idecad import

autocad ten idecade dfx formatında import ediyorum ancak kolonları ve aksları import etmiyor. yani kolonları ve aksları probinada ki gibi import ederken otomatik mi tanıması gerekiyor. yoksa biz kendimiz mi çizmemiz gerekiyor…

kolonu kendim çiziyorum ama import edilen kolonun yanında minicik boyutta kalıyor anlam veremedim :frowning:
idecad öğrenmeye yeni başladım yardımcı olabilecek biri varmı acaba?

[QUOTE=kanibal aşiret;105047]autocad ten idecade dfx formatında import ediyorum ancak kolonları ve aksları import etmiyor. yani kolonları ve aksları probinada ki gibi import ederken otomatik mi tanıması gerekiyor. yoksa biz kendimiz mi çizmemiz gerekiyor…

kolonu kendim çiziyorum ama import edilen kolonun yanında minicik boyutta kalıyor anlam veremedim :frowning:
idecad öğrenmeye yeni başladım yardımcı olabilecek biri varmı acaba?[/QUOTE]

İDE de şekilsel olarak import edilir.İMPORT edilen elemanların yerlerinin belirlenmesi amaçlıdır.İMPORT edilen elemanlar kolon,kiriş vb olarak tanınmaz.Siz o şekillerin üzerinden gecerek yeni elemanlar oluşturabilirsiniz.İDE yazılımı ilk aşamada kendi kendine import edilen öğeleri tanımaz.
Size dxf formatındaki dosyaları yüklemek için izlemeniz gereken olu yazacagım yararlanırsınız:

DXF Formatındaki dosyaları programa yüklemek için:
…proje / import / DXF satırını tıklayın
…DXF yükle dialoğu açılır
…DXF uzantılı dosyalardan birini fare sol tuşu ile tıklayın
…aç butonunu tıklayın DXF/DWG import seçenekleri dialogu açılır(3 boyutlu objeleri import et işaretlenirse 3 boyutlularda import edilir.Ancak biz genelde 2 boyut çalıştığımızdan işsretlemeye gerek yoktur.Bu kutu işaretlenmez.İmport edilmiş objeleri seç işaretlerseniz dxf dosyasındaki neleri İDE ye aktarmak istiyorsanız onları tek tek işaretleyebilirsiniz.Mesela kolonlar ve akslar sadece işaretlenip İDE dosyasına sadece kolon ve aksların atılması saglanabilir.Aksi takdirde bu kutuyu işaretlemezseniz dxf dosyasındaki tüm çizimler gerekli gereksiz ide ye atılır.Bu anlamda seçmek daha iyidir.)
…yükleme tamamlandıktan sonra dxf dosyası ide de görünür.Bu aşamada tabii ki ölçek konusunada dikkat etmek gerekir.import komutu yüzeysel olarak(autocad çizim ölçeğine bağlı) ide ye atar.Kolon kiriş ölçek vb gibi ayrıntılar ilk etapta ide için bişey ifade etmez.Daha sonra kolonları aksları bu şekilden yararlanarak (ve istediğiniz ölçege getirdikten sonra ) yeni dosyada tek tek girmelisiniz.İDE ancak ide komutları ile girilen nesneleri tanır.Onun haricinde bir grafikten ibarettir.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

[QUOTE=kanibal aşiret;105047]autocad ten idecade dfx formatında import ediyorum ancak kolonları ve aksları import etmiyor. yani kolonları ve aksları probinada ki gibi import ederken otomatik mi tanıması gerekiyor. yoksa biz kendimiz mi çizmemiz gerekiyor…

idecad öğrenmeye yeni başladım yardımcı olabilecek biri varmı acaba?[/QUOTE]

İmport ettiğiniz autocad çiziminde; aks, kolon, kiriş vb objelerin çizgileri kendi katmanlarında tanımlıysa, programda “2B Mimari Proje Oku” komutunu kullanarak elemanları aks, kolon, kiriş vb objelere dönüştürebilirsiniz…

Programda 1 metre= 1 birim ölçek kullanılır. Import ettiğiniz çizimin ölçeği programın ölçeğinden küçük kalmış. İmport işleminden sonra “ölçekle” komutunu kullanarak çizimin 1 metre= 1 birim olacak şekilde büyütün. Alternatif olarak aynı işlemi autocad’e de yapabilir sonra programda import edebilirsiniz.

İyi çalışmalar

[QUOTE=CELİKKOLLU;105056]İDE de şekilsel olarak import edilir.İMPORT edilen elemanların yerlerinin belirlenmesi amaçlıdır.İMPORT edilen elemanlar kolon,kiriş vb olarak tanınmaz.Siz o şekillerin üzerinden gecerek yeni elemanlar oluşturabilirsiniz.İDE yazılımı ilk aşamada kendi kendine import edilen öğeleri tanımaz.
Size dxf formatındaki dosyaları yüklemek için izlemeniz gereken olu yazacagım yararlanırsınız:

DXF Formatındaki dosyaları programa yüklemek için:
…proje / import / DXF satırını tıklayın
…DXF yükle dialoğu açılır
…DXF uzantılı dosyalardan birini fare sol tuşu ile tıklayın
…aç butonunu tıklayın DXF/DWG import seçenekleri dialogu açılır(3 boyutlu objeleri import et işaretlenirse 3 boyutlularda import edilir.Ancak biz genelde 2 boyut çalıştığımızdan işsretlemeye gerek yoktur.Bu kutu işaretlenmez.İmport edilmiş objeleri seç işaretlerseniz dxf dosyasındaki neleri İDE ye aktarmak istiyorsanız onları tek tek işaretleyebilirsiniz.Mesela kolonlar ve akslar sadece işaretlenip İDE dosyasına sadece kolon ve aksların atılması saglanabilir.Aksi takdirde bu kutuyu işaretlemezseniz dxf dosyasındaki tüm çizimler gerekli gereksiz ide ye atılır.Bu anlamda seçmek daha iyidir.)
…yükleme tamamlandıktan sonra dxf dosyası ide de görünür.Bu aşamada tabii ki ölçek konusunada dikkat etmek gerekir.import komutu yüzeysel olarak(autocad çizim ölçeğine bağlı) ide ye atar.Kolon kiriş ölçek vb gibi ayrıntılar ilk etapta ide için bişey ifade etmez.Daha sonra kolonları aksları bu şekilden yararlanarak (ve istediğiniz ölçege getirdikten sonra ) yeni dosyada tek tek girmelisiniz.İDE ancak ide komutları ile girilen nesneleri tanır.Onun haricinde bir grafikten ibarettir.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR[/QUOTE]

[QUOTE=piri.reis;105058]İmport ettiğiniz autocad çiziminde; aks, kolon, kiriş vb objelerin çizgileri kendi katmanlarında tanımlıysa, programda “2B Mimari Proje Oku” komutunu kullanarak elemanları aks, kolon, kiriş vb objelere dönüştürebilirsiniz…

Programda 1 metre= 1 birim ölçek kullanılır. Import ettiğiniz çizimin ölçeği programın ölçeğinden küçük kalmış. İmport işleminden sonra “ölçekle” komutunu kullanarak çizimin 1 metre= 1 birim olacak şekilde büyütün. Alternatif olarak aynı işlemi autocad’e de yapabilir sonra programda import edebilirsiniz.

İyi çalışmalar[/QUOTE]

Dedikleriniz doğrultusunda sorunumu hallettim. Çok teşekkür ederim. Benim için ayrıntılı bir anlatım olmuş :slight_smile: