İş Görüşmesinde Başarılı Olma Yolları

Yeni bir iş istiyorsunuz ve beklediğiniz telefon sonunda geldi. İş görüşmesine gideceksiniz. Görüşmeye gitmeden önce neler yapmalısınız, görüşmeye nasıl hazırlanmalısınız? Sorularınızın yanıtlarını burada bulacaksınız. İşte iş görüşmesinde başarılı olmanın önemli anahtar noktaları:

Öncelikle iş görüşmesinin ‘kendinizi pazarlama yeri’ olduğunu bilmelisiniz. Yarım saat - kırk beş dakikalık bir görüşme, kendinizi ifade edebilmek için verilen bir fırsat. Görüşme sırasında heyecanlanmamaya, stres yapmamaya çalışmalısınız çünkü görüşme sırasında heyecan ve stres beyin fonksiyonlarının bir kısmını bloke ediyor ve sizin en büyük düşmanınız haline gelebiliyor.

Bunların dışında iş görüşmesi hususunda başarılı olmak için aşağıdaki uyarıları dikkate almanız sizin yararınıza olacaktır.

KENDİNİZİ PAZARLAYIN: İlk olarak kendinizi bir ürün olarak görmeli ve ‘kendimi nasıl ifade edebilirim, bu ürünü nasıl anlatabilirim’ diye düşünmelisiniz. Bunun için kendinizi sorgulayıp iyi yaptığınız şeyleri belirlemelisiniz.

ŞİRKETİ TANIYIN: Heyecan ve stresten arındıktan sonra sıra görüşmeye hazırlanmaya geldi. İlk önce görüşülecek şirket hakkında bilgi edinilmeli. Daha sonra kendinizi görüşmeye hazırlamalısınız.

NET İFADELER KULLANIN: Meslek yaşamınızda bugüne kadar neyi iyi yaptığınızı, diğer insanlardan daha iyi yaptıklarınızı düşünerek bunları kanıtları ile birlikte göstermelisiniz. İyi yaptığınız işi karşı tarafa ne kadar iyi yaptığınızı mümkün oldukça sayısal ve ölçülebilir bir şekilde ifade etmelisiniz.

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ: Kişilik özelliklerinizi hatta etrafınızdakilere en belirgin özelliklerinizi sorun, onlar size ayna tutacaklardır. Kendinizi anlatırken iki-üç dakikalık bir sürede ana hatları ile ayrıntıya girmeden anlatmanız yeterli olacaktır.
PROVA YAPMAK ŞART: Sorulabilecek soruları düşünüp cevap bulduktan sonra bunları yazmalı ve daha sonra prova yapmalısınız. Prova çok önemli çünkü eğer söylenmesi gerekenler ilk defa söyleniyorsa hata yapılabilir, söylenmemesi gerekeni söyleyebilirsiniz.

POZİTİF, İSTEKLİ, HEYECANLI OLUN: Görüşme sırasında pozitif, istekli, heyecanlı, mutlu olun ve karşı tarafa bunu hissettirin. Kendinize güvenin. ‘Ben bu işi yaparım, başarırım’ izlenimi vererek özgüveninizin sizi istediğiniz noktaya götürmesine izin verin. Unutmayın, özgüven, istek, heyecan, pozitif enerji ve bilgi birleşirse beklediğiniz iş size artık çok yakın.

TOKALAŞMANIN FORMÜLÜ: Görüşme sırasında dik oturmalı, karşı karşıya oturmalı ve el sıkışmaya önem vermelisiniz. El sıkışırken karşıdakinin elini kavramalı, orta karar sıkmalısınız. Böylece artı puan alabilirsiniz. Eğer, “Şirket hakkında sorunuz var mı?” diye sorulursa bir-iki soru sormanız iyi olur.

TEMİZ VE ŞIK GİYİNİN: İstatistiklere göre ilk bir dakika içinde kişiler hakkındaki fikirler ana hatları ile belirlenmekte. İlk izlenimde puan kaybetmemek lazım. Bunun için temiz ve şık bir görünüm şart.

UKALA TAVIR KAYBETTİRİR: En çok yapılan hatalardan arasında dik oturmamak, yana dönüp oturmak, şikayet etmek, eski iş yerini veya patronunu kötülemek, güneş gözlüğünü çıkarmamak, göz temasını korumayarak sağa, sola, yukarı, aşağı bakmak, ukala tavırlar sergilememek yer alıyor.

kaynak:İş Görüşmesinde Başarılı Olma Yolları | Hayata Dair Ne Varsa