Güvenli Tarafta Kalmak

Projesini yaptığım bir ilçe Bayındırlığın deprem haritasına göre 3. derece deprem bölgesi olarak görünmektedir. Hesaplarda güvenli tarafta kalmak adına 1. derece olarak yani Ao değerini 0.40 alarak hesap yapmak hem mühendislik hem de ekonomiklik adına uygun mudur? İlçenin bağlı olduğu il merkezi 1. derece deprem bölgesidir. Ayrıca bahsettiğim ilçeye yakın aktif bir fay bulunmaktadır.

Sizce ne yapmalıyım?

İnşaatın yeri 3. bölgede , siz hesabı 1. bölge gibi yapsam ne olur diyorsunuz anladığım kadarıyla? Ozaman hem mühendisliğe hemde ekonomikliğe uygun olmaz. Elinizdeki verilerin doğruluğundan emin olduktan sonra mevcut yönetmelikler çerçevesinde optimum düzeyde proje yapmak en doğru olanıdır. Türkiye deprem bölgesi. Ve bu korkuyla hazırlanmış bir deprem yönetmeliğinin üstüne kendi korkularınıza da eklerseniz yaptığınız işin pek bi anlamı kalmayacaktır. Esas sorun; yapılan projenin ne kadar doğru uygulandığında. Yaptığınız projeden emin olduktan sonra asıl endişeli noktanın imalat aşaması olduğunu hatırlatmak isterim.

Evet, durum aynen anladığınız gibi. Deprem haritalarında 3. derece olarak görünmekte aynı zamanda ilçeye yakın aktif bir fay bulunduğu için biraz tereddütte kaldım ama esas doğru olan sizin de söylediğiniz gibi yönetmelikler çerçevesinde hareket etmek.