Insan İsterse...

İNSANIN TEK ENGELİ BEYNİNDEKİ KENDİ DÜŞÜNCESİ VE İŞTE GERÇEK BİR ZAFER:

Telefon hafızası bile bu kadar olamaz!
Teknolojiyi bile geçti…

Samsunun Atakum İlçe Belediyesinin görme engelli santral memuruRıza Apaydın, santral memuru olabilmek için büyük bir başarısergileyerek ilk önce telefonun tuşlarını öğrendi, ardından 2 binnumaralık fihristi beyninde oluşturdu.

2 yaşında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle gözlerini kaybeden 36yaşındaki Rıza Apaydın, 15 yıl önce evlendi ve iki çocuk sahibi oldu.Bu zaman içerisinde çeşitli işlerde çalışan Apaydın, 6 yıl önce AtakumBelediyesinde işe başladı. İş sahibi olmak için yoğun çaba harcayanApaydın, hangi işi yapacağı konusunda tereddüt yaşarken, santral memuruolarak çalışmaya karar verdi. Evine ekmek götürmek için zorluklarıüstlenmede kararlı olan görme engelli Apaydın, ilk önce telefonunnasıl kullanıldığı, dahili hatların nereler olduğu` gibi temelgörevlerini öğrendi. Arkadaşlarının yardımıyla belediyenin günlükçalışmalarda diyaloga girdiği kamu, sivil toplum kuruluşları özelsektörlerin numaralarını ezberlemeye başladı. Telefon fihristinibeyninde oluşturan Apaydın, bu zamana kadar 2 bin numarayı hafızasındatutmayı başardı.

İlk günlerde zorluk çektiğini belirten Rıza Apaydın, önce seri birşekilde telefon numaralarını çevirmeyi ve dahili hatları öğrendiğinisöyledi. Zaman içinde il dışı ve il içindeki belediye ile çalışanlariçin gerekli yaklaşık 2 bin numarayı ezberlediğini ifade eden Apaydın,görme engelli olmasının çalışmasına ve başarı sağlamasına engelolmadığını, tüm engellilerin her işi başarabileceğini kaydetti.Apaydın, Görevimde şuan hiçbir sorun yaşamıyorum. Görme engelliolduğum için birçok şeyi aklımda tutmaya çalışıyorum. Görme engellidensantral memuru olmayacağı düşüncesini yıktım. Evime ekmekgötürebiliyorum dedi. Görme engelli santral memurunun mesaiarkadaşları ise Apaydın`ı takdir izlediklerini kaydetti.

takdir edilecek bir davranış…Yan gelip yatan ve asalak gibi yaşayanlara duyurulur!!

Ders alabilmek ümidiyle…Paylaşım için teşekkürler…