hangi makro uygun olur?

oncelikle yardimlariniz icin tesekkur ederim, ben ogrenme amacli bir cati modellemeye calisiyorum catinin makasi double u profillerden olusuyor, cati makasinin kolona birlestigi yerde hangi makroyu kullanmaliyim.birde makasta birlesim noktalalarinin cogu alt profil 2u dikme 2u ve cift yonlu diyagoneller 2u dan olusuyor bu durumu makrolarla cozmek mumkunmu?(maks elemanlari tamamen double profilllerden olusuyor!!!)

tavsiyelerinizi bekliyorum.

Autocad de yapmak istediğiniz modeli çizip buraya kopyalayabilir misiniz ?

butun makas elemanlari 2U doble profillerden olusuyor u profiller arasi 200 mm

buradaki birlesim noktalarini nasil olusturabilirim? resim olarak yukledim autocad dosyasi olarakra gondermeye calisacagim.

burada kolon ve makas birlesiminde bir taras serbest diger taraf sabit olarak tasarlamak istiyorum, butun cubuklar sadece basinc ve cekme alacak sekilde birlesim detayi olusturmalarini istiyorum.

kolon celik olursa hangi makro celik olursa makasla birlesiminde hangi makro kullanilmali gibi sorular cevap ariyorum.

biraz fazla oldu ama eger cevaplanirsa bu konu hakkinda problemi olan pek cok kisiyede faydasi olacagini dusunuyorum.

Kendi makronu kendin oluşturmalısın! Tip bir birleşim için xsteel in makroları kullanılabilir, hatta bunlar patlatılıp biraz daha detaylandırılabilir projeye göre tabi. Ama genelde yeni öğrenmeye başlayan kullanıcılar için, her detaya xsteel de hazır makro bulmak piyangodur. :slight_smile:

kolonlara nasıl bağlayacağına karar vermende fayda var. Moment aktaran ya da aktarmayan bir birlişim tercihine göre değişir ama 2u ile bitirip kolona ankrajlamak çok yaygın hale gelmeye başladı :smiley:

merhaba
makasların kolona birleştiği yerler için uygun bir makro yok diye biliyorum.fakat makaslardaki birleşimler için 11 nolu bolted gusset makrosu uygun olur.

Tekla structures’a yeni başlayanların yaptığı en büyük hata her detaya bir makro aramak. Tabi bu mümkün değil. Varolan makrolarıda düzenlemek biraz sıkıcı olduğu için yeni başlayan pek çok kişi makrolar yüzünden programdan soğuyor. Makrolar sadece çizime (eğer orjinal versiyona sahipseniz hesaba ) yardımcı araçlardır. Size tavsiyem makro kullanmadan istediğiniz her şeyi elle çizebilir duruma geldikten sonra makrolara çalışın. Zaten bu özelliğiniz geliştiği zaman her detaya kendiniz bir makro oluşturabilir hale gelirsiniz. Küçük ve orta ölçekli bir projede kullanacağınız makro sayısı taş çatlasa 10-15’dir. Bunlarıda öğrenmeniz çok zaman almaz.Ayrıca eğer imalatcıysanız makroların daha başka sıkıntıları mevcut. Toparlamak gerekirse makrolar sağ kolunuz, elle çizim ise kafanızdır. Kolsuz idare edersiniz ama kafasız yaşayamazsınız…

Miralay beye tamamiyle katılıyorum. Bu programa yeni başlayan arkadaşların genel sorunu bu. İşin mantığını öğrenmeden makrolarla herşeyin yapılabileceğini zannediyorlar ve ilk denemede başaramazlarsa hüsranla sonuçlanıyor. Tamam makrolar çok faydalı ama onlarında yetersiz kaldığı ve özel çözüm gerektiren bazısorunlar olabiliyor. Bu noktada makroları ne kadar iyi kullandığınız değil programı ne kadar iyi benimsediğinizin önemi ortaya çıkıyor.