İstinat kazıklarının boyutlandırılması ve donatılandırılması

[b]Arkadaşlar istinat kazıklarının boyutlandırılması ve donatı hesabını ayrıntılı bir şekilde anlatan bir kaynak bir örnek hesap verebilecek olan var mI?

Saygılarımla Teşekkürler[/b]

 1. Kazık yerleşim tasarımı yapmalısın.
  Tasarımda dikkat etmen gereken kazıklar arası mesafe ve kazıkların kenara olan mesafeleri.
  Kazıkların duvara olan mesafeleri
  Ek bilgi …Kazıklar duvardan uzaklaştıkça daha az verilmle çalışmaya başlarlar.

 2. Zemin etüdünden alacağın derinliğe bağlı olarak yay katsayılarını alarak, yüklemelerin ve vereceğin ön kesit değerlerine göre bilgisayar modelini oluşturmalısın.

 3. Kazılar için zemin etüdünde görmen gereken max dinamik ve statik durumdaki çekme ve basınç kapasitesi. Modelinde (Sap2000 modeli örneğin) oluşan kesit tesirlerinin bu değerleri aşmamalı.

 4. Tüm bunları yaptıktan sonra dairesel bir kolonun bileşik eğilme altında çözümünden başka birşey değildir kazık problemi.
  Tek farkı ise çözümü farklı derinliklerde tekrarlaman gerekir.

[QUOTE=elmali123;68778]1. Kazık yerleşim tasarımı yapmalısın.
Tasarımda dikkat etmen gereken kazıklar arası mesafe ve kazıkların kenara olan mesafeleri.
Kazıkların duvara olan mesafeleri
Ek bilgi …Kazıklar duvardan uzaklaştıkça daha az verilmle çalışmaya başlarlar.

 1. Zemin etüdünden alacağın derinliğe bağlı olarak yay katsayılarını alarak, yüklemelerin ve vereceğin ön kesit değerlerine göre bilgisayar modelini oluşturmalısın.

 2. Kazılar için zemin etüdünde görmen gereken max dinamik ve statik durumdaki çekme ve basınç kapasitesi. Modelinde (Sap2000 modeli örneğin) oluşan kesit tesirlerinin bu değerleri aşmamalı.

 3. Tüm bunları yaptıktan sonra dairesel bir kolonun bileşik eğilme altında çözümünden başka birşey değildir kazık problemi.
  Tek farkı ise çözümü farklı derinliklerde tekrarlaman gerekir.[

İşte bunlar biliniyor ama bir örnek bir hesap olsa elimde iyi olur o bakımdan sormuştum…

elmali123 elinde örnek bir hesap varsa koyabilirmisin buraya veya mailime atabilirmisin?

[COLOR=“black”]terez85@hotmail.com[/COLOR]

Arkadaşlar bu konu ile ilgili örnek sap modeli, hesap yapılırken kullanılan yay katsayılarının nereden alınacağı vs. gibi bilgileri burada paylaşabilir misiniz?

Konu ile ilgili olarak (sap modeli oluşturma) Kutlu Darılmaz Hoca’nın Sap2000 notlarında örnek bulunmaktadır. (Boyutlandırma ve tasarım değil sadece sap2000 örnek ve program kullanma mantığı) Bu notlar forumda bulunmaktadır.

Sayın elmali123,
SAP2000 başlığı altında tüm konulara baktım ama bulamadım bahsettiğiniz notları… Hangi başlık altında olduğunu biliyor musunuz?