Kadir Gecesi

[b][i]
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, “Kadir Gecesi’ni gereği gibi anlayıp hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kur’an-ı lafzıyla okumanın ve dinlemenin yanında, yaptığı çağrıyı anlamaktan, üzerinde derin bir şekilde düşünmekten ve mana ikliminde yol alarak hayatımızda onu rehber edinmekten geçer” dedi.

[COLOR="#ff0000"]Bardakoğlu mesajında, şunları kaydetti:

“Rahmet ve bereket mevsimi Ramazan ayının sonuna yaklaşırken, 26 Eylül Cuma’yı cumartesiye bağlayan gece Yüce Kitabımız’da ‘bin aydan daha hayırlı’ olduğu bildirilen Kadir Gecesi’ni idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız. Dini hayatımızda önemli bir yere sahip olan Kadir Gecesi’nin değeri, insanlığa rehber, şifa ve ebedi mutluluğun anahtarı olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim’in o gecede yeryüzü ve beşerle buluşmaya başlamasından kaynaklanmaktadır.”

Kadir Gecesi’nin, Allahın insanlara sunduğu nimetlerin farkında olma zamanı olduğunu ifade eden Bardakoğlu, “Kadir Gecesi’ni gereği gibi anlayıp hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kur’an-ı lafzıyla okumanın ve dinlemenin yanında, yaptığı çağrıyı anlamaktan, üzerinde derin bir şekilde düşünmekten ve mana ikliminde yol alarak hayatımızda onu rehber edinmekten geçer” dedi. Bardakoğlu mesajına şöyle devam etti:

“Kur’an hem varlık, varoluş, kendimiz ve Yaratanımız hakkında hakikat bilgisinin hem de İslam Medeniyetinin temelini teşkil etmiş, insanlığın yolunu aydınlatmış, fert ve toplum hayatındaki temel ahlaki ve sosyal problemlerin hak ve adalet ekseninde çözülmesine ışık tutacak, insanları geleceğe hazırlayacak ilahi ölçüleri getirmiş ilahi bir kitaptır. Böyle olduğu için de Kur’an’ı anlamaya ve onun getirdiği güzellikleri yaşamaya çalışan her insan, her gecesini Kadir Gecesi gibi değerlenme imkanı elde edebilir."

Bardakoğlu, Kadir Gecesi’nin aynı zamanda esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gece olduğunu vurgulayarak, “Bizler, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde böylesi müstesna geceleri kendimizi yenileme fırsatı olarak değerlendirmeli, hikmet gözüyle kendimizi sorgulayıp, özeleştiri yapıp, işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dilemeliyiz. Bu gecede, kendimizle, Yüce Yaratıcımızla ve çevremizle barış içinde yaşamanın ve hayatımızı anlamlı kılmanın yollarını aramalı, kendimiz, ailemiz ve bütün insanlık için dua etmeliyiz” dedi

Peygamberimizin Kadir gecesi öğüdü:

Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesi"dir. İnsanlara dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren dinimizin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim Peygamberimize Ramazan ayı içinde Kadir Gecesinde inmeye başlamış, Hz. Muhammed (s.a.s.)'e peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve İslam güneşi bu gecede doğmuştur. İşte bu önemli olaylar Kadir Gecesine büyük bir şeref vermiş, üstün bir değer kazandırmıştır.

Kadir gecesinin bin aydan daha haylırlı olduğu Kur’an-ı Kerim’de açıkça bildirilmiştir. Sevgili Peygamberimiz de bu gecenin fazileti hakkında şöyle buyurmuştur:

‘‘Kim ki, faziletine inanarak ve mük afatını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.’’

Kadir Gecesi biz mü’minlere Allah Te alanın büyük bir lütfu ve sonsuz rahmetinin eseridir. Bu geceyi Allah rızası için namaz kılarak, Kur’an okuyarak ve dua ederek en iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz.

Hz. Aişe bir gün Peygamberimize:

‘‘Ya Rasulellah: Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?’’ diye sordu.

Peygamberimiz şöyle buyurdu:

‘‘De ki: Ya Rab; sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni afffet.’’

Sevgili Peygamberimizin öğrettiği bu duayı, biz de Kadir Gecesinde tekrar edelim.

Kandil gecelerini; Allah rızası için namaz kılmak, Kur’an okumak, Peygamberimize sal at ve sel am okumak, günahlarımızın bağışlanması için Allah’tan af dilemek, dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua etmek ve yapacağımız yardımlarla yoksulları sevindirmek suretiyle değerlendirmeliyiz.

KAYNAK : http://www.haber7.com

Tüm İslam aleminin mübarek kadir gecesini en içten dilerile kutlar,hayırlara vesile olmasını yüce Allah (c.c)’ tan niyaz ederim…

Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/COLOR][/i][/b]

bir gece düşünüyorum öyle bir gece ki sanki bir ömür ve işte o gece ki varlığının hikmetini anladığın gece diyordu çok sevdiğim bir arkadaşım…evet allah bu gecenin inşallah tüm inanan insanların huzurunda kendisiyle kavuşmasını nasip eder.ve dualar bu yönde olur…bizlerede dua isteriz tabiki…:slight_smile:

Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

Bu gece bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi. Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.
insaatforumu tüm üyelerinin kadir gecesi mübarek olsun.herkesin duaları kabul olması dileğiyle

Bu gecenin 1000 ay ibadet (83 sene) yapmış sevabı getirmesi gibi bir ödülden bahsediliyor.

24 saat yaşayan insanın tüm namaz ibadeti 1 saat ediyor. Yani günlük yaşamının 1/24 ü kadar namaz kılıyor. Yani 24 sene yaşarsa ancak 1 senesi namaz ibadetine gidiyor. 72 sene yaşasa ancak 3 senesini ibadetle değerlendirebiliyor. Gerisi başka işlere gidiyor.

72 senede ise 72 adet Kadir Gecesi var. İlk 15 yılı çocukluk vasıtası ile boşa gitse geriye 57 senesi kalıyor.

Her Kadir Gecesi 83 sene ibadete bedel ise 57x83=4731 sene ibadet ediyor.

İnsan 72 senenin yalnızca 3 senesinden ibadet sevabı alabiliyor ise 4731 sene ibadeti kazanmak için normal şartlarda kaç sene yaşaması gerekir.

Sair ibadetlerin sevabını da düşününce kısacık ömürde bu kadar sevabı insana kazandıran bir Rahmet Peygamberinin hakiki ümmeti olmak ve bu geceyi hakkıyla değerlendirebilmek ümidiyle

Kadir Geceniz Mübarek olsun.

Kadir… Hani derler ya " bu şeyin kadrine varamadı, yani değerini bilemedi" Bu geceyi kadir gecesi kılan şey nedir? Kur’An bu gecede indi. Bu geceyi diğer gecelerden ayıran tek şey bu. Peki neden bin geceden hayırlı, nedir onu bu kadar hayırlı kılan şey? Kur’An. Peki biz bu Kur’An ın kadrini kıymetini bildik mi, onun ile hayat bulduk mu? Bunu düşünmek lazım biraz.

Günde nafileleri çıkartırsak namazlarda 17 kez fatiha suresi içinden “Bizi dosdoğru yola ilet” diye dua ediyoruz. Fatiha suresinin hemen yanında da bakara suresinin ayetleri durur. Hemen ikinci ayetinde der ki “Bu öyle bir kitaptır ki üzerinde hiçbir şüpheye yer yoktur, Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde olanlar için doğru yol kaynağıdır” Allah hemen yan sayfada dua ya cevap veriyor. Bu kitaptır cennetin yol haritası. Cennete gitmek isteyen yönünü buradan bulabilir.