Fotoğraflarım :)

Epeydir çekiyorum fotoğraf, bir çok yerde yayınladım, bazıları çok çok ilgi gördü, belki beğenirsiniz, sizlerle de paylaşmak istedim :slight_smile:

Ekipmanlar;
Nikon D200
Nikon D60
Nikon Nikkor AF 50mm f1.8D
Nikon Nikkor AF-S 105mm Vr Micro f2.8 IF-ED N
Nikon Nikkor AF 28-85mm f3.5-4.5
Nikon Nikkor AF-S DX 18-55 f3.5-5.6G ED

Fotoğrafların geneli orjinal halleridir, genelde pek düzenleme yapmıyorum.

Gerçekten çok güzel hatta mükemmel ötesi…

Teşekkürler.

[quote=Haluk_;76363]Gerçekten çok güzel hatta mükemmel ötesi…

Teşekkürler.[/quote]

Beğenmeniz mutluluk verdi :slight_smile: Çok teşekkür ederim

Harika ötesi. Bunu asla terketmemelisin

Bu keyifli uğraşının mahsüllerini paylaştığın için çok teşekkürler sana Volkan gerçi ben zaten bi kaçını görmüştüm ama daha evvel görmediğim enfes fotoğraflar eklemişsin .
Şu sıralar belki külfetli bir uğraşı gibi gelebilir sana ama o hevesi sakın kaybetme içinde saklı tut, makineye küsme okul bittiğinde inan makinenle geçireceğin anları iple çekeceksin :wink:
Devamlarını bekleriz…

Çok teşekkür ederim :slight_smile: Bırakamıyorum, bırakmam da sanırım :slight_smile: Yalnız, çok masraflı oluyor artık :slight_smile:
Ara ara yayınlarım burada, oldukça fazlalar çünkü

[quote=Y.Yıldırım;76381]Bu keyifli uğraşının mahsüllerini paylaştığın için çok teşekkürler sana Volkan gerçi ben zaten bi kaçını görmüştüm ama daha evvel görmediğim enfes fotoğraflar eklemişsin .
Şu sıralar belki külfetli bir uğraşı gibi gelebilir sana ama o hevesi sakın kaybetme içinde saklı tut, makineye küsme okul bittiğinde inan makinenle geçireceğin anları iple çekeceksin :wink:
Devamlarını bekleriz…
[/quote]

Çok teşekkür ederim :slight_smile: Masraflı olması arzu ettiğim lenslerin dünya para olması :slight_smile: Daha 3-4 tane lens var istediğim, bilirsin sen halimi :slight_smile: Böyle de bir şey işte :slight_smile: Bu sıralar portre çekiyorum genelde, arkadaşlarım sağolsun güzel modellik yapıyorlar. Bahar geliyor börtü böcek çekicem bir güzel :slight_smile:

Fotoğraflar gerçekten çok güzel, emeğine sağlık.Trabzondan uzaktayken okulumuzdan ve şehrimden de fotoğraflar isterim Volkan:)

Çekerim tabi :slight_smile:
İlk fotoğraf Enformatik binasının yanındaki yer, ikincisi C kapısındaki yol, bilirsin :slight_smile: diğer mesajımdaki ilk fotoğrafta Fizik bölümü ile kimya arası inen yolda sağ tarafta bir yer :slight_smile: Trabzon dan çok fotoğraf çektim tabi, zaman zaman koyarım onları da :slight_smile:
Beğenmen çok mutlu etti

O resimlerin nerelerden olduğunu anlamıştım yanılmamışım, Jeodezinin alttan jeolojiye giden yoldada tam fotoğraflık yerler vardı. Oralarda ölçüm yaparken dalıp giderdik:) Aslında benim istediğim Boztepe’den, limandan,uzun sokaktan birde tıp fakültesine bizim bölümün arkasından çıkan patika yoldan kampüs+havaalanı+deniz manzaralı resimler:) çok mu şey istedim acaba??

Çok güzel çekimler. Başarılarının devamını dilerim , paylaşımlara devam etmen dileğiyle…

Özellikle Sultanahmet Camii’sinin fotorafını çok beğendim , masaüstü görüntsü yapmak üzere çaldım … :slight_smile:

Çok teşekkür ederim Deniz, beğenin çok mutlu etti. Masaüstü için daha yüksek çözünürlükteki halini koyayım buraya, daha güzel olur. Orjinalleri çok daha büyük, raw formatta çektiğimden 11-16mb gibi oluyor, jpg e dönüştürdüğümde 7mb gibi bir değer alıyor, o yüzden böyle küçük yüklüyorum :slight_smile:

Fotoğrafları buraya 500*337 olarak koyma nedenim, sayfa açılırken zorlanmasın, sayfada düzensizlik olmasın diyedir. Daha yüksek boyutlarını isteyene tabiki verebilirim.

süperötesi gercekten.hepsi birbirinden güzel benimde ugraşasım geldi:) mümkünse benim için son eklediğin fotograflardan 4ncüsünün (dalga ve kayalar diyeyim:D) büyük boyutunu yüklermisin? devamını bekliyoruzz;)

Çok çok teşekkür ederim, mutluluk verdin

bende cok tesekkür ederim uğrastığın ve paylaştığın için:)

ellerinee sağlık çok gusel ve profesyonel Volkan… bi an için o denizinn kayalara vuruşunu , yüzümee damlacıklar halinde çarpışını hissettim … 3 neden den dolayı da üzüntü duydum .birincisi İstanbul özlemim debreşti… ikincisi deniz özlemim ,üçüncüsü de senin fotolarının yanında benimkiler çok acemice kalıyooo:D

[b]Hepsi birbirinden güzel kareler… Ama özellikle bu fotoğrafı çok beğendim… Paylaştığınız için teşekkürler… Yeni çalışmalarınızdan bizi de mahrum etmezsiniz umarım… :slight_smile:

İyi çalışmalar…[/b]

Merhaba;
Ben de bugün geldim evime, İstanbul a :slight_smile:

Sakın, sakın, sakın, acemiyim, çekemiyorum deme ama :slight_smile: Her şeyde olduğu gibi fotoğraf konusunda da ne kadar ilgi gösterirsen,o da sana o kadar ilgi gösterir, ilgin oranında sonuçlar alırsın.Makine ilgi ister, şımartılmak ister biraz :slight_smile:

Öncelikle neyi nasıl çekeceğini öğrenmen gerekli, makineyi iyi tanımak gerekli, makineyle neler yapabileceğini bilmen gerekli, kompozisyonu bilmek gerekli. Bir fotoğraf çekerken, öylesine çekmemek, nasıl daha hoş olur diye düşünmek gerekiyor veya nasıl görmek istiyorsunuz bilmeniz gerekiyor. En azından çekmeden önce birazcık şöyle bir durup bakmak sonra çekmek gerekiyo :slight_smile:

Makinenin markasını bana söyler misin, ona göre burada farklı bir konuda bir kaç fotoğraf tekniğini anlatırım belki yavaş yavaş, faydalı olabilir.

Beğenmen çok çok mutlu etti :slight_smile:

[quote=The Raider;76548]

[b]Hepsi birbirinden güzel kareler… Ama özellikle bu fotoğrafı çok beğendim… Paylaştığınız için teşekkürler… Yeni çalışmalarınızdan bizi de mahrum etmezsiniz umarım… :slight_smile:

İyi çalışmalar…[/b][/quote]

Güzel insan, çok teşekkür ederim :slight_smile: Beğenmen mutluluk verdi, çektikçe ara ara buraya koyarım inşallah.

İyi çalışmalar sana da :slight_smile:

[quote=Volkan Donbaloğlu;76552]Merhaba;
Ben de bugün geldim evime, İstanbul a :slight_smile:

Sakın, sakın, sakın, acemiyim, çekemiyorum deme ama :slight_smile: Her şeyde olduğu gibi fotoğraf konusunda da ne kadar ilgi gösterirsen,o da sana o kadar ilgi gösterir, ilgin oranında sonuçlar alırsın.Makine ilgi ister, şımartılmak ister biraz :slight_smile:

Öncelikle neyi nasıl çekeceğini öğrenmen gerekli, makineyi iyi tanımak gerekli, makineyle neler yapabileceğini bilmen gerekli, kompozisyonu bilmek gerekli. Bir fotoğraf çekerken, öylesine çekmemek, nasıl daha hoş olur diye düşünmek gerekiyor veya nasıl görmek istiyorsunuz bilmeniz gerekiyor. En azından çekmeden önce birazcık şöyle bir durup bakmak sonra çekmek gerekiyo :slight_smile:

Makinenin markasını bana söyler misin, ona göre burada farklı bir konuda bir kaç fotoğraf tekniğini anlatırım belki yavaş yavaş, faydalı olabilir.

Beğenmen çok çok mutlu etti :)[/quote]

çok sevinirim volkan, teknik bilgiler konusunda baya bii eksikliğim var … genelde manzara resimleri özellikle eski evler ve o evlerde oturan insanların fotolarını çekiyorum , doğal olsun istiyorum insanlar poz vermeden bi anda çekeyim diyee sonraa fotoğraflarını çektiğim insanlaraa bunu söylediğimde; fotorafları gösterdiğimde bazıları çok kızıyor bazıları ise çok seviniyor… işin yoğunluğundan fırsat buldukça bunu devam ettiriyorum bu aralar baya bi ihmal ettim ama :wink: portre resimleri ve onların üzerindeki gölgeleme oyunlarını seviyorum gerçi bunu pek becerebildiğim söylenemez :slight_smile: şu an bu konuda profosyenelleşmiş yakın arkadaşlarıma poz vermekle yetiniyorum ehuehue:D makinamın markası nikon coolpix 80… aslında özelliklerii baya bi var ama çoğu özelliğini kullanamıyorum… fotoğraf çekmeye meraklı olan bi arkadaşımın hediyesii (daha doğrusu zorla çarptım ondan:P)

Volkancım; Eline , Yüreğine , Makinene Sağlık diyorum :slight_smile:
Her zaman deniz temalı resimler ilgimi çekmiştir ve sende bunu çok güzel yansıtıyorsun.
Daha da güzel Kareler çekmen Dileğiyle… :slight_smile:

Makinen güzel bir dslr like compact :slight_smile: Genis açisi iyi, manzara fotografi çeken için ideal, zoom da epey var, makrosu da güzel, biliyorum o makineyi oldukça :slight_smile:

Manzara çekimlerini ben genellikle A : Apperature Prioty Mode da çekiyorum, bu modda diyafram degerini sen belirlersin, makine ona göre çekim süresini ayarlar. Compact makinelerde ciddi bir diyafram araligi olmaz, çok esnek degildir. Diyaframı bir göz gibi düşünürsen, açık olması çok fazla ışığın girmesi demek, ama açık diyaframda odakladığın şey net olur, onun dışındakiler flu-bulanık bir görüntü alır. Netliğin artmasını istiyorsan -ki alan derinliği denir, diyaframı kısman gerekir, diyafram kısık olduğunda da az ışık girer, çekim süresi nispeten uzar fakat netlik artar. Manzarada da kısık diyafram uygundur. f1.8 açık diyafram, f22 kısık bir diyaframdır, yani sayı arttıkça diyafram kısılır.

Portrede önemli olan arka fondur ve dış çekimlerde açık diyafram idealdir, çünkü, amaç modeli net göstermek ve insanların oraya bakmasını sağlamaktır. Arka fonda dikkat dağıtan unsurlar fotoğrafın kompozisyonunu olumsuz etkiler, mesela farklı kişiler, farklı objeler gibi. Bu yüzden açık diyaframla modele netlenir ve diğer kısımlar bulanık yapılır. Ayrıca, hiçbir zaman modeli veya çekilen objeyi fotoğrafın tam ortasına koymamak gerekir. Altın kural adı verilen bir kural vardır, uzun uzun anlatırım belki ileride ama odaklanılan şey fotoğrafın tam ortasındaysa zayıf bir kompozisyon oluşur.

İç çekimler zorludur, flash direk modelin yüzüne patlamamalıdır, yansıyıp gelmelidir. Bu da dert biraz, çünkü direk yüze vurursan karartılar oluşur, detaylar kaybolur, falan filan :slight_smile:

Volkancım; Eline , Yüreğine , Makinene Sağlık diyorum :slight_smile:
Her zaman deniz temalı resimler ilgimi çekmiştir ve sende bunu çok güzel yansıtıyorsun.
Daha da güzel Kareler çekmen Dileğiyle… :slight_smile:

Çok teşekkür ederim Sevcan :slight_smile: