Iyi bir mühendis nasıl olmalı ?

Öncelikle bu yazacagım yazı tamamen kişisel görüşlerimi kapsamaktadır.Dolayısyle iyi veya kötü yorum yapan arkadaşlarımız bunu göz önunde bulundurmalı…

İyi bir mühendisin özelliklerini sıralamak mümkün Ama bu sanırım çok sıkıcı olur.Bu anlamda görüşlerimi metin olarak yazmayı uygun gördüm.
Konunun iki boyutu var insani boyutu mesleki boyutu.İnsani boyutu sadece inşaat mühendislerini ilgilendiren bir konu değil.İnsani boyutundan kastım ahlaki tanımlar değil yalnızca etik tanımlar.Yani iyi bir mühendis kendi içerisinde ahlaklı olmak zorunda değildir.Yda kabaca bir ifadeyle ahlak eksikliği mühendisin kötü mühendis olduğu anlamına gelmez.Somut bir örnek vereyim :Her akşam gece hayatı olan, içki sınırını kaçıran bir mühendis klasik ahlak kurallarına aykırı hareket etmiş olabilir.Ancak bu davranışlar onun kötü bir mühendis olduğu anlamına gelmez.Tam tersi düzenli bir hayat yaşayan kötü alışkanlığı olMAYan bir mühendiste iyi bir mühendis olarak tarif edilemez yalnızca iyi insan diyebilirsiniz.Dolayısıyle klasik ahlak anlayışı ile mühendislik arasında organik bir bağ yoktur.ETİK tarafından bakarsak mühendisin iyi yada kötü olmasının bir kriteridir.Bunuda bir örnekle somutlaştıralım: Bir mesleki konuda yanlış bir rapor hazırlamak, birtakım çıkar uğruna mesleki yalan söylemek etik kurallara aykırıdır.Dolayısyle ETİK kurallar ile mühendislik arasında bir bağ mevcuttur.Bu konu düşünmeye değre Konunun iyi anlaşılması anlamında şu açıklamayı yapmayı gerekli buluyorum.AHLAK davranış olarak tüm toplumlarda değişir.Örneğin avusturalya yerlileri aborjinlerin kıyafetleri biliyoruz.sadece peştemal türünde bir bez…Orada bu giyim tarzı son derece normaldir.Ancak ülkemizde bu şekilde giyinip gezindiğimiz düşünürsek ahlaka aykırı bir durum ortaya çıkar.Bu anlamda ahlak ile meslekler arasında bir bağ yoktur.Çünkü değişkendir.Ama ETİK kurallar dünyanın her yerinde aynıdır değişmez.Mesela yalan söylemek ETİK DEĞİLDİR, rüşvet aLMAK etik değildir vb…vb…
Mesleki boyuta bakalım.Tek kelime ile iyi mühendis matematik bilmelidir.Zaten kelime anlamıda matematik bilen değilmidir ? İyi mühendis önyargıdan uzak olmalıdır.Tüm kararları yaklaşıma dayalı olmalıdır.Düşünmeden bilmeden bir şeyin doğru yada yanlış olduğunu beyan etmemlidir.Tüm bilim dallarında 2x2=4 eder.Ancak bizde 4 etmeyebilir.Biz tüm hesaplarımızda 4 e yaklaşmaya çalışırız.bAZEN 3.5 bazen 3.7 bazen de 4.2 bizim için yeterli sonuçtur(hesaplarımızda yaptığımız kabulleri düşünün)…
Sonuç olarak Mühendislik komplex bir olgu değil son derece basit bir olgudur…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey size bu konuda katılıyorum fakat siz biraz ahlaki boyutuna deyinmişsiniz ben suanda inşaat mühendisliği 2. sınıftayım siz bir büyüğüm olarak benim iyi yetişmem açısından bana ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz ?

çok güzel bir yaklaşım açısı Ahmet Bey, teşekkürler

Aslında özeliinize yazmak doğru olurdu sonuçta kişisel birşey sormuşsunuz.Ancak ziyaretçi olduğunuzdan bunu yapamadım genele yazmak zorunda kaldım kusura bakmayın.

Öncelikle şunu söyleyeyim yazacaklarım şahsi görüşümdür.Bu konuda daha önceleri yazılarım mevcut onlarıda okumanız mümkün.Aaşgıda aklıma gelenleri yazdım.Umarım dikkate alırsınız.2.sınıf ögrencisi olmanızıda dikkate alarak yazıyorum…

1…Öncelikele inşaat mühendisliğine karşı en kötü nötr olmalsıınız.Yani bu mesleği şimdi sevmeseniz bile nefret etmemelisiniz.İçinizde mühendislik konusunda bir isteksizlik söz konusu ise okulu bıakmanızda fayda var. Bu işin minimum şartı nötr olmak.Şimdi nötr iseniz ileride kesinlikle artıya gececeginize inanıyorum

2…Mesleki derslerinize önem verin.Kesinlikle dersi derste ögrenin, bildiğiniz konuları bile hocanızla samimiyeti geliştirmek anlamında özel olarak hocanıza sorun.Bu size çok şey sağlar.

3…İnkılap tarihi, beden eğitimi vb gibi derslere hiç önem vermeyin meslek harici olan dersler hiç çalışmayın sadece gerekli not alacak kadar önem verin.Bu derslerin şu an itibarı ile bir anlamı yok…

4…Sınavlarda kopya çekmeyin.Bilmiyosanız bile negatif not alın ve eksiklerinizi kapatın…
5…Mümkünse tek başınıza bir evde kalın ,kafa dengi 3-5 arkadaşla aynı evi paylaşmayın.

6…Etik kurallara uyun.Örneğin kopya çekmeyin ama kopyada vermeyin.Ahlaki kurallara uyup uymamak sizin bileceginiz iş…

7…yıl sonlarında kesinlikle en az 2 ay ücretli yada ücretsiz staj görün, şantiyelerde, proje bürolarında bulunun

8…İMO dahil seminerlere ,kurslara mümkün olduğunca katılın.

9… Yapı fuarlarına(özellikle istanbul) senede en az 1 kez katılın

10…4.sınıfa başladığınız zaman sap2000 ve idecad konusunda kurs alın ve bu programları ögrenin.

11…Bilmediğiniz şeyi BİLMİYORUM deyin bun kendinizi alıştırın

12…HAYIR demeyi ögrenin mesleki konulardada olmayacak şeylere hayır deyin lafı yuvarlamayın.

13…Anlamadığınız bir konuyu arkadaşlarınızdan değil ilgili hocanızdan ögrenin…

14…Bütceniz nispeinde her ay en az 2 adet mesleki kitap alın(okuyun demiyorum alın diyorum zaman olursa okursunzu olmazsa ilkeride yararlanırsınız.Okulu bitirdikten sonra ihtiyacınız olacak.)

15…Kendinize güvenin

16…İnternetten her ay en az 2 makale (yeni) okuyun

17…bulunduğunuz bina taşıyıcı sistemi hakkında inceleme yapın kafanızda yorumlar yapın…

18…Son olarak da çok konuşmayın.İki kulagımız olduğu için iki kez dinleyin bir agzımız olduğu için birkez konuşun.Her konuda fikir yürütmek zorunda değiliz öyle değilmi?

Aklıma gelenler bunlar.Başarılar diliyoru…

Ahmet Bey 16. madde bahsettiğiniz makale konusunda bize önerebileceğiniz siteler varmıdır???

Ben aşağıdaki siteleri önerebilirim. Bilimsel anlamda makalelerin olduğu birçok site var fakat bunlar bence lisans düzeyinde ağır kaçar sizin iştahınızı kaçırabilir. Bu sitelerde genlelde case history yani vaka analizleri var. Yani, tümdengelim şeklinde yani göçme olayı gösteriliyor sonrasında sebepleri araştırılıyor, veya herhangi bir araştırma için yapılan kayıtlarla modelleme ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılıyor. Bu tarz siteler her zaman faydalıdır. Şahsen ben öğrenciliğimden beri bu konuları devamlı takip eder kendi çalışmalarımda benzeşimler yaparak çözümler üretirim. Başarılar…

http://matdl.org/failurecases/Main_Page

Konuyla ilgili yazımı okumak için tıklayınız :

İyi bir mühendis, iyi bir insan olmalıdır.

Aykut ÖZDEMİR
İnşaat Mühendisi

Ahmet Çelikkollu kardeşimin dediklerine katılıyorum.

İyi mühendis ;
Sahip olduğu bilgiyi karşılık beklemeden paylaşmalıdır.
Sosyal paylaşımlara ve iletişime önem vermelidir.
Bir profesyonel için zaman ve emek harcamak para kaybı demektir.
Çok az mühendis bilgisini paylaşmak için zaman ve emek harcar.
Topluma fayda sağlayan ilimin yayılmasını işini ‘Kutsal’ sayar.
Biz de bu Özveriyi yapan ender kişilere iyi nin ötesinde ‘ERDEMLİ’ sıfatını yakıştırırız.
6 yıldır bu forumu takip ediyorum.

Bu konuda Ahmet Çelikkolu’ yu 6 yıllık özverisinden ve verdiği teknik bilgilerde indiği derinlikten dolayı takdir ediyorum.
Bu sıfata layık gördüğüm ender bir kişi olduğunu da belirtmek isterim.

Sevgi ve Saygılarımla