İnşaat Forumu Özel

[b]İnşaat Forumu Özel

İnşaat Forumu Özel Nedir?[/b]

Herkesin üye olamadığı davet ve kabul yöntemi ile üyelerin belirlendiği kapalı grup.

Gerekçe: Paylaşımlarının karşılık görmediğini düşünen değerli üyelerimizin ısrarlı isteği üzerine

Neden?

Foruma hiçbir karşılık beklemeden emek harcayarak bilgi ve birikimleri ile katkı yapmış veya yapacak olan değerli üyelerimizi profesyonel olarak verimli ve karşılıklı paylaşımı, birbirlerine olası katkıları. Mevcutun üzerine bir şeyler koyabilmek ve bu üyelerimizin paylaşımlarına hak ettiği saygının gösterilebileceği bir platform oluşturmak.

Nasıl olacak?

Üyeler V.i.P Üye sıfatını alacak, forumda belli bir bölgede paylaşımlarını yapacaklardır. Gruba üye olmayanlar yazılanları göremeyeceklerdir.

Bu üyeler hep buraya mı yazacak?

Hayır, böyle bir zorunluluk söz konusu değildir.

Üyeler nasıl belirleniyor?

Üyeler mesleki bilgide belli bir yol kat etmiş ve/veya paylaşım yapan üyelerden seçilecektir. Özel arkadaşlık grubu değildir. Mesleki dayanışmayı hedefleyen bir gruptur.

Üyeler sabit mi?

Hayır. İlk etapta akla gelen üyelere ilk davetler gönderilecektir. Sonra eksikler ya yönetim ya da sizin hatırlatma veya istekleriniz doğrultusunda belirlenecektir. Bildirimler. İsmail SEKBAN’a yapılacaktır.

Üyelikten çıkarılma?

Dayanışma iyi niyet üzerine kurulacaktır. İyi niyet taşımayanların grupta yeri yoktur.

Dosya paylaşımları?

[b]www.4shared.com[/b] veya [b]www.rapidshare.com[/b]’dan ücretsiz olarak alan alınabilmektedir.Bu şekilde hem linkler aylarca aktif kalabilmekte hem de istenildiğinde dosya kullanıcı tarafından silinebilmektedir.Üyelerin paylaşımlarını bu şekilde yapmaları rica edilecektir.

İstenilen sinerji oluşmadı.Kapatabiliriz bölümü.

arkadaşlar nasıl bir sinerji oluşmasını bekliyordunuz biraz açarmısınız

ne olmalıydı olmadı mesela …

Sayın: [COLOR=darkorange]H.Kumral ilk etapta Paylaşım yapılmasada üyelerin soru sormasını, genel sorun ve ihtiyaçların ne [/COLOR]

olduğunu (gekrek program gerekse proje bakımından) bekledik daha sonra bu ihtiyaçlara göre konu

hakkında bilgisi olanlarında program proje döküman ve tecrübe olarak yardım ederek bir dayanışma

ortamı oluşturmak istedik herkesin tecrübesi ne olursa olsun forumda soramadıklarını rahatça

sorabildiği (bana göre abi kardeş ortamı) oluşturmak özel bölümün açılma amacı budur.ama sanırm

yeterli güven oratamı sağlanamadı. yada sorun herneyse birlikte tartışalım herkes insaatformu özel’den

beklentilerini yazsın.

Bölüme destek verenler görüşlerini paylaşsın katılmak istemeyenler genel forumda üyeliklerine devam etsin…

[b]bence biraz daha sabırlı olalım derim
bilemiyorum daha farklı görüşü olan varsa onlarıda görmek isterim

şu konuda sizlere hak vermemek elde değil gerçekten
[/b]forumda ve özellikle bu bölümde [b]3-5 kişi çok emek harcıyor
buda bu insanları hayal kırıklığı ve ümitsizliğe itiyor olabilir

birde şunu öğrenmek isterim,
listede 16 kişi gözüküyor genelde isimlerini gördüğümüz arkadaşların dışındakiler sadece izleyicimi oluyorlar yoksa gerçekten foruma bağlanmıyorlarmı?
[/b]

Forumu oradaki 16 kişiden başka hiçkimse (arama motorları dahil ) göremiyor. sadece tarafımdan VİP olarak işararetlenen kişiler görebiliyor. bunu tam bir güven ortamı olsun diye özellikle yaptım yani kimsenin paylaştığı dosya başka bi yerde yayınlanamayacak. Bu arada 16 kişlik listeyi en kısa zamanda 10 özel kişiye indirmeyi düşünüyoruz…

bu 10 kişiye ayrıca (eğer isterlerse isim@insaatforumu.com uzantılı mail adresleride vereceğiz…

İnşaatforumu özel güzel bir düşünce. Beklenen ortam henüz oluşmadı, zamanla daha iyi olacağını düşünüyorum. Mesela ben burada yazılanların arama motorları dahil görülmeyeceğini bilmiyordum. Yani biraz daha güven vermiş oldu burası.Üye çıkarılmasına kesinlikle karşıyım. Özel üyeliğe seçilmiş arkadaşlar zaten bu güne kadar forumda yaptıkları yardım ve paylaşımlarla buraya seçildiler. Şimdi birkaç arkadaşı yeterince katılmıyor diye uzaklaştırıp küstürmenin kimseye yararı olmayacağı gibi, zaten bu tarz 25-30 üye sayesinde ayakta duran bu foruma çok büyük zararı dokunur. Özel üyelerin çoğunun yoğun çalıştığı malum. Biraz zamana ihtiyaç var gibi. Ayrıca 16 kişiye kıyasla açılan konu ve paylaşımlara bakacak olursak, bence çokta kötü durumda değiliz. Bu arada benim inşaat forumu özel için bir önerim var. Burada bazı üyelerin gerçekte kim oldukları biliniyor. Bazılarımızında ( mesela ben ) gerçekte tanınmıyoruz. Giriş kısmına her özel üye kendini anlatabilir. Hangi şehirde ne tam olarak hangi iş üzerine çalıştığını anlatabilir. Böylece belkide spesifik konularda birbirimize daha çok güveniriz ve tanışıklığımız arttığı için daha hoş bir ortam oluşabilir. Tabi mod arkadaşların hakkı var. Hepimiz yoğunuz fakat biraz özveride bulumayıp, katılımı sağlayamazsak bu iş yürümez. Hazır konu açılmışken yazayım. Yeni açılan başlıkların forumun sonuna açılıyor olması bence iyi değil. Güncel başlıklar ilk sayfada olsa daha iyi olur. Dağınık yazdığım için kusura bakmayın toparlayamadım. Sonuç olarak hepimiz biraz özveri ve çalışmayla bu işi başaracağımızı düşünüyorum. Saygılarımla…

sn İsmail bey;davetiniz için teşekkür ederim.ne kadar faydalı olabileceğimi bilmiyorum.Baze işlerimin yoğun olması nedeni ile fazla ilgilenemiyorum.biraz da yaşlılık var… Ancak siz gençlerin hertürlü girişimlerinizi desteklemeye çalışıyorum.hayırlı ve başarılı olmasını dilerim.
saygı, selam ve başarı dileklerimle…

Paylaşım ve yardımlaşma adına iki farklı görüş;

1. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

2. Bilgi en büyük silahtır ve bilgimiz ile para kazanıyoruz. Bazen bu silah bize dönebiliyor.

Şimdi burdan şuna geçeceğim, eğer ben bir paylaşımda bulunacaksam ki (paylaşımı seven bir yapıya sahibim) bunun belli bir dayanışma çerçevesinde olmasını isterim.

Dayanışmanın tanımı; karşılıklı paylaşım. Bilgi ve donanım, yardımlaşma ile artacaktır bunu da unutmayalım. Karşılıklı yardımlaşmayı böyle bir platformda sürekli ve doğru şekilde sağlamak için; paylaşımı belli kurallara ve yapıya oturmak gerekir. (Ben cevap verirken, arkadaşın form içindeki döküman ve bilgi sunumuna dikkat ediyorum sonrada hitaplarına ve isteme şekline.)

Paylaşım yapısının ve paylaşım kurallarının ne olacağının düşünülmesinin yanında böyle bir yapının çok kişi veya herkes ile yapılmayacağı, sadece özel forum bölümünde yapılabileceği aşikar. Yukarıda bahsettiğim%

Merhaba bayanlar/baylar;

Foruma ve de bu özel bölüme benim pek bir katkım olmadı, bunun farkındayım.

Bunun en önemli nedeni, iş yerimden gün içinde foruma bağlanmada yaşadığım problemdir. Bu sıkıntı gerçekten had safhada, neden olduğunu bilemiyorum. Üye olduğum Excel içerikli forumda böyle bir sıkıntı yaşamıyorum ama buraya bağlanmakta ciddi anlamda sıkıntılar var.

Akşamları da evde artık mümkün mertebe bilgisayar kullanmamaya çalışıyorum.

İnş. Müh. değil ama Excel konusunda yerli ve yabancı değişik sitelerde toplam, yaklaşık 20.000 civarında mesaj yazmış ve bazılarında site yönetiminde görev almış birisi olarak şunu söylemek isterim ki;

Günümüzdeki internet ortamının favori sloganıdır …" Bilgi paylaşıldıkça çoğalır"… meali; “abi/hocam ne olur yardım edin, sıkıştım…” veya “bakalım, arşivimize atabileceğimiz birşeyler yapmış mı birileri”

Bunları, moralinizi bozmak için yazmadım. Tabii, bu kadar art niyetli değil herkes … ama genelde durum böyledir. Eskiden ufacık bir bilgi için kitap, kütüphane karıştırmaktan tabanlarımız patlardı. O zamanlar bırak bu şimdiki mikrobilgisayarları, main frame’ler bile 1-2 universitede olurdu, zaten internet diye de bir şey yoktu. Daha doğrusu vardı da, sadece askeri amaçla kullanılırdı… kullananın haricindekilerde ne olduğunu bilmezdi.

Şimdi sihirli sözcük … “Google”.

Sıkıştın mı, Google’layacaksın… aspirin gibi, her derde deva… hele bir de forumlar çıktı ortaya, değme gitsin.

Sevdiğim bir dostum bir zamanlar demişti…“forumlar bilgiyi-araştırmayı öldürüyor diye”, haklı…

Çok olumsuz şeyler yazdım gibi ama …:smiley:

Diğer taraftan, kendi adıma konuşayım… ben projeci değilim. Bir çoğunuzun kullandığı STA, SAP, XSteel gibi programların hiçbiri bende yok. Dolayısı ile forumun genelinde kullanılan bu programlar ve sorunları hakkında fazla bir kelam edecek durumum yok. Bu forumun ana konusu da projecilik olunca, fazla katkım olmuyor tabii.

Neyse… çok uzattım. Hala sıkılmadan bu satırı da okuyorsanız, şunu söylemek isterim ki; burası gerçekten değerli bir forum. Fazla gürültüsü, patırtısı olmayan, doğru düzgün bir forum. Fırsatım olduğu zaman, sunucuya bağlanabildiğim zaman takip etmekten, katılmaktan hoşlandığım bir forum.

Milletimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutlarım…

Selam ve sevgiler,

Edit: Yukarıda sayın H. Kumral’ın değindiği bir konu var, çok haklı. Forumları genelde çok az kişi sürükler. Bu çok az kişinin performansı eğer abartılı olursa, geriye kalanlar bir yerde demorilize olurlar.

İsmail Bey’e teşekkür ederim.Ben fikirlerimi zaten zaman zaman beyan etmekteyim. Bence de özel bölüm devam etsin.Herkesin şartları başka başka. Sabırlı olmakta yarar var.

[quote=İsmail SEKBAN;60396]

soramadıklarını rahatça

sorabildiği (bana göre abi kardeş ortamı) oluşturmak özel bölümün açılma amacı budur.[/quote]
Bence forum’un genelinde Abi-Kardeş ortamı var, Özel bölüm genel forumda konuşulamayanların konuşulduğu bir yetkililer odası formatında kalabilir, geriye kalan tüm yazışmaları eskisi gibi genel forumda paylaşmaya devam edebiliriz.

[b]Ben de bu özel bölüme biraz daha zaman tanınmasından yanayım sadece şu düşünceyle hareket etmek gerekir sanıyorum ki ; burda sınırlı sayıda üyeyiz yani bizlerden biri yazmazsa yorum yapmazsa bu bölüm atıl kalır .
Bu başlık hareketsiz kalmışsa bu hepimize dair bir suskunluktur…
Bir kaç gündür bu bölüme dahilim görebildiğim epeyce dökümanın paylaşıma sunulmuş olduğudur .
Bu dökümanları paylaşan arkadaşlarımıza teşekkür ederim kendi adıma ve tabii ki dökümanların devamını bekleriz bilgiyi paylaşan herzaman hakettiği saygıyı alır bizlerden.
Söylemek istediğim şudur ki( konuyu fazla dağıtmadan toparlamaya çalışayım );
Burda belki genel başlıklar altında sorulamayan şeyler sorulabilir ben de google search gibi yedekliyen arama motorlarının bu başlığı göremediğini bilmeyenlerdendim.Bunu bilmek özel paylaşım yapma isteğini arttırır ve buraya alınan üyeler sanırım belli özellikleri sebebiyle (tecrübeleridir ,bir konudaki uzmanlık derecesindeki bilgileri vs.) alınmışlardır yani burda doğrudan bu konular hakkında daha ciddi bir destek sunabiliriz .
Kendi adıma probina konusunda sorulacak sorulara yanıt bulmak için elimden geleni yaparım probina ile statik proje hazırlama betonarme yapıları modelleme konusunda elimden gelen yardımı yapabilirim,kaldı ki bunun devamı olarak statik projelerin hazırlanması onaylanmasıdır, uygulamaya kadar geçilen aşamalar izlenen yol gibi yani kendi yaptığım iş alanım ve de tabii ki kendi ilgi alanlarım çerçevesinde bilgimi paylaşmaktan çekinmem, bu güne kadar da çekinmedim.
Bilgimi paylaşırım ki bilgi paylaşılsın benimle …
Benim düşüncem mesleğimin gerektiği gibi yapılmasıdır …
Elime gelen projeleri görünce bu işi okullarımızda hocalarımızın başaracağı yok.Haksızlık olarak algılamayın kendi adıma hocalarıma minnettarım bir KTÜ mezunu olarak ama işin teori kısmını istedikleri kadar uzatsınlar piyasa dediğimiz ortamda teori sadece sizin alt yapınız olarak kalıyor …

Lafı toparlıyacağımı söylemiştim biraz fazla dağıldı sanırım umarım söylemek istediğimi anlatabilmişimdir.
Forumun genel kısmında benim ilgilendiğim alanda soru soranlar aman acil yardım edin nolur cevap verin şeklinde yine de bildiğimi paylaşmaktan geri kalmıyorum ama bu bölümde sorulacak olan soru daha bir mesleki akıl fikir ,mühendis mantığı yürütebilecek olan kişiler tarafından olacağını bildiğim için sorularınızı yanıtlamaktan zevk duyacağımı düşünüyorum…

Daha fazla uzatmıyorum arkadaşlar acelemiz yok nasıl olsa burdayız sohbetlerimiz olur uzun uzadıya …

Herkese iyi çalışmalar kolay gelsin…

[/b]

İnşaat forumu özel bölümünün olayı nedir tam olarak anlayamadım arkadaşlar daha yeni öğrendim açıkçası üye olduğumu, bu aralar proje işlerimiz çok yoğun olduğu için ve benim için büyük talihsizlik olarak kendi laptopumum master bootuna viriüs girmesinden hardiskimin tamamen bozulmasından büyük arşivimin yedeklemediğiminden uçmasından dolayı daha kendime gelemedim henüz açıkçası.Bu yüzden bu özel bölümün mantığını tam anlamadım açıkçası

İsteklerinize ulaşırsınız…
Nedenlerinize ise kavuşur.
Şart değildir paylaşmak için tanışmak…
Arkadaş da olabilirsiniz.
Amacına hizmet etmek,
Tek bir şeydir istediği…

Farkedilmek, fark yaratmak için
Olsada siteyi ayırmak isteyenler…
Rahata düşkün olanlar…
Umursamazlar paylaşımı.
Mutludur bir araya gelenler…
Umudun ve geleceğin tek forumunda birleşirler.

Lastsoldier’dan tüm forum üyelerine, insaatforumu.com’a yapılan çirkin saldırılardan sonra, birlik ve beraberliğimizi göstermek için yazılmıştır.