Gurur ve onur üzerine...

İLK bakışta güzel kelimeler gibi görünselerde sanırım düşününce o kadar güzel olmadıkları anlaşılabiliyor.GURUR kelimesi tamamen kişinin kendini beğenmişliği ile ilgili bir kelime .Dolayısıyle GURUR kelimesini pek sevmiyorum.Zaten GURUR kelimesinin sözlük anlamınada bakarsanız biri pozitif birisi negatif olmak üzere değişik anlamlarına rastlamanız mümkün.O bakımdan GURUR kelimesi ile pek aram yok.GURUR kelimesi ilede ONUR kelimesi karıştırılmakla beraber birbirinden son derece farklı kelimeler.ONUR kelimesi kişinin kendine duyduğu özsaygı demektir.İşin özüne inince ONUR kelimesininde pek birşye ifade etmediği sonucuna varılabilir.Çünkü toplumda kötü olarak biline meziyetlere sahip kişininde ONUR u vardır.ONUR illa güzel meziyetleri barındırmayabilir.Bir hırsızında kendine saygısı vardır.Hırsıza ONURSUZ demek doğru olmaz.Bunun gibi bu tür kötü meziyete sahip kişilere onursuz ,şerefsiz demenin birşey ifade etmeyecegi aşikardır.ONUR-SUZ,ŞEREF-SİZ gibi kelimelerin sonuna gelen suz eki olumsuzluğu dile getirip o meziyetin ilgili kişide olmadığının tanımı için söylenir.Ancak dünyada hiçkimse ONURSUZ değildir.Belki Onur anlayışları farklıdır o kadar.Zaten ben hiç anlayamamışımdır “TÜRK OLMAKLA GURUR DUYUYORUM” veya “ATALARIMLA GURUR DUYUYORUM” GİBİ CÜMLELERİ.GURUR kelimesi zaten pek doğru bir kelime değil.Kullanan kiinin ikinci anlamında kullandığını varsayalım yada gurur kelimesini onur kelimesinin eşanlamlısı olarak kullandığını varsayalım(ki bu doğru değildir).O zamanda TÜRK OLMAKLA ONUR DUYUYORUM gibi bir cümle ortaya çıkarki kelimenin içeriğine terstir.Çünkü TÜRK olmayı kişi kendi seçmez yada birtakım işlerdeki başarsından dolayı kişi TÜRK olmaz.O zaman Sırf Allah IN VERDİĞİ BU KİMLİK NEDENİYLE KİŞİ neden onur duyar ? Kişinin TÜRK olması ALMAN olması yada FRANSIZ olması onur duyulacak bir özellikmidir ?

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR