İnşaat Mühendisleri Odaları Hakkındaki Yorumlarınız

Yönetimler tartışmaya açılıyor !

Pek çok oda üyesinin oda ile sıkıntıları olduğu düşünülüyor.

Peki neden ?

Siyasi mi , şahsi mi ?

Bu başlık altında şubelerinide belirterek oda yönetiminden beklentilerinizi belirtebilir, yönetim ile olan görüş birliklerinizi ve ayrılıklarınızı , icraatlarını , size göre hatalarını veya yanlış uygulamalarını , eksiklerini , memnuniyetinizi veya memnuniyetsizliğinizi tartışabilirsiniz.

10 küsür bin inşaat mühendisi ve öğrencisi üyesi olan inşaatforumu.com unda bir söz hakkı olmalı !

Öncelikle bu konuyu açtığınız için teşekkürler. Ben Ankara İmo Düzce Şubesine bağlıyım. Şu ana kadar odamızdan hiçbir aktivite görmedim. Ne seminer ne bişey. Yeni deprem yönetmeliği çıktı tartışan anlatan bile yok. Projeler çiziliyor ben oda onayı için projeyi veriyorum üstüne para veriyorum. Sonra imza için oda başkanını veya vekilini arıyorum. Açıkcası odalar görevinden sapmış para alma kurumu haline gelmişlerdir. Odadan Ankara Bülten diye bir dergi geliyor arada sırada içi komple siyaset. Herşeyi hallettik ya o kaldı bitek…

Saygılarımla…

Kimsenin bir şikayeti yok mu?

Mesela ben proje fiyatlarında yapılan kırımlara etkili önlem alamaması ,

Kontrolden geçirmesine karşın proje kalitelerine katkı sağlayamaması ,

Yeni mezun üyelerinin serbest piyasada ezilmesini önleyememesi

gibi konularda eleştirilerim var.

Ayrıca oda gelirlerinin (belge , üyelik , proje vizeleri vs.) nasıl harcandığını/dağıldığını (üyelere bir şekilde geri dönüş, oda ihtiyaçları, İMO merkez , TMMOB) merak ediyorum.

Ayrıca oda gelirlerinin (belge , üyelik , proje vizeleri vs.) nasıl harcandığını/dağıldığını (üyelere bir şekilde geri dönüş, oda ihtiyaçları, İMO merkez , TMMOB) merak ediyorum.
[/QUOTE]

nasıl harcandığına dair ben bi örnek vereyim.sizin ofis telefonunuzu cep telefonundan arayarak:confused:

katılıyorum…

[b][i][QUOTE=Salih PEHLİVAN;39615][COLOR=navy]Kimsenin bir şikayeti yok mu?

Mesela ben proje fiyatlarında yapılan kırımlara etkili önlem alamaması ,

Kontrolden geçirmesine karşın proje kalitelerine katkı sağlayamaması ,

Yeni mezun üyelerinin serbest piyasada ezilmesini önleyememesi

gibi konularda eleştirilerim var.

[/QUOTE]

Salih abi bu konular gecti aklımdan ve dikkat ettiyseniz forumda bu konular uzerinde cok seyler yazdım.Ozellikle proje fiyatlarındaki kırımlar ve bu kırımlar nedeniyle ortaya cıkan ozentisiz projeler,ve yeni mezunların onune cıkarılan SİM(Serbest İnsaat Muhendisligi) yasası uzerine cok seyler yazdım.Bunlar en buyuk problem suanda.

Ayrıca okul bittikten sonra yasadıklarımı Sim ve yetkin muhendislik nedir baslıgı altında yazdım.Ortaya bir yasa cıkmıs ve her oda bu yasa için farklı bilgiler verdi o zaman.(Bir oda sadece 1 yıllık oda kaydı yeterli dedi baska bir oda belli miktar + sigortayla bir yerde calısmam gerektigini soyledi).Bu odaların birbirinden baglantısı olmadıgını gosterdi.Ve odaya bir iş için gittigimde oda yetkililerinden kimseyle gorusemiyorum.Odada sadece sekreter bulunuyor.

Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/COLOR][/i][/b]

yeni mezunlar için çıkarılan sim olayı bir çok genç mühendisimize dare vurmaktadır. ayrıca mustafa kemal kardeşimizin dediği gibi odalarda bu konuda farklı görüşler kimisi sigortalı olarak bi yerde çalışma isterken diğeri oda kaydı nı yeterli görebiliyor.

İMO’daki yanlışlar

[ul]
[li] Bütün inşaat mühendislerini bir araya getirmek (seminer, organizasyon vb.) ve onların hakkını korumak olan İMO nun tüm üyeleri yerine belli kesimlere taraflı desteği[/ul][ul][/li][li]Zaten yüklü miktarda para girişleri olduğu halde kursların dışarıyla aynı fiyat olması[/li][li]İçinde farklı görüşlerde binlerce insan bulundurduğu halde İMO adıyla sanki bütün üyeleri aynı düşünüyormuş gibi yazılar yayınlayıp bir siyasi görüşün temsilciliği haline gelmesi[/li][li]İnsanların meslektaşlarım ile bir araya geleceğim heyecan ve mutluluğuyla değil üye olmak zorunda oldukları bir oda haline gelmeleri.[/ul]… vb.[/li]

Benim görüşlerim bunlar katılan da katılmayan da olabilir saygı duyarım.

Bu forumlar olmasa inşaat mühendisinin en ufak bir destek alabileceği hiç bir yer yok.

Odada sadece sekreter kalıyor o da aidatları ve proje parası kesiyor.
İsim vermeyeyim. Bir büyükşehirde Çelik proje götürdüm inş. müh. kontrol arkadaş bana “Bunlar I Profil değil mi” diye sordu. Ve okur yazar olmayanların gazete sayfalarını çevirmeleri gibi projeyi şöyle bir çevirdi.
Onayladı. O kadar.

[b][i]Ayrıca bir ek yapmak istiyorum yeni deprem yonetmeligi cıktı.Acaba yapılan projelerin yeni deprem yonetmeligi ile desteklenmiş yada geliştirilmiş programlarca yapıldıgını biliyorlarmı?Yani yonetmelik cıktıktan sonra programlar biliyorsunuz ki yenilenmesi gerekmekte(sitelerinde download edilebilecek dosyalar ile) acaba bu dikkate alınıyor mu kontrollerde?Bence alınmıyor sizin dusunceniz nedir?

Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/i][/b]

[quote=Erman GÜDÜ;39572]Öncelikle bu konuyu açtığınız için teşekkürler. Ben Ankara İmo Düzce Şubesine bağlıyım. Şu ana kadar odamızdan hiçbir aktivite görmedim. Ne seminer ne bişey. Yeni deprem yönetmeliği çıktı tartışan anlatan bile yok. Projeler çiziliyor ben oda onayı için projeyi veriyorum üstüne para veriyorum. Sonra imza için oda başkanını veya vekilini arıyorum. Açıkcası odalar görevinden sapmış para alma kurumu haline gelmişlerdir. Odadan Ankara Bülten diye bir dergi geliyor arada sırada içi komple siyaset. Herşeyi hallettik ya o kaldı bitek…

Şuan Düzce Belediyesi İmo Düzce Şubesinden daha fazla söz hakkına sahip.Çok acı bir durum bana göre.Şuan İmo Düzce şubesine sadece proje bırakıp almaya gidiyoruz.Halbuki bir takım etkinlikler olsada haftanın hemen hemen her günü uğrasak.Mesleğimizle alakalı çalışmalar yapsak.Tabi burada genç mühendislerden de ses yok.Odada kendi çalıp kendi oynuyo.Döner sermayelik yapıyo.Geçenlerde oda başkanı ''genç arkadaşlar odayı istediğiniz gibi kullanın '‘dedi.Gülmüşdüm.Oda da ne var ki kullanacaz.Odanın Şuan bir kütüphanesi bile yok.
Ama genç mühendisler olarak artık bazı şeylerin böyle yürümeyeceğini biliyoruz.Genç arkadaşlara buradan şöyle diyorum.’‘artık seçimlerde bulunalım.Seçimlere girelim ,aday olalım.Görevlerimizi en iyi şekilde kullanalım.’'Türkiye’nin başına ne geldi ise yeniliklere açık olmayan koltuk sevdalı,ülkesine hizmeti düşünmeyen,kendisi için keyf süren insanlardan geldi.Ama artık yeter.Açın gençlerin önünü.Çok sinirlendim yaaaaa.:slight_smile: Türkiye’nin başında çalışkan,başarılı,hizmetkar gençler oldukça daha iyi yerlere geleceğinden eminim.

Saygılarımla.

Konuyu açan arkadaşıma öncelikle teşekkür ediyorum. Yalnız İmo’nun değil, aslında tüm meslek odalarının taştışılması gerektiği ülkemizde, bir inşaat mühendisi olarak öncelikle kendi odamızı düşünüyoruz elbette.
Odamız hakkında konuşulacak o kadar çok konu var ki. Ama ben öncelikle son dönemde, yapılan büyük bir yanlışı sizinle paylaşmak istiyorum.
Bildiğiniz gibi, haziran başı itibariyle odalarda fatura zorunluluğu kalktı. Fatura denetiminin kalkması, serbest proje bürosu olup, işini iyi yapan inşaat mühendislerinin en büyük engeli oldu böylece. Neymiş efendim, biz maliyenin bekçisi miymişiz…Fatura denetiminin kalkmasıyla birlikte, 10 milyarlık projelerin fiyatları bir anda 1 milyarlara düştü. Müteahitler açısından son derece sevindirici olan bu durum karşısında, oda yönetimi, fatura denetiminin kalkmasıyla ilgili bir açıklama dahi yapma gereği duymadı, şu nedenden doyayı kalktı diye.
Şantiyede çalışmak istemeyen inşaat teknikerleri, biraz da bilgisayar bilgisine sahipse(değilse de kursa giderek) program çizimini öğrendiklerini sanarak fason proje konusunda ahkam kesilip, fiyasaya atıldılar. Zaten fiyatların ayaklar altına alınması konusundaki bir neden de bu. Betonarme proje tasarımı ne müteahitin ne de mal sahibinin umrunda değil zaten. Onlar ancak, kolonun diş yapmamasına, kapalı çıkma varsa, kolonların, aman haa!! bağlanmamasına, dikkat ettikleri için, bir anlamda biz mühendislerin pabucu da dama atılmış oldu. Odanın almış olduğu bu karar, bir kez daha gösterdi ki, mühendisin önüne ket vurdu. Hak ettiği kazanca el koydu. Geçtişten bir örnek geldi aklıma. Bir yapının zemin davranışını, hangi jeoloji mühendisi, lisans eğitiminde ders olarak okuyor bilmiyorum, ama artık tüm jeolojik raporları jeoloji mühendisleri hazırlıyor. Hatta ve hatta, temel sistemini bile seçeni gördüm o jeoloji mühendislerinden. Temel boyutlarına onlar karar verir oldu. Bizim sahibi olduğumuz bir çalışma alanı daha farklı bir mühendislik dalına hediye edildi. Bunda tmmob’nin etkisi de büyük elbette. Onlar da mühendis ya, onlara da bir gelir kapısı lazım diye mi düşünüldü bilmiyorum. Aklıma yazacak o kadar çok şey geliyor ki…Ama fatura denetimi bu sorunlardan en son karşılaştığım. Maliyenin bir incelemesini zaten görmüş değilim. Herneyse…
Odamız, biz meslektaşlarını koruyup, onlarla ilgileneceğine, onların sorunlarını dinleyip çare olacağına, Süleyman Demirel’le uğraşmakla meşgul maalesef arkadaşlar. Neymiş, geçmişte odadan az daha ihraç edilecek bir inşaat mühendisi, nasıl olur da, odanın bir sergi açılışını(50yılda 50 eser) yaparmış, bu konularla birbirlerini yiyorlar maalesef arkadaşlar.

İMO Müteahitlerin ve Orta-Büyük ölçekli bürocuların elinde oyuncak olmuş bunlar İMO yu ticarethaneye çevirdiler, ücretli çalışan mühendisler odalara yüklenir ve bu çıkar gruplarını kovalarlarsa mühendislerin beklentilerine cevap veren odalar ancak o zaman oluşur diye düşünüyorum. Saygılarımla.Yapabiliriz…

mezun olduktan sonra iş hayatına baslayan insanlardan genellikle bizi yönlendirmiyorlar diye bir eleştiri duymuştum.umarım bu sorunları çözülmesi için bir şeyler yaparlar…

ben ankara imo ya kayıtlıyım ancak suan bilecikte çalışmaktayım.genç mühendis arkadaşların bilgilendirilmesinin yapıldığı yer olması gereken oda! lar zaman zaman kendi konumlarından çıkıp bir siyasi söylem ve bazan çok acı radikal gruplara destek verdiğini görmek şaşırtıyor.çok basit bir örnek olsun diye söylüyorum.geçenlerde bursa imodan çıkan dergiden bişeyler öğrenirmiyim diye baktığımda tamammen siyasi içerikli yazılar görmek beni şaşırttı.biz işimizi yapmıyoruz sanırım.eğer türkiyenin en büyük odası olan İMO acaba başka şeyler yapamayacak kadar aciz mi diye düşünüyrum.ve dikkatimi çeken bir hususta şu:inanın genç mühendislerin dışında bu dergiyi okuyan tecrübeli mühendis çevremde göremiyorum.yada bu mühendis abiler İMO(bazı şubeler hepsini bir tutmuyorum) nun bu faaliyetinin boş olduğunu tecrübeleriyle anlamışlar.saygılar…

yada kusura bakmayın unuttum acaba bizden İMO aidatı alıyorlar.çok az aldıklarını düşünüyorlarsa fazla alsınlar ama şu TÜRKİYENİN DEPREM PROBLEMİNİ ÇÖZSÜNLER.üniversitelerde deprem araştırma enstitüsü kursunlar.bu hatta bir bölüm ötesine geçsin.deprem mühendisliği olsun.eminim bunu düşünüyorlardır ama nedense bir heyet oluşturup bu konuda araştırmalar yapmayı başaramamışlar.yada eğer yapıyorlarsa beni bilgilendirsin.buda nasıl olur çıkardıkları ve bizim aldığımız dergide bunu yayınlasınlar.kızmasınlar şimdi genç İMO daki arkadaşlar bana kızabilirler ama ne yapalım inanın durum bu.özürlerimi belirterek saygılar sunarım bu arkadaşlara da…

[b][i]Değerli meslektaşlarım;
Mensubu bulunduğum oda hakkında konuşmak veya yazmak istemiyordum.Sadece söylenenleri dinliyor ve yazılanları okuyup kendikendime üzülmekle yetiniyordum. Ancak bu son olayda artık patlama noktasına gelmiş bulunuyorum.

03 kasım 2007 tarihinde TMMOB tarafından organize edilen bir mitinge davetli olarak katıldık. Arkadaşlar sakın yalnış anlaşılmasın,ben mensubu bulunduğum odamdan aldığım davet üzerüne miting alanına giderken kafamda sanki mesleğimizle ilgili sorunların çözülmesi için bir miting düzenlendiğini düşünmüştüm.

Miting alanına indiğimizde Türkiye nin tüm illerinden gelen otobüsleri ile bazı politik görüş sahibi kuruluşların temsilcileri ve az miktarda da mühendislerin orada toplandığını gördüm. Mitinge saygı duruşu bile yapılmadan,İstiklal marşımız okunmadan ve Türk Bayrağı bile açılmadan mitinge başlandı.

Durumu farkettiğimde alandan ayrılarak yandaki kaldırıma seyircilerin yanına geçtim.

Atılan sloganlardan bahsetmek istemiyorum!.

Meslek odalarının görev yetki ve sorumlulukları kuruluş yasasında belirtilmiştir. Meslek odaları gücünü kuruluş yasasındaki yetkilerinden, Zorunlu olarak kayıtlı bulunan meslek mensubu Üyelerinden ve mesleğin üzmanlık derecesindeki bilgi beceri ve bilim ve teknolojiden alması gerekmektedir. Bu güç ise hertürlü siyasi Politik ve hatta ideolojik güçlerdende daha önemli bir güçtür. Anlaşılması basit bir örnek verecek olursak bilimsel olarak enaz kolon boyutu 25/50 olması gerekiyorsa siyasetin baskısı ile bu 20/50 olarak değiştirilemez. Ancak eğer bir meslek kuruluşu politize olmuş ve hatta bir ülkenin Sadece bir siyasi görüşünü benimsemiş gurubun, bir politik kesimin temsilcisi durumuna düşmüş ise o meslek kuruluşunun gücü ancak o kesimin gücü kadar olacaktır. Böyle bir kuruluşun Üyelerinin tümünü temsil etme yeteneği de olamaz.

Değerli meslektaşlarım haklı olarak odanın kendilerine sahip çıkmadığı, birçok mesleki sorunları ile ilgilenilmediği gibi şikayetlarde bulunmaktadırlar.çok haklı olan sayın meslektaşlarım böyle bir kuruluştan ne bekliyorsunuz?

sn.TMMOB yöneticilerine :
1-Odamızın üyelerinin tamamı sizin politik görüşlerinize katılmak zorunda değildir.ve siz belli bir politik görüşe sahip olan belli bir kesim üyenin temsilcisi değil Tüm zorunlu olarak kayıtlı bulunan meslek mensubu üyelerin temsilcisi olmak mecburiyetindesiniz.
2-Eğer siz politika yapacaksanız TMMOB 'den istifa edip beğendiğiniz politik ortamda görev yapabilirsiniz.
3-Meslek mensuplarının zorunlu aidatlarından aldığınız paraların kendi politik amaçlarınız doğrultusunda harcamanızın hesabı hem tüm üye meslektaşlarımız tarafından ve hemde görevli devlet yetkilileri tarafından sorulmalıdır.
4-Yasa ve Tüm meslek mensubu üyelerinizden aldığınız yetki ve gücünüzü mesleğimizle ilgili sorunlarımızın çözümü için kullanmalısınız!..

sn.Meslektaşlarıma;
1-iki yılda bir yapılan oda seçimlerine ilgi göstererek gerçekten sizi temsil edeceğine inandiğinız kişilerin seçilmesini sağlayınız.
2-Odaların seçimlerinde geleneksel olarak hakim bir gurubun yoğun bir çalışma ile sürekli seçim kazandıklarını unutmayın.
3-Mesleğine ve odana ship çıkarak siyaset üstü bir güce sahip olan odamızın üyelerimizin ve mesleğimizin sorunlarını çözmek için görevin sana düştüğünü unutma…
saygı ve başarı dileklerimi sunar odamızın gerçek kimliğine kavuşmasını temmenni ederim.[/i][/b]

[QUOTE=M.Kemal VARCIN;40343][b][i]Ayrıca bir ek yapmak istiyorum yeni deprem yonetmeligi cıktı.Acaba yapılan projelerin yeni deprem yonetmeligi ile desteklenmiş yada geliştirilmiş programlarca yapıldıgını biliyorlarmı?Yani yonetmelik cıktıktan sonra programlar biliyorsunuz ki yenilenmesi gerekmekte(sitelerinde download edilebilecek dosyalar ile) acaba bu dikkate alınıyor mu kontrollerde?Bence alınmıyor sizin dusunceniz nedir?

Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/i][/b][/QUOTE]

sn.M.Kemal VARCAN;
Ben STA4 programını kullanıyorum,sanırım Yeni deprem yönetmeliğine gere gerekli revizyonları yaptılar ve ücretsis olarak apdeyt edilmesi için birde otomatik indirme imkanı verdiler. Şu anda artımsal itme analizi ile ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini sanıyorum.
Ancak programın içeriği hakkında tüm işlemlern doğru olarak yapılıp yapılmadığını kontrol etme imkanım bulunmamaktadır. Konu ile ilgilenen arkadaşların rastladığı herhangi bir olumsuzluk ve yanlışlık var ise açıklama yapmasını temenni ederim.Aynı zamanda böyle bir olumsuzluk durumuna rastlanırsa sn. Serdar Amasralı ya bildirilmesi halinde mutlaka ilgileneceğini düşünüyorum.
saygı ve başarı dileklerimle…

merhaba arkadaşlar…
ben SAD
tüm fikirlerinizi ve düşüncelereinizi içten katılıyorum
ben konya imo suna kayıtlı bir mühendisim. 2002 de mezun oldum
ve o zamandan bu zamana oda çalışmalarını yakından inceliyordum.
bu dönemdee bende oda yönetiminin değişmesi için elimden geldiğince çalışma sarfettim
umarım bu yeni oluşum konya imo suna faydalı olacak kanaatindeyim
ki gelecek 2-3 dönem sonraki seçimlerde bu çalışmalar ebnim için çok faydalı olacak hem eğitici hem öğretici…
bu yeni oluşum 10. olağan kurulda yerini almaya çalışacak
burada benim görevim çok küçük ama benim gelecekteki planlarım için büyük
bu formda konya da bulunan arkadaşlara sesleniyorum
yeni oluşuma "meslekte dayanışma grubu"na oy verin
onlar sizden biri
onlar genç yetenekli
ve sizi anlıyor
sizle aynı yoldan geçtiler
sizlerin sıkıntılarını biliyorlar…
hadi bekliyorum
26-27 ocak da sizleri yanımızda görmek istiyoruz…

Ben şahsen odanın verdiği hizmetlerden hiç memnun değilim. Biz üyelerden yıllık aidatlar toplanıyor. Onun dışında odadan aldığımız odaya kayıt belgesinden ve başka birçok belgeden ve her projenin onayından paralar alıyor. Odanın basmış olduğu ajandaların yarısı reklamlarla dolu bunlardan gelirleri var. Çok fazla gelire sahip, ancak vermiş olduğu kurs hizmetlerinin hepsi paralı. Odanın giderleri olabilir ancak bu kadar gelire sahip böyle bir kuruluşta, bence yanlış birşeyler olduğunu düşünüyorum. Ticari bir kuruluştan hiçbir farkı yok bence aksine daha fazla avantajlara sahip. Tamamen para kazanmak üzerine faaliyet gösteriyor. Üyeler için faydalı olabilecek karşılıksız hiçbir faaliyet yapmadığını düşünüyorum.

Birçok Oda üyesi arkadaşımın benimle aynı fikirde olduğunu ben bizzat gözlemledim. Bu durumu değiştirmek için İMO YÖNETİCİLERİNİN acil olarak radikal kararlar alıp uygulayaması gerektiğini düşünüyorum.

Böyle bir platformda fikirlerimi yayınlayabildiğim için inşaatforumu.com yöneticilerine teşekkür ederim

Sayın h.erdoğdu çok haklı Düzce’de mesleğimiz konusunda belediye İMO’dan daha fazla söz sahibi. Onlar ne derse kabul ediliyor. Sözde bazı şeyler itiraz ediliyor ancak sonuçta değişen bir şey yok aynı tas aynı hamam. Üstelik alınana kararların çoğu da meslekle alakası olmayan siyasi kişiler.
Gençlerin önünün açılmasına gelince, bazı konular konuşulurken gençler de fikir belirtsin deniliyor ama fikir beyan etmeye kalktığımızda büyüklerimizin sözlü olmasa da mimik ya da bakışlarıyla siz ne bilirsiniz şekildeki imalarıyla karşılaşıyoruz. Belki tüm toplantılara katılmak mümkün olmuyor ama katılabildiklerimizden de sonuç alabildiğimiz de söyleyemeyeceğim kendi adıma.
Örneğin proje fiyatlarının tutarsızlığı konusunda defalarca toplantı yapıldı,herkes aynı konudan şikayetçi sözde ama daha toplantı sırasında bile çözüm üretilemezken sonucunuın olmasını nasıl bekleyebiliriz ki?
Aslında konular,sorunlar gerçekten çok fazla ama yine de bakıyorum ki bölge farkı olmaksızın tüm meslektaşlarımız paralel sorunlar yaşıyor.

Umarım biz gençler bizden önceki neslin oluşturduğu hiyerarşiyi ortadan kaldırıp bir miktar da olsa değiştirmeyi başarabiliriz.