Frank Lloyd Wright'ın Şelale Evi...

ABD’de… Bear Pun, Pennsylvania…
Mimarı Frank Lloyd Wright…
1939da inşa edilmiş… Şu an müze olarak kullanılıyor.

Sizde evinizin altından bir derenin geçmesini istemezmisiniz???

ŞELALE EVİ YENİDEN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURUYOR
Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün 20.yüzyılın binası seçtiği Şelale Evinin, geçtiğimiz yıl başlanan restorasyon ve güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Frank Lloyd Wright’ın tarafından tasarlanmış ve modernizmin sembolü olmuş binayı kurtarmak için 11 milyon dolar harcandı. Güçlendirme çalışmaları konsollara son germe sistemi uygulanarak gerçekleştirildi…


Şelale Evi - Fallingwater
PITTSBURGH, Pennsylvania (AP) /CNN- Aylar süren güçlendirme çalışmalarının ardından Frank Lloyd Wright’in sehim yapmaya başlamış mimari şaheseri Şelale Evi (Fallingwater) tekrar kendi ayakları üzerinde durmayı başardı. Güçlendirme çalışmalarında konsol katların sehim yapması son germe sistemi kullanılarak önlendi.
Bear Run çayı üzerine konsol olarak uzanan Şelale Evi halen hafif eğimli dursa da, en azından suyun içine yıkılma tehlikesi ortadan kaldırılmış oldu.
Mühendislerin daha kalıcı ve göze batmayan bir yöntem geliştirene kadar geçici olarak son beş yıl içinde binanın ayakta durması için ekeledikleri çelik mesnetler de yaz sonlarına doğru kaldırılacak.

Wright, 1930’larda Edgar Kaufmann’ın Pittsburgh’taki yazlık evinin tasarımı ile organik mimarinin kavramlarını tekrar kaleme alırken, konsolların da binayı kendi başlarına taşıyabileceklerine dair şüpheler ortaya çıkmıştı.

1937 yılında tamamlanmasının hemen ardından konsollar sarkmaya ve üzerlerindeki kırımızımtırak teraslarda çatlaklar oluşmaya başlamıştı. Mühendisler bunun oturmadan kaynaklandığını düşünseler de, betonarme konsol kirişlerdeki sarkma çayın yatağına doğru devam ediyordu.
1990’ların ortalarında binanın tamamen yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. 1997’den beri ise çelik kirişlerle mesnetlenen binanın çökmesi ve Wright’ın “şelale üzerine akar gibi” inşa ettiği binanın bu öngörüyü gerçekleştirmesi önlenmiş oldu


Restorasyon Çalışmaları
Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün 20.yüzyılın binası seçtiği Şelale Evinin yöneticisi Lynda Waggoner, ikinci katı taşıyan birinci kattaki sehimin bazı yerlerde 15 cm’i bulduğunu söyledi.
Binanın sahibi Batı Pensilvanya Koruma Kurulu, New York’tan Robert Silman mühendislik firması ile binanın hasar verilmeden görüntüsü bozulmadan güçlendirilmesi için anlaşma yaptı.
Kurtarma işlemi birinci kattaki kumtaşı döşemelerin kaldırılıp konsol kirişlerine ulşaılmasıyla başladı. Kirişlerin yanına yerleştirlen çelik haltlar konsooların arkasındaki betonlanan alana ankre edildiler.
Son germe işlemi üç gün boyunca halatların yüzlerce ton kuvvetle çok yavaş şekilde çekilmesi ile gerçekleştirildi. Eğer insan vücuduna benzetmek gerekirse, çelik halatların bir tür kas görevi yaptılar.

Bu sayede yapı çay tarafındaki çelik payandalardan 1.25 cm yukarı kaldırılarak, kosoldaki çekme kabloların yarattığı basınçla azaltıldı.
Sonuçta kurtarma planı başarılı oldu ve çatlaklar ortadan yokoldu. Krikolar kaldırılıp çelik halatlar kilitlendikten sonra da ortada görünür bir sorun kalmamıştı.
Şelale Evi halen çayın üzerine doğru hafifçe sarkıyor, çünkü yıllardır meydana gelen oturmalar nedeniyle bina daha yüksek kaldırılsaydı, pencereleri çatlayabilri veya diğer kesimlere zarar verilebilirdi.
Waggoner bu sehimlerin sürekli öyle kalacağını ancak binanın içindeyken dışarıdan olduğu kadar farkedilmediklerini ifade ettti.
11 milyon dolarlık restorasyon işleri kapsamındaki, terasların yalıtımı ve orjinal taşlarının yerleştirilmesinden sonra, Wright tarafından tasarlanmış mobilyalar yerleştirilecek ve bina çok kısa bir süre içinde tekrar ziyarete açılacak.
kaynak:yapiworld

Evin içindeki eşyalar dahil usta mimar Wright ın eseri. Şahane bir yapı. 2.dünya savaşının o gergin atmosferinde o gerginliği yok edebilecek kadar huzur verici bir yapı. İmkanım olsa gitmek isterdim. Paylaşım için çok teşekküler.

Diğer Wright evleri için
http://www.bc.edu/bc_org/avp/cas/fnart/fa267/FLW_prairie.html

Fazla mı huzurlu ?
Bana mı öyle geldi ?:slight_smile:

Şelale Ev grafik

//youtu.be/Tqsk4WARk2I

Şelale Ev belgesel

//youtu.be/gSRXHl9RbbU

Aşağıdaki linkte güzel bir animasyon var, izlemenizi tavsiye ederim.

pylaşım için teşekkürlr

Vay be hem de 1939da inşa edilmiş… Paylaştığınız için teşekkürler…

mükemmel birşey mimaride son nokta heralde :slight_smile:

abi hayalmdeki ev budur benim yaaa… coq thanx…