hangi program

Merhaba.
Konunun yeri burası değil ama kusura bakmayın
Ketonarme çelik çözebilen, birleşim hesabı yapabilen ve çizim veren programları araştırıyorum.
Autodesk Robot Structural ile Scia Engineer arasında kaldım.
Sizden ricam bu programların hangisini ve neden tercih etmeliyim.
Şimdiden teşekkürler.

Piyasada bulunan hemen her programı denemiş ve kullanmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki her programın kendine özgü artıları ve eksileri var.Program seçimi sizin ağırlıklı olarak ne iş yapacağınızla alakalı.

Ağırlıklı olarak çelik proje yapmak için kullanacağım. Bazende çelik + beton kompozit yapılar oluyor. Bu projelerin bir kısmı belediyeden ruhsat alıyor, bazıları ruhsat almadan hesabı yapılıp uygulama projesi hazırlanan projeler oluyor.
Sap2000 de hesabı yapıp, temeller+birleşim hesapları+çizim için ayrı ayrı programlar kullanıyorum ve büyük zaman kaybı oluyor.
Data girişi, hesap kontrolü, raporlaması hızlı olan bir program arıyorum.
Xsteel ile veri alışverişi iyi olması önemli.
teşekkürler…

Biraz bekle ideYAPI’nın çıkaracağı ideCAD Statik 8’i al.
ideCAD Statik 8 hem betonarme hem çelik hem de çelik ve betonarme karma yapıların hesabı çizimi ve detay üretimi için ideal bir program olacak.
2013 yılı içerisinde çıkaracaklarını duyurmuşlar.

iyi çalışmalar

ideCAD Çelik için ideYAPI’dan İsmail Bey’le görüştüm. Eğer 2013 yılında çıkacak program anlattıkları gibi olursa, hemen her işinizi çözer gibi duruyor. Ancak benim düşüncem ideCAD çelik çıksa bile ilk versiyonları doğrusal olmayan çelik yapılar için çokta uygun olmayacağı yönünde. Bence 3-4 sene oturması için zaman gerekecek. Tabi bu sadece bir tahmin. Belkide çok sağlam çıkacaklar. 2013’te hep beraber göreceğiz. Şimdilik sizlere tavsiyem Robot olur. Robotun dezavantajı büyük modellerde ve revizyonlarda makineyi şişirmesi. Onun dışında iyi bir program.

Sayın Miralay,

http://yeniteknik.com/MODEL-ARSIVI.html web adresindeki çelik yapı modellerinden hangilerinin “doğrusal olmayan çelik yapı” kapsamında değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Saygılarımla

Doğrusallıktan kastım aksların düzgün ve eğrisel elemanları bulunmayan modellerdir.

Teşekkürler
Sitelerinden şimdi baktım ilk çıkacak versiyon için bu özellik var görünüyor.

ideCAD Statik 8 Çelik Yapı Modulü ilk çıkacak versiyon için hedeflenen Özellikler :
Yüksek yapı tipinde çelik yapıların modellenmesi
Endüstriyel tarz çelik yapıların modellenmesi
3 Boyutlu modelden veri girişi ile gelişigüzel çelik yapıların modellenebilmesi
ideCAD Statik 7 nin sahip olduğu tüm ozellikler çalışma konforu arayüz ve teknoloji
ideCAD Statik içerisinde Betonarme yapılar ile birlikte çelik elemanların modellenmesi
ideCAD Mimari ile entegre çalışma (BIM)
ideCAD Render ile entegre çalışma
İngilizce Almanca ve Türkçe dil seçeneği
Düseyde yatayda veya herhangibir düzlemde aksları doğrusal olmayan (eğrisiel olan ) elemanların modellenmesi
Yüklerin otomatik olarak hesaplanması
3 Boyutlu statik ve dinamik analiz
Zengin parametrik birleşim kütüphanesi
TS 648 AISC 2010 ASD ve LRFD yönetmeliklerine göre göre makas, aşık, kiriş, kolon, çapraz, birleşim ve kolon ayağı hesapları
Deprem Yönetmeliği kontrolleri
Süneklilik düzeyi yuksek ve normal çelik yapı modelleyebilme
Raporların otomatik olarak hazırlanması
Çizimlerin otomatik olarak hazırlanması
Metrajların otomatik olarak hazırlanması

http://www.idecadsupport.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=402&p=8726#p8726

Evet bunu biliyorum. Ancak benim demek istediğim ilk versiyonda çokta kullanışlı ve imalata yönelik olabileceğini düşünmüyorum. Tabi benimki sadece tahmin. Çıkınca göreceğiz.

Her programın ve urunun ilk versiyonu için bu dediğiniz geçerli. Bekleyip görelim.