Iranda üniversiteler...

İranda üniversiteler, gelecek akademik dönemden itibaren mühendislik dalının da aralarında bulunduğu bazı bölümlere kadınların alınmayacağını duyurdu.İran kadın ögrencilerin erkeklerden fazla olduğu ülkelerden biri.Kadınların yükselmesini aydınlanmasını istemiyorlar.Ülkenin resmi adı da İran İslam Cumhuriyeti.Ülke isminde cumhuriyet ismi geçmesine rağmen bu tür kararların bu isimle bağdaştırılması mümkün değil.Ama İranın aldığı bu karar beni şaşırtmadı.Olağan geldi bana.Eğitimde kadın-erkek vb sınıflardan söz etmek kadar abes bişey olamaz.Ülkemizde dahil kadınların eğitim alması belki de erkeklerden daha önemli.Şuda bir gerçek ki bazı mesleklerde kadınlar erkeklerden daha başarılı olmakta.Bu anlamda nedeni ne olursa olsun.İran ın bu kararını tasvip etmek mümkün değil…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

İran devletinin adında hem İslam ibaresi hem de cumhuriyet ibaresi bulunmaktadır. Cumhuriyeti ne kadar tatbik ederler bilmem ama İslam devleti olmadığı kesin. Dünya üzerinde 50 nin üzerinde halkı müslüman ülke var ama hiç biri İslam dininin emirlerine göre yönetilmemektedir. İran da bunun en büyük örneği. Onların kendi şii şeriatları var ve bu gereklere göre uygulamaları var. Buna örnek vermek gerekirse az çok İranı bilenler anımsayacaklardır, muta nikahı yani süreli nikah diye İslamda yeri olmayan bir uygulamayı tatbik etmeleridir. Gidersin 1 saatliğine biriyle nikahlanırsın sonra da boşanırsın. Bu kendini kandırmaktan öte haşa Allahu Tealayı kandırdığını zannetmektir.(ancak zannedebilir). Yapmış oldukları ve Allahu Teala tarafından kesinlikle yasaklanmış olan bir haramı meşrulaştırıp buna kılıf bulanlardan Cenabı Hak bunun hesabını soracaktır.