güçlendirme perdeleri başlık boyuna donatıları

Selamlar.

DBYBHY 2007 'de güçlendirme perdeleri ile ilgili 7.10.5.1 'de :

“Betonarme sisteme eklenecek perdeler çerçeve aksının içinde düzenlenecek, temelden başlayarak perde üst kotuna kadar sürekli olacaktır. Bu amaçla, perde uç bölgesindeki boyuna donatıların ve gereği durumunda perde gövdesindeki boyuna donatıların perde yüksekliği boyunca sürekliliği sağlanacaktır. Perdeler, içinde bulundukları çerçeveye ankraj çubukları ile bağlanarak birlikte çalışmaları sağlanacaktır.” der.

1. Benim bu ifadeden anladığım perde başlık boyuna donatılarının perde üst kotuna kadar sürekliliğinin sağlanması için perde başlıklarında kiriş yüksekliği boyunca donatının üst kata geçebileceği delikler açılması ve donatının yeterli bindirme boyunca üst kata uzanması. Fakat genelde perde genişliklerini kirişlerle aynı ölçüde seçtiğimizden örneğin 50 cm yüksekliğinde bir kirişe minimum 4 tane 14 lük başlık donatısının geçeceği delikleri açabilmek çok zor ve kesiti çatlatmadan imkansız gibi. perdeyi kirişe göre geniş tutarak (eski binalarda genelde kiriş genişlikleri 20 cm ve altında) donatıları kirişin yanlarından geçirerek döşemeyi delip uzatmakta aklıma gelen bir başka çözüm. fakat kullandığımız paket programlarda (ben idecad kullanıyorum) böyle bir durumu modelleme imkanımızda yok. Yönetmelikteki bu ifadeden anladığınız nedir? Uygulama tecrübesi olan arkadaşlar şantiyede nasıl bir yöntem kullanıyorlar ?

2. Kullandığım idecad ve demosunu indirip incelediğim probina orion’da perdelerin başlıktakilerde dahil boyuna donatılarının sürekliliği kirişlere yapılan rot ankraj çubukları ile sağlanmakta. idecad de ankraj donatılarını kendiniz hesaplayıp kiriş özelliklerinden girişini yapıyorsunuz fakat herhangi bir hesap söz konusu değil. probina orionda ise ankraj donatılarının hesabını yapan bir sekme var. başlık bölgelerinde rotlar sıklaştırılarak kirişlere atılacak rot miktarını veriyor. (ki başlık bölgelerinde rot sayısının fazla kullanılması bence daha mantıklı bir yaklaşım.)
    Bazı hocalarımızın (Haluk Sucuoğlu, Nejat Bayülke) güçlendirme örneklerinde ise kirişlere ankrajlanacak rot sayısı perde boyunca homojen dağıtılıyor. Bu konuda fikirleriniz nedir?

Son olarak güçlendirme projelerinde bu kadar önem taşıyan kuvvetleri aktaran rot çubuklarının bu kadar üstü kapalı bir şekilde geçilmesi ( örneğin yönetmelikte çubukların gömülme derinlikleri ile ilgili bir kısıtlama olsada hesaplarına yönelik hiç bir ifade yok) bence çok büyük bir açıktır. İlgi ve yardımlarınız için teşekkürler.

[QUOTE=emre kandamış;105087]Selamlar.

DBYBHY 2007 'de güçlendirme perdeleri ile ilgili 7.10.5.1 'de :

“Betonarme sisteme eklenecek perdeler çerçeve aksının içinde düzenlenecek, temelden başlayarak perde üst kotuna kadar sürekli olacaktır. Bu amaçla, perde uç bölgesindeki boyuna donatıların ve gereği durumunda perde gövdesindeki boyuna donatıların perde yüksekliği boyunca sürekliliği sağlanacaktır. Perdeler, içinde bulundukları çerçeveye ankraj çubukları ile bağlanarak birlikte çalışmaları sağlanacaktır.” der.

1. Benim bu ifadeden anladığım perde başlık boyuna donatılarının perde üst kotuna kadar sürekliliğinin sağlanması için perde başlıklarında kiriş yüksekliği boyunca donatının üst kata geçebileceği delikler açılması ve donatının yeterli bindirme boyunca üst kata uzanması. Fakat genelde perde genişliklerini kirişlerle aynı ölçüde seçtiğimizden örneğin 50 cm yüksekliğinde bir kirişe minimum 4 tane 14 lük başlık donatısının geçeceği delikleri açabilmek çok zor ve kesiti çatlatmadan imkansız gibi. perdeyi kirişe göre geniş tutarak (eski binalarda genelde kiriş genişlikleri 20 cm ve altında) donatıları kirişin yanlarından geçirerek döşemeyi delip uzatmakta aklıma gelen bir başka çözüm. fakat kullandığımız paket programlarda (ben idecad kullanıyorum) böyle bir durumu modelleme imkanımızda yok. Yönetmelikteki bu ifadeden anladığınız nedir? Uygulama tecrübesi olan arkadaşlar şantiyede nasıl bir yöntem kullanıyorlar ?

2. Kullandığım idecad ve demosunu indirip incelediğim probina orion’da perdelerin başlıktakilerde dahil boyuna donatılarının sürekliliği kirişlere yapılan rot ankraj çubukları ile sağlanmakta. idecad de ankraj donatılarını kendiniz hesaplayıp kiriş özelliklerinden girişini yapıyorsunuz fakat herhangi bir hesap söz konusu değil. probina orionda ise ankraj donatılarının hesabını yapan bir sekme var. başlık bölgelerinde rotlar sıklaştırılarak kirişlere atılacak rot miktarını veriyor. (ki başlık bölgelerinde rot sayısının fazla kullanılması bence daha mantıklı bir yaklaşım.)
    Bazı hocalarımızın (Haluk Sucuoğlu, Nejat Bayülke) güçlendirme örneklerinde ise kirişlere ankrajlanacak rot sayısı perde boyunca homojen dağıtılıyor. Bu konuda fikirleriniz nedir?

Son olarak güçlendirme projelerinde bu kadar önem taşıyan kuvvetleri aktaran rot çubuklarının bu kadar üstü kapalı bir şekilde geçilmesi ( örneğin yönetmelikte çubukların gömülme derinlikleri ile ilgili bir kısıtlama olsada hesaplarına yönelik hiç bir ifade yok) bence çok büyük bir açıktır. İlgi ve yardımlarınız için teşekkürler.[/QUOTE]

Yönetmelik(7.BÖLÜMDEN BAHSEDİYORUM) İLAVE PERDELERİN SİSTEMLE BAĞLANTILARININ NASIL YAPILACAĞI KONUSUNU AÇIKLAMIŞSizde yazınızda bunu belirtmişsiniz zaten.Bu yüzden bunlaraı tekrar açıklamıyorum.Yazdıklarınızdan farklı olarak size şunu önermek isterim.Eğer güçlendirme perdesi ilavesini iki kolon arasına yapacaksanız kirşle uğraşmanıza gerek yok.ROT ile bu bağlantı sağlanabilir ever ama perdeler arasındaki kirişi tamamen sökebilirsiniz.Daha sonra perdeyi sürekli imal edersiniz.Önemli olan tüm kirişleri kırmak değil kırıp imalatı yapmaktır.Bu tür çalışmadada bir problem yoktur.İster kirişi kaldırarak olsun ister filiz ekerek olsun hesap idealiniz değişmez bu anlamda herşeyi yazılımdan beklemek anlamsız ve haksızlık olur.Yazılım sadece taşıyıcı sistemi idealize etmeye yarayan bir araçtır hepsi bu.Yatay yük aşamasında perde topyekün çalışır bu anlamda oraya gelen kesme kuvvetini güvenle taşıyabilecek fliz adet ve çapını belirleyip sisteme yaymak işimizi görür.Çünkü betonarmede dağılım ilkesi vardır.Aynı perde tam kapasiteye ulaşmadan kırılma olmaz.Bu anlamda rot ların düzgün yayılı olmasında bir problem görmemekteyim.
Yönetmeliğimiz rot larla ilgili de gerekli ess bilgiyi ve hesap tarzınıda vermekte.Ancak bu yönetmelik mühendisleri ilgilendirdiğinden bazı hesap tekniklerini mühendislere bırakmakta ve buda doğru bir yaklaşım.Dolayısıyle yönetmeliğimizin bu yönde eksik olduğu fikrinize katılmıyorum.Sorun ide şunu yapıyor,pro bunu yapıyor olmamalı.Mühendslikte neyi yaptığımızı neyi yapmadığımızı bilmek önemli.Ayrıca her yazılımın her yaptığı şeyi doğru kabul etmeyip yorum yapmanızda fayda var.(probinanın kazıklı temel obsiyonunu inceleyiniz ve nasıl yaptığına bir bakınız).Yazılımlara güvenecegiz ama ne yaptığımızı bilerek ve sorgulayarak.Başlık bölgelerinin oluşturulma amacı daha ziyade yanal yükler değildir.Perdelere yükler geldiğinde perdelerin bir tarafı kalkmayada çalışır bir tarafıda basmaya çalışır.(bir perde düşünün en tepesinden tekil yük yükleyin yatay olarak.ve perdenin deplasmanını gözünüzün önüne getirin).Başlıklar bu tesirler için önemlidir.Mühendislikte doğru tek değildir.Mühendislikte bir yaklaşım sööz konusudur.Bu yaklaşımın yakınsaklığı söz konsuudur.Sizin için yüzde 3 lük bir yakınsaklı yeterli olurken ben yüzde 10 lık bir yakınsaklığı yeterli görebilriim .Ama her ikimizinde sonucu doğrudur.Dolayısıyle mühendislikde belli bir yolla çözlmüş sistematik çözülmüş problemlerin farklı da olsa yanlış olduğunu söylemek haksızlık olur.

İyi Çalışmalar

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet Bey sisteme ekleyeceğimiz güçlendirme perdelerinin konumları benim karşılaştığım durumlarda genelde çok kısıtlı. ( çerçeve boşluklarında elektrik -sıhhi tesisatları bulunması, çerçevelerin çoğunda kapı boşluklarının özellikle kolonlara çok yakın olması gibi). ve maalesef yapıların hem mimari hemde statik olarak simetri unsurları bulundurmaması gibi nedenlerle çoğunlukla güçlendirme perdelerini iki ucunda mevcut kolonlar olacak şekilde yerleştiremiyorum. genelde bir ucu boşta(başlık kendi içinde oluşturulmuş) bir ucuda mevcut kolona bitişik perdeler kullanmak zorundayım. Güçlendirme projesinin özellikle uygulanabilir olması açısından tecrübelere önem vermekteyim. bu konuda yeni olduğumdan da özellikle uygulama da tecrübeli arkadaşların fikirleri benim açımdan önemlidir. Yani ben hesapta kirişleri kaldırarak tamamen sürekli bir perde tasarladığımda bunun şantiyede uygulanabilirliği önemlidir.
Yönetmelik konusuna gelirsek örneğin ACI318 de ankrajın farklı göçme modlarına göre hesabı detaylandırmıştır. ts500 sürtünme kesmesi’nde donatının göçme modu dikkate alınmıştır. Ankraj yapılacak betonun dayanımı çok düşükte olsa yüksekte olsa “En küçük ankraj çubuğu çapı 16 mm, en az ankraj derinliği çubuk çapının on katı ve en geniş çubuk
aralığı40 cm olmalıdır.” ifadesi bence biraz yetersiz kalmıştır.
Bu arada siz ve sizin gibi yardımsever kişilerin bu gibi ortamlarda paylaştığınız bilgi ve tecrübeleriniz uzun süredir yoluma ışık tutmuştur. teşekkürlerimle.

Programlar konusuna gelirsek özellikle odamızın lisans şartı getirmesiyle bence mühendislik ve tasarım konusundaki imkanlarımız bu programlara endekslenmiştir. yani tasarlayıp hesaplasamda program yardımıyla modelleğim sisteme entegre edemediğim durumlar kaçınılmaz olmaktadır. Kişisel görüşüm mühendislik bilgi yetenek ve tasarım konusunda kendimizi geliştirmemiz ve programlara bağlı kalmamamız çok önemlidir ama programlarında bu konuda kapasitelerini arttırmasıda bence haklı talebimdir.

“” Ankraj yapılacak betonun dayanımı çok düşükte olsa yüksekte olsa “En küçük ankraj çubuğu çapı 16 mm, en az ankraj derinliği çubuk çapının on katı ve en geniş çubuk
aralığı40 cm olmalıdır.” ifadesi bence biraz yetersiz kalmıştır.""

Bu tespitiniz doğru.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR