün revamı bu.Sitelere kaldı artık işimiz:(

Sana katılıyorum Gülay, malesef piyasa kötü.Bir durgunluk var ama ben bölgesel sanıyordum Ankara da ikamet eden birisi olarak.Ben bir yandan yüksek yapıyor bir yandan çalışmak istiyorum lakin bir türlü iş bulamadım koca Ankara da.İş seçtiğimden de değil bu durum.İşin varsa bahar aylarını bekle istediğin rakama eminim ki kesin iş bulursun.Yeter ki sen kendini geliştirmeye devam et.

bir yandan çalısıp bir yandan yuksek yapmak isteyen arkadaslar için en iyi yol yapı denetim. haftanın belli gunleri calısıp diğer günler de derslere devam edebilirsiniz. Zaten işverenin beklentisi imza, siz de imzanızı attığınız inşaatların denetmine özen gösterirseniz yüksek lisansınızı bitirene kadar mali kaynak bulmuş olursunuz. Evden fason proje çizmek de diğer seçenek.

Hem çalışıp hem okumak zor iş.Bir de benim gibi hataya düşüp yüksek lisansınızı Osmangazi’de yapıyorsanız.3 ders verirler haftada pazartesi,salı,perşembe olmak üzere 3 gününüzü kapatırlar.O arada kalan bir günü de fazlaca verilen ev ödevlerine harcarsınız.Çalışmak için başvursanız işveren sizden seçim yapmanızı istiyor hep.Başka üniversitelerde hafta iki gün derse gidip çalışan kimselere imrenerek bakıyorsunuz ve şevkiniz kırılıyor günden güne kat ve kat.Alabileceğiniz dersler baştan belirlenmiş ve kukla bir seçimle asla iki güne toparlanamayacak dersleri zorunlu olarak alıyorsunuz,bir yandan da tüm bu olumsuzluklarla beraber derslerden başarısız olup yüksek lisansı bitirmeyi uzattıkça uzatıyorsunuz,yarınlara bırakıyorsunuz.Başladığınız işi yarıda bırakmak istemiyorsanız da bu kısır döngünün içi boş bir değişkeni olmaya devam ediyorsunuz.Başladığınız noktaya geri dönüyorsunuz,baktığınızda siz kaybolmuşsunuz,yollar da kaybolmuş.

Arkadaşlar yanlış anlamayın akademisyenliğe saygım sonsuz elbette ki,yüksek lisans yapmayın demiyorum ama üniversite seçiminize dikkat edin,bildiğiniz yerden şaşmayın.Lisans eğitimizi tamamladıktan sonra uzattığınız ve bitemeyecek yüksek lisans eğitimi ile iş tecrübesizliğinizin işvereninin yüzünde on saniyelik bir tebessüm yaratacağını görmeye çalışın sadece.

çok doğru söylüyosun. Biryerde çalışmadan yüksek yapmak çok zor ve gereksiz birşey olur. kaldı ki piyasada yüksek yapmış olmanın hiçbir anlamı yok. piyasada gerçekten işe yarar bir adam olmak istenirse rantın döndüğü yerlerde çevre yapmak zorunludur. bu yerler tabi ki belediye, bayındırlık müdürlüğü, belediye meclisi, il meclisi gibi şerefin namusun çoktan paraya çevrilmiş olduğu yerlerdir. çok kısa zamandır belediyelerde dosya takip ediyorum işim gereği ve dönen dolapların haddi hesabı yok.

belediye imar müdürü dışardan bir mimarla gönül ilişkili, o mimarın projeler bir haftada geçiyor, diğer projeler aylarca bekliyor. aynı sokakta birisi 5 kat alıyor, yanındakine 3 kattan yukarısı haram.

belediyede elinden dosya gecen adamların hepsi dışarıda yapı denetim şirketi hissedarı ya da sahibi. benim elimdeki hakedişler haftalarca çıkmıyor, mühendisliği bırakıp adamların masasının dibine kamp kurduk dosya takipçiliği yapıyoz, işini bilen adam bir geliyor on dakika sonra hakediş çıkmış. bana birtane belediye gösterin, rüşvetin dönmediği, adiliğin, hırsızlığın dizboyu olmadığı şu yazdığım mesajların hepsini alıcam printerden iftarda yiycem.

Sevgili dostum mgokhank sen de imkansız bir şey söylüyorsun yani.Oyun kurulmuş, çarklar dönüyor ve kurallar adice belirlenmiş.Hısımcılık,adam kayırmacılık,rüşvet almış başını gidiyor ve dur denilemez bu saatten sonra.Ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin anlayışını hafızalarıza kazıdılar her belediye kapısından girişimizde.Meslek odaları hele herşeyden aciz kalmış veya bırakılmış,izlemekle yetinmekte olan biteni.Türk Mühendisleri sahipsiz malesef bunu hepimiz kabul etmeliyiz.Kariyer yapmak için,çalıştıklarımızın karşılığını almak için,daha doğrusu bizim olanı almak için ya siyasete yada tasvip etmediğimiz negatif tutumları icra etmeye mecburuz.Bir de yabancı mühendislere geçit verilirse hepten sahipsiz kalacağız kendi ülkemizde.Malesef aziz ülkemin insanlarında toplu bir eğilim yabancı hayranlığı.Genelleme yapmak yanlış tabi ki ama böyle.

Sevgili Arkadaşlarım
Kariyer Net’e nden bu kadar kızdığınızı anlıyorum. Ancak yaklaşık olarak 3,5 yıl önce ilk defa kariyer net’e yazdığımda yaptığım başvurularımın büyük kısmına cevap aldım. Şu anki çalıştığım işimi de yine oradan buldum. Hatta ben işe girdikten sonra da gelen başvurular oldu bir tanesini o anda işsiz olan bir başka arkadaşıma yönlendirdim. Daha sonra ben iş ilanı verdiğimde gelen ilanlara baktım ve hayretler içinde kaldım. İçinde yabancı üniversitelerden de olmak üzere ODTÜ,Boğaziçi, İTÜ, Yıldız,Dicle derken Yüzlerce başvuru vardı.İnsan kaynakları birimi okuyor zaten ancak Ben bile okurken ilk 20 taneden sonra pes ettim. Ve gözüme kestirdiğim bazılarına işaret koydum. Hatta bir defasında bir makina mühendisi ilanı verdim. Uçak mühendisi bile başvurmuştu.
Bizim sektördeki işin aciliyetini düşünürseniz hemen eleman alımı oluyor. Ancak 2 ay deneme süresi de var. Şimdi denemede olmadı diyelim ne olacak. Firma Mecburen yeniden ilan veriyor. Siz de yeniden aynı ilanları görüyorsunuz.Fakat Bence aynı firmadan defalarca ilan görürseniz itimat etmeyin derim. Çünkü ya firma geçici eleman arıyor veya eleman ararken ne aradığını bilmiyor ve yanlış eleman seçiyor. Gerçi ortada iş sıkıntısı var ancak Bence sık ilan veren firmalara da itimat etmeyin derim.

Ayrıca yukarıda anlattığım meseleleri düşünürseniz. Mecburen firma da en iyisini seçmeye çalışıyor. İşte tam bu esnada :
TÜRKİYE’DE HALA BİR YABANCI DİL FURYASI VAR. Adam özgeçmişe baktığı zaman İngilizce akıcı, çok iyi ibaresini görünce mest oluyor. Sanıyor ki bu arkadaş en iyisi. Bilin bakalım arkasından arkadaş arkasından ne istiyor. MS OFFICE BILEN…
Aslında ben şuna katılacağınızı tahmin ediyorum. Bizler özgeçmişimize koyduğumuz MS OFFICE ibaresini kaale bile almayız.O zaten olmalıdır yazmaya bile gerek yok…

SAP2000, XSTEEL, STAADPRO, STA4CAD,IDECAD,PROBINA, Özellikle de AUTOCAD programlarından en az üç dört tanesini konuşturmalı diye düşünüyoruz.

Halbu ki dili zayıf olduğu halde Hem bilgisayarı hem şantiyeyi mükemmel idare eden birçok mühendis var. Geçenlerde bir ilanda ODTÜ lüler hariç diye bir ibare çıkınca sevgili ODTU lü kardeşlerimiz ayağa kalktı. Ama inanın ben kendi mensup olduğum üniversite dahil “Boğaziçi, İTU,ODTU, tercih nedenidir” ibaresini görünce nefret ediyorum.
Geçenlerde gözüme devletin verdiği bir ilan ilişti. Müfettiş yardımcısı için işletme mezunu arıyorlar “YABANCI DİL akıcı” yazıyor ve hatta yabancı dille ilan verilmiş.Çok güldüm.

1. O ilanı veren kurumda aratsanız üst düzey bir iki kişi o düzeyde yabancı dil bilir. En üst düzey değil dikkatinizi çekerim üst düzey.
    2)Devlet üniversitelerinde verilen yabancı dil düzeyi ne durumda da sen o ilanı veriyorsun. Kimi alacaksın? O düzeyde elemana ihtiyacın var ise o öğrenciyi düzeyde eğit.

Son olarak şunu söylüyorum.Başvurularınıza cevap gelmesi için:
"Çok iyi derecede yabancı dil " şartını aşmanız, yurt dışında staj filan yapmanız gerekmektedir. Bunlar yoksa iyi bir tecrübe özgeçmişiniz, bilgisayar bilginiz ve bir takım sertifikalarınız olmalı diye düşünüyorum.

Kariyer’de düzenli olarak ilanları güncelleyerek en üst sıraya çekiyorlar,günler sonra yeni verilmiş bir ilan izlenimi yaratmak için… başvuruyosun fakat 2 ay önce şu özgeçmişiniz ile bu ilana başvurmuşsunuz yazısı çıkıyor… haydaaa demekten kendini alamıyorsun… verilmiş ilanları güncellemekten başka bi iş yaptıkları yok diye düşünüyorum…ayrıca 1000 özgeçmiş arasından 10 tanesini seçmek bile güç… zaten işi bilen firmalar anahtar kelimeler yardımı ile özgeçmiş arattırarak aktifler arasından seçip direk arıyorlar… yenibiris ve secretcv bu bakımdan daha iyi bence… özellikle yenibiris insaat sektoru konusunda zengin ilanlara sahip, bunun nedeni de hürriyet ik ile ortak olmaları diye düşünüyorum… ben bu tür sitelerden ilanları takip edip sonra fax ile özgeçmişimi ve ön yazımı gönderiyorum çünki belirli kalıplara sığdırılmış değil kendi hazırladığım özgeçmişimin beni ifade edebileceğini düşünüyorum… okul önemli değil kişinin kendisini nasıl yetiştirdiği önemli diye düşünenlerdenim. görüşme sırasında kendini ifade edebilmek gerekli. basit olarak gördüğünüz 15 dakikalık görüşme sırasında sizin düşünebilme kabiliyetinizi ve reaksiyonunuzu ölçen bi kaç soruya vereceğiniz cevap herşeyi değiştiriyor… yabancı mühendisler türkiyeye ayak uyduramazlar merak etmeye gerek yok, bazı şeyleri değiştirebilirlerse de helal olsun demekten başka bişi gelmez elden… biz değiştiremiyoruz madem. zaten onlar geldikten sonra ofiste görev almamız beklenemez, sahada sürünmeye devam… mesleki hedefler çöpe… sektörde kalfalıktan şirket sahibi olan kişiler çoğunlukta oldukça pek bir gelişme beklemiyorum … bu kişiler de karıyla, alemle, vb değişik yollarla iş alıyorlar. kontrol mekanizması ise aynı yollarla engelleniyor… mühendislik pavyonda alemdeki muhabbetlere yenik düşmüş durumdayken yabancılar geliyor diye endişelenmeye gerek yok ,kafa yormamız gereken daha önemli sorunlarımız var bence. bayramdan önceki cuma günü elinde tespih ile elimi sıkma zahmetine katlanmayan bir hanfendi ile iş görüşmesi yaptım. planlama uzmanlığı konusu için başvurduğumu önyazımda belirtmiş olmama rağmen şantiye şefliği üzerine görüşüyor buldum kendimi, ve benden istenilen tek özellik şuydu… ben bu sokağın kazılan yerlerini rüşvet vererek kapattırdım sen böle şeyler yapabilir misin? kontrol gelince apışır kalır mısın vs… sonra da hata yapan mühendisi balta ile doğramaktan bahsetti, neymiş 50 cm kaplama betonu dökmüş,şimdi kendisine nasıl anlatabilirsiniz ki kaliteli dolgu malzemesinin ve işçiliğinin neredeyse betonla aynı ücret olduğunu, ayrıca işin erken bitirilmesi tahmini olarak 30 kişilik ekibin bir gün daha az sigorta,yevmiye,barınma,yemek vb masraflarının daha az olacağını, başınızdaki insan yaptığınız mühendisliği algılayabilme yetisine sahip değil ki, durum karışısında yaptığınız muhakemeleri anlatabilesiniz…e ben zaten bu olaylardan hoşlanmadığım için saha işlerini bırakmışım, yeteneğim yok karacahil bir adamla içki sofrasına oturup onun gönlünü eğlemeye ben nabiim… sektörde herkes bir yerlerden çalıyo çırpıyo haksız para kazanıyor,onlar adına çalışan bi türlü çalışmasan bi türlü… değer yargıları kalmamış bir sektör hangi yönde ilerleyebilir ki?? mümkünse ben diploma anten tamircisi yazılsın, saygılarımla

Yeni mezun oldum ve iş başvurusu yaptığım ilk firmada bayramdan sonra işe başlayacağım. Ben kısmet diyordum ama işin aslı öyle değilmiş. Firmayla görüştüğüm mühendis seni tercih ettik çünkü ne istediğini biliyorsun dedi. Gerçektende CV’imde çalışmak istediğim alanı özellikle vurgulamıştım. Benim gibi yeni mezun arkadaşlara tavsiyem öncelikle kendilerini iyi tanısınlar. Hangi iş kendileri için en uygun (uygun iş sadece maaşı iyi olan yada gelecek vaadeden iş demek değil. Severek yapacağın aklına ve fiziğine ve özelliklerine en çok hitab eden iş demektir.) onu iyi bilsinler. Herkese başarılar…