İyi Bir Şantiyeci Olmak İçin Neler Gerekir?

İyi akşamlar sayın büyüklerim.Ben bu yıl inşaat mühendisliği 2.sınıfa geçtim.Kararımı verdim şantiye alanında uzmanlaşmak istiyorum.Bunun için neler yapmalıyım? Hangi derslere daha önem vermeliyim.Ders kitapları dışında hangi kitapları almalıyım?Hangi programları öğrenmeliyim?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Evet ben de merak ediyorum bunları

MERHABA

İyi bir şantiyeci olmak istiyorsan iyi teknik ve idari bilgiye sahip olmalısınız.Dolayısıyle tüm derslere aynı özeni göstermelisiniz.Teorisi iyi olmayan iyi bir şantiye mühendisi olamaz.Bunun yanında yaz tatillerinde sürekli şantiyelerde bulunmalı ve çalışmalısın.Çalışmaktan kastım bizzat çalışmak.Mesela bu sene inşaatlarda kalıpçılık yapmalı seneye de demircilik yapmalısınız.Neyin nasıl yapıldığını bilirseniz kimden neyi nasıl isteyeceginizi bileceginiz gibi yapılması mümkün olmayan şeyleride istememeyi ögrenirsiniz.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey’in de dediği gibi " İyi bir şantiyeci olmak istiyorsan iyi teknik ve idari bilgiye sahip olmalısınız.Dolayısıyle tüm derslere aynı özeni göstermelisiniz." Bu sadece şantiyecilik iyi bir inşaat mühendisi olmak için bunu yapmalısınız. İlk işe girdiğim dönemden örnek vereyim. Yapmış olduğum betonarme projenin, almış olduğum malzeme derslerinin çok faydasını çok gördüm. İşçi yap dediğim bir şeye itiraz ettiği zaman neden yapması gerektiğini söyleyebildim mesela. Ama teknik bilgim olmasaydı yapılmayan ya da yanlış yapılan bir durumda diyecek birşeyim de olmazdı. Teslim alışlarda, proje okumak da hiç zorlanmadım. Malzeme bilgim olduğu için uygulamayı da kolayca kavrayarak takip edebildim vs…

Mühendislik yapabilmen için mühendisliği bilmen lazım. İşin nasıl yapıldığını iş hayatında öğreneceksin. Sana önemli olan, tecrübe diyecekler okulu bir şekilde bitir diyecekler. Bu ancak işçi ile mühendisin farkını bilmeyenlerin söyleyeceği iştir. Evet işlerin nasl yapıldıgı iş hayatında ama neden yapıldıgı eğitimde öğrenilir. Neden yapıldıgını bilmediğin şeyi de yaptıramazsın. Düşünsene ortada bir imalat var ama teknik bilgin yok. Bilmediğin bir konuda yanlış ya da doğru olduguna da karar veremezsin. Mesleki derslerine özen göster, betonarme, çelik yapıların nasıl çalıştığını iyi öğren. Malzemeleri iyi tanı.

Sayın Ahmet Bey’ e bir konuda katılmıyorum. Kalıbın düzgün yerleştirilmesi ya da demirin doğru bağlanmasını sağlayabilmek için o işte çalışmana gerek yok. Tecrübeyle de işi öğrenebilirsin. Piyasada öyle şantiye şefleri, inşaat teknikerleri var ki. Ne yani bunların hepsi işçilik mi yapmış ? Bence stajlarını adam gibi yap, aktif olup görev almaya çalış yeter. Çünkü sorumluluk almadan iş öğrenilmiyor. İşin sorumlulugunu alıp yaptırcan zaman problemlerle karşılaşıyorsun ve gerçekten iş nasıl yapılır öğreniyorsun. Ama toyluk dönemini stajda atmaya çalış. Geriye kalan zamanında da bir mühendis olarak kendini geliştir aynı zamanda eğitimli bir insan olarak da. Mesleki programlar olsun, yabancı dil olsun bunlara yönel mesela, gidip demir bağlama derim. Program olarak autocad ve exceli iyi ögren. Şantiyeci olacağım diyorsun ms project, primavera gibi programları da işini görecek kadar bil. Kitap olarak sadece teorik bilgilerle boğma kendini. Şantiyeci adam yöneticilik vasfına da sahip olmalıdır. Proje yönetimine, iş program ve planlanmasına, mühendislik ekonomisine, metraj ve haklediş hazırlanmasına dair kitaplar ve kaynaklar oku bilgi düzeyinin yettiği kadarı ile. Bu arada sosyal hayattan sakın kopma. Şantiyecisin diye mutsuz, hayata küskün bir psikopat ya da asosyal birisi olma. İyi bir mühendis ya da herhangi bir meslek mensubu, öncelikle iyi bir insan olandır.

Saygılarımla

Aykut ÖZDEMİR
İnşaat Mühendisi