inşaat mühendisleri otomotiv sektöründe çalışabilirmi

Başlıktan da belli olduğu üzre konu ve soru budur bu konuda belli bir bilgisi veya tecrübesi olan veyahut da duymuşluğu olan varmı acaba. MESela ben BÜ inşaat mühendisliği bitirdiğim de bir otomobil firmasında mühendis olarak çalışabilirmiyim, otomobilin herhangi bir konusu için inşaat mühendisi gereklimidir acaba.

bence gerek yok hocam sanayideki motor ustaları 10 tane mühendisi cebinden çıkarır. eğer ilginiz varsa ve hevesliyseniz araba uzmanı olursunuz yoksa zor.
tabi şöförlük düzeyinizin de bu duruma katkısını unutmamak lazım. kolay gelsin.

Hayırdır yaw. İnşaat mühendisliği neyine yetmedi :smiley:

Otomotiv sektörüyle, İnşaat Mühendisliğinin ortak paydası yok. Dolayısıyla çalışma imkanı ve ihtiyacı da yok…

dinamikle ilgili konularda çalışabilirsin, yapı dinamiği aldıgım donemde hocamız mesleğe ilk başladıgımız zamanlar bize makinacıların dinamik sorularını çözdürürlerdi demişti.

vites koluyla oynarsın,okadar!!!

geçen bi showroom inşaatı yaptık acaba ben otomativdemi çalışmış oldum ?

hocam saflığına mı yazdın yoksa bilerek mi yazdın bilmiyorum ama baya komiğime gitti.

şu soruya bir yorum da biz yapalım… arkadaşım otomotiv sektörü ile inşaat mühendisliğinin bir ilgisini bulmaya çalışman çok ilginç. madem otomotive ilgin var idi neden makine, elektronik veya bilgisayar müh. olsa idin. bence bizim ilgi alanımıza tamamen ters.

arbada ilk yardım çantasını tutarsın

merhaba tüm yorum yapan arkadaşlara sesleniyorum.arkadaşlar inşaat mühendisi olup da benim arkadaşlarımdan pepsı bayiliğinimi ararsın belediye başkanlığı yapanımı ararsın her işte çalışan var ve de çok başarılı…sayın karamani gönlünden ne geçiyorsa onu yap çünkü sen inşaat mühendisisin her işten anlarsın başka bir meslekten olsaydın bunu yazmazdım.başarılar karamani…

usttekı yoruma sapka cıkarıyorum öz güvenim tazelendi, ben neymişim:)

karamani arkadaşımızın bu soruyu siz dalga geçin diye yazmadığına eminim.düzgün cevap vercekseniz verin vermicekseniz espirilerinizle forumu işgal etmeyin…ayıp sizin gibi mühendislerine hiç ama hiç yakışmıyo.

arkadaşımızın sorusuna cevap vermeyen dalga geçen arkadaşlara sesleniyorum.eminim bu arkadaş bu soruyu siz dalga geçin diye yazmadı cevap vericekseniz verin vermeyecekseniz formu espirilerinizle işgal etmeyin.sizin gibi mühendislere hiç yakışıyomu…

fogutcu arakadaşıma teşekkkür etmek istedim. valla çok güzel söz etmiş." inşaat mühendisi her şeyden anlar" demiş. üstüne söze gerek yok.

inşaat mühendisliğinin igilizce tabiri olan civil engineer terimi, sivil mühendislik mevzusu yani…geçmişte büyük savaşlar zamanında (dünya savaşlarında) ordu dışında mühendislikle uğraşan kesime hitap edilmiş ve bu alan çok geniş alanları kapsamaktaydı. inşaat mühendisliğ gerçektende çok alanlı ve bu konuda eğer tam anlamıyla şantiye şefliği yapan arkadaşlar varsa bazen su pompası bozulunca çamura girip elde anahtar takımlarıyla söktüğümüz bilirim. makina ve elektriklede yakinen alakalı tecrübelerimizi. tabiki otomotiv için bir dizayncı yada içten patlamalı motorun yapısını modellemekten bahsetmiyorum ama bence evet bir şekilde çalışılabilir. sonuçta mühendislik eğitimi alınmıştır ve işin başka ; pazarlama, kalite, pazar vb birçok alanında çalışılabilir. borusanın yada başka firmaların türkiyeye getirdiği ağır iş makinalarının pazarında çalışan birçok inşaat mühendisi var. bir şekilde bu sektörle alakalı değilmi? neyse fazla ciddi ve ahkamkeser olmayaylım.insan isterse herşeyi yapar, hele inşaat mühendisi isterse ; imkansız zaman alır, okadar.

bence insan istediği mesleği yapmalı.yani illaki inşaat muhendisliği diploman var diye bu işi yapmak zorunda değilsin.diploman yine bir köşede dursun.özellikle bir muhendislik diplomasının büyük getirileri vardır.ama sen ister otomotıvde calış,ister pastane aç,istersen bankacı ol… orası sana kalmış.yani diğer arkadaşların alaycı cevaplarını biraz yadırgadım doğrusu.

bence de sacma bi soru

bakiyorum arkadasla cok dalga gecilmis ama hayatin neresinde oldumuzuda genc muhendis arkadaslarca unutmamaliyiz

Eğer mühendisliğe sonuç olarak bir diploma gözüyle bakarsan neden olmasın,çalışabilirsin.

bu soruya verilen cevağlara çok yazık. çok büyük terbiyesizlik.şimdi otomotiv sektöründe çalışmak isteyen arkadaşımız kendisini sonlu elemanlar metodu ve dinamik analiz konusunda geliştirirse otomobil tasarımında çalışabilir. çünkü otomobillerin aerodinamik yapısı tasarlanırken inşaat mühendisliğinde ki gibi sonlu elemanlar metodu kullanılarak modellenir. bilmeyenler vitesi tutmaya dewam etsin.ii günler.