Ilginç bir öneri...

AR şirketler gurubu iştiraklerinden İSTA inşaat yönetim kurlu üyesi Timuçin Yalı şöyle bir öneri getirmiş:

Belediye kendi sınırları içerisinde ilgili projeleri çıkartsın,Mimariler çizilsin,statikler yapılsın, ruhsatlar hazırlansın.Anahtar teslim ruhsatlarda başta müteahhitler olmak üzere ücreti mukabilinde isteyene satılsın.Böylece kimse boş yere zaman kaybetmesin.

Önerisi bu…(Hürriyet Gazetesi_MELTEM KARA çalışmasından alıntıla yapılmıştır.)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Süper bir öneri! inşaatlarıda, satışıda, evden eve nakliyeyi de belediye yapsın. hiç zaman kaybetmeyiz, di mi? her söze verilecek elbette cevap vardır, fakat sözü söyleyen kişiye bakmak lazım, uzman mıdır yoksa başka bir şey mi? Bence gazeteciler bunu gündeme getirebilir, ama biz mühendislerin bu tip safsatalarla kaybedecek vakti olmamalı.

Ben o kadar safsata olarak bakmıyorum öneriye.Şöyle düşünün :

Benim 10 adet arsam var.Bu arsalar içimn mimari projeye çizdiiryorum,statik hesap yaptıryorum neyse diğer projeleri hazırlatıp 10 arsam içinde ayrı ayrı ruhsatımı alıyorum.Sonra imalata geçmiyorum .Ruhsat alınmış arsaları ruhsatları ile beraber satıyorum.Böylece alan kişide zamandan oldukça tasarruf ediyor.Kimse bu tür arsAları tabii ki almak zorunda değil.Ancak bu bir arz talep meslelesi.Almak isteyende olabilir.Burada söz konusu olan Belediyeye ait arsalar.Yoksa söz konusu olan özel mülkiyet değil.Özel mülkiyette kim nasıl ne şekilde isterse yapabilir.Ama Belediyede kendi elindeki arslaraı tasarruf hakkına sahiptir.

Bu tür öneriye o anlamda safsata olarak bakmıyorum.Bazı konuları tartışmaya açmak yaralı olabilir.UYgulanır yada uygulanmaz zaman gösterir.Bu öneriyi getiren gurupta yıılarac bu sektörde büyük projelere imza atmış bi inşaat firması.Dolayısıyle sektöre uzak değil.Öneriye dikkate değer buluyorum.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ben safsata olarak bakıyorum. Çünkü insanlar artık kendi yaşamak istediği gibi değilde kendilerine sunulan gibi yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu da hem kültürel, hem sosyal hem de ahlaki anlamda sıkıntılar oluşturuyor. Bunun konuyla ne alakası var derseniz, mimarisi orada yaşayacak insanların görüşü alınarak mı hazırlanmış, yok. hazır bu var burada buna uyacaksın deniyor. İstemezsen alma denilebilir, ama insanlar aynı maliyetle veya çok az bir farkla bu konfora sahip olacakken niye bunu esirgeyelim halkımızdan?

mimariler neye göre çizilicek,belediyelerdeki memurların zevkine göre mi? kalsın ben istemem, kimse de istemez.hem bu öneri serbest ticaret kanununa aykırı.burası küba mı devlet çizecek projeyi.

bu projeleri yaptıcakları proje ofileri neye göre seçilecek?
burada binlerce proje, rant demek oluyor.proje konusundaki tecrübeler seçimde etkili olacaksa tamam.
ama ofistekilerin bıyık şekilleri etkili olacaksa…
sıkıntı büyük, sıkıntı bıyık

Çok doğru. Belediye demek hükümet demek. Eğer siz şehrin mimari dokusunu, hükümetle gelmiş hükümetle gidecek olan belediyedeki tecrübesiz kadroların zevkine, insafına bırakırsanız, heryer eski Sultanbeyli belediye binası gibi cami pencereli evlerle dolar. Belediye pek de kafasının basmadığı projeleri onaylamaya devam etsin yeter, kanaatimce… Mimarlık farklı bir olgudur…

Timuçin yalı saçmalamış biraz. Belediye bir ruhsatı 2 ayda veriyo.artık oyle bir yük yüklensen 1 senede yapar 1 arsanın projelerini herhalde. Onun yerine ruhsatı 2-3 ayda çıkartcagına 1 haftada çıkartsın belediyeler. o zaman iş nasıl hızlanıyor gorun.

Öyle belediyeler var ki bir imar durum belgesini 2 haftada veriyolar.Normalde başvurdugun gunun ertesi günü alınabilecek bir evrak.