"helikopter perdahı hakkında"

benim bazen kafama takılıyor sizlerede sorayım dedim bilgi paylaşıldıkça çoğalır…
helikopter yani beton düzeltmesi ve daha düzgün pürüzsüz çıkması için beton dökümünden hemen sonra yapılır…

ben şahsen inşaat sahiplerine önermiyorum doğrumu yapıyorum birde sizlere sorayım dedim bilirsinizki helikopter perdahı betonun dökümden sonra yani beton sertleşmeye başlayınca (hava şartlarına göre değişir) basit anlatımla
bir insanın ağırlığını taşımaya yakın olunca perdah başlar ama unutulan bir nokta var o zamanda beton prizlenmeye başlıyor ve perdah başladımı betonda hareketlenme oluyor ve betonun prizlenmesi başladığı için çimentonun birbirine kaynaması engellenmiş oluyor diye düşünüyorum eskiden hazır beton yoktu elle karılan beton belli bir süre hareketsiz kalıp ve daha sonra karıştırıldığı zaman beton çimentosu kesilir yani çimento artık görev yapmaz (yeniden çimento atardık) kısaca beton prizini almaya başladıktan sonra ellenmemesi gerekir diye düşünüyorum sizlerin düşüncesi nedir bu konuda yoksa benmi çok titiz davaranıyorum

yer betonları için sorun yok diyorum ama iş hasır betonlarına gelince tavsiye etmiyorum sizcede doğrumudur yaptığım???

Merhabalar, bende aynı noktaya takılmış durumudayım, döşeme betonuna perdah yapmanın bir sakıncası var mıdır?

Döşeme betonuna perdah yapılırsa aşağıdaki resimde görüldüğü gibi dökecek olduğunuz şap betonunu kaldırmak zorunda kalır, 2. resimde görüldüğü gibi bir işlem yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Teşekkür ederim, ancak benim merak ettiğim demirle betonun ayrışmasına imkan sağlayabilecek bir durum var mıdır?Benim tabliyem 300m2. Çok büyük metrajlar söz konusu değil. Helikopter 5.5 hp 70 cm çapında. Beton prizinin başladığı zamanda perdaha başladığımızdan sebep sordum.

Uygulamanız doğrudur