hangisini seçelim???

Merhaba, forumda yeniyim tüm konuları okuma fırsatım olmadı. Benim sorum şu;

Denizlide 180 m2 brüt bir daire almak istiyorum. İki alternatifimiz var birincisi; bitmiş bir daire almak (bu yaklaşık 120-130.000 ytl civarı), ikincisi; (tercihen aslında istediğimiz bu) kaba inşaat halinde alıp içini zevkimize göre yaptırmak. (Kaba inşaat da yaklaşık 90-100.000 ytl. civarı.)

İnşaat işlerinden ve maliyetinden hiç anlamayan biri olarak bitmiş bir daire almak yerine kaba inşaat halinde alıp içini kaliteli malzeme kullanarak (Hazır mutfak, hilton lavabo, kaliteli fayans, vestiyer, alçı kartonpiyer vs.vs.) 180 m2 evin iç işlerini yaklaşık ne kadara mal edebilirim? Mesela 25.000 ila 30.000 ytl ye bu işlerin hepsini içime sinen malzemelerden yaptırabilir miyim?

Ya da bunun üç aşağı beş yukarı m2 bazında bir birim fiyatı varmıdır?

Yanıtlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.

VALLA BEN 2007 SONUNDA İSTANBUL DA YAPTIRDIM SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ AMA EV 100 M2 FAKAT HER ŞEYİ 1 . SINIF KOMBİSİNDEN TUTTA MUSLUĞUNA KADAR 17500 YTL ÇKTI SİZ 30000 ytl YE İSTEDİĞİNİZ GİBİ YAPTIRIRSINIZ. AMA MALZEMEYİ ARAŞTIRARAK ALIN BENCE KABA ALIN

Bu seçim en çok sizin inşaat bilginize ve zevkinize bağlı… İnşaat ustaları kurnazdır (yıllarca bu sektörde başka türlü tutunamaz) ve sizin işten pek iyi anlamadığınızı sezdikleri an işiniz oldukça zorlaşır. Ben inşaat mühendisi olduğumu söylememe rağmen evimi boyamak için 1500 YTL - 600 YTL değişen fiyatlar verdiler. Uygun fiyatı seçmek bir uzmanlık.
Malzeme seçimi ise cok ucu acık, 6$-180€ arası seramik bulabilirsiniz veya 400-4000 YTL arası çelik kapı bulabilirsiniz. Orada kalite/fiyat dengesini hesaplıyabilmek ayrı bir uzmanlık.
Kaldı ki yaptırmak istediğiniz iş, adı üstünde ince iş. Ustalık isteyen, tecrübe isteyen kalemler… Sonra başınız cok ağrıyabilir.
Bilginize güveniyorsanız veya çevrenizde güvenebileceğiniz biri varsa kabadan almak en mantıklısı. Ben olsam öyle yapardım. Ama pek güvenmiyorsanız, en mantıklısı müteahhitle pazarlığa oturup istediğiniz malzemeler ile yaptırmasını sağlamak, farkı ödemek… Unutmayın kapısından,sıvasına,elektrik anahtarından, mutfağına kadar hepsi farklı uzmanlık isteyen işler, hepsinde şanslı olmayabilirsiniz.
Son olarak fiyatlar dediğiniz gibiyse, kabadan almak için 5000-10000 arası bir pazarlık payınız da olmalı gibi geldi bana…

bence çok gider 180 m2 binaya eğer herşey lüks olacaksa sadece 5000 ytl ye boya badana işlerini yaparlar oranın duvarı tuğlası bence 70.000 80.000 ytl ye alırsan anca kurtarır

daireyi kaba inşaat halinde alması daha avantajlı… kaba inşaat halinde aldıktan sonra evi hoşlandığımz gibi düzenleyebilirz fayans renkleri boya badana olsun aklımıza gelebilecek en ince malzemeleri istedğimiz gibi yapma imkanı sağlar… kısacası düşündüğümüz gibi bir evde kalırız…fiyat farkını sorarsan denizli gibi bir yerde 20 ile 25 bin arasında maliyet oynar…