Güçlendirmede Ankraj (rot) Hesabi

Iv-ankraj (rot) Hesabi

Ankraj Derinligi Cook (1993)'a Göre 40karekök Do+ Hc Olarak Verilmektedir. Burada Do Delik çapi, Hc (mm) Ise Koni Biçiminde Betonun Kirilmiş Olmasi Durumunda Oluşan Koninin Derinligidir. Burada Hc Asagidaki Denklemle
Hc =t O.pi .do/1,84karekök Fc
Ile Verilmektedir. Burada T O = Kullanilan Kimyasal Yapistircinin Aderans Gerilmesi, Do = Deligin çapi, Fc = Betonun Basinç Dayanimidir. Uzunluklar Mm, Gerilmeler Isen/mm2 Cinsindendir.

Cook ( 1993) Yukaridaki Denklemi, Aderans Dayanimi 6.3 Ile 14.6 N/mm2 Arasinda Degisen Kimyasal Malzemeler Kullanarak Yaptigi Deneylerden çikarmistir. Delik çapi Do’in çubuk çapindan %10-25 Daha Büyük Olmasi Istenmektedir. Yukaridaki Denklem Kullanilirsa 16 Mm çapinda Donati Ve Yukarida Belirtilen Aderans Dayanimlarinda Kimyasal Malzeme Ile Yapilan Ankrajlarda Gerekli Ank Raj Derinligi, Bir Diger Deyisle Gömme Derinligi (13-19)xdemir çapi Kadar Olmaktadir. 20 Mm Donati çapi Için Gömme Derinligi Ise (12.5-17.5)xdonati çapi Arasinda Degismektedir.

Tarafimizca Yukaridaki Förmüllere Göre Yapilan Hesaplamalar Sonucu Fi 20 Lik Demirden 30 Cm Gömme Derinliği Verilmiştir.

Uğur Oflaz
Projr Kontrol Müşaviri
Inş Müh