İnşaat Maliyeti Hakkında Sorulan Sorular!

Arkadaşlar teklif al-ver bölümünde çok sık rastladığımız bir konuya açıklık getirmek amacıyla bu başlığı açmış bulunuyorum. Bu tarz sorular inşaatla alakası olmayan son kullanıcılar tarafından sorulmaktadır. Maalesef bu konu istismara açık bir konudur.

İnşaat yapmak pek çok kalemin bir arada kullanıldığı bilgi ve tecrübe isteyen bir iştir. Tabi ülkemizdeki kanunların yetersizliği, rant kavgası, formalite görülen proje safhası ve daha pek çok nedenden ötürü inşaat kalitemiz düşük.

Özellikle bina maliyeti konusunda işte 3 kat 200 m2 ne kadar olur yâda 8 daire ne kadar çıkar gibi sorular çok yanıltıcı olmaktadır. Yapının yapılacağı yer, kullanım amacı, yapacak firmanın bilgi ve tecrübesi, kullanılacak malzemeler ve kalitesi, projesi ve projeyi yapan kimselerin tecrübeleri inşaat maliyetlerinizi ciddi şekilde etkileyecektir.

Bina yazlık vs yaptırmayı düşünen arkadaşlara tavsiye olarak;

  1. Kabaca maliyet öğrenmek istiyorlarsa bayındırlık bina tiplerine göre inşaat maliyeti tablosu her sene yayımlanmakta. Ön bütçe görmek için bunu kullanabilirler.

  2. Daha gerçekçi bir rakam görmek istiyorlarsa öncelikle bir mimarla antlaşıp ( Projeleri hazırlayanların tecrübeli olması çok önemlidir. Bütün inşaat maliyetlerinizi proje belirler!) projelerini hazırlatsınlar. Yapılarında kullanmak istedikleri malzeme ve mahal listelerini oluştursunlar. Metrajlarını zaten antlaştıkları ekip hazırlayacaktır. Bu veriler ışığında teklif almak doğru olacaktır. Diğer türlü elma ile armudu kıyaslamış oluyorsunuz.

  3. İnşaat aşamasında ise projenizin müşavirliğini üstlenecek tecrübeli bir firma ile antlaşmanızı öneririm. Ülkemizde her ne kadar küçük yatırımcı bu tarz firmalara verilen paraları boşa gidiyormuş gibi algılasa da, müteahhidinizi denetlemenin size para zaman ve kalite olarak geri döneceğini unutmayın.