Forekazik Hakkinda Detayli Bİlgİ...

www.atakins.com.tr

Forekazık bildiğiniz üzere sağlam zemine sahip olmayan bölgelerde yapı yüklerini sağlam zemine ulaştırma amaçlı uygulanan bir sistemdir.

Aşağıda A dan Z ye Forekazık hakkında gerek teknik gerekse Tecrübeme dayanan bilgiler mevcuttur.

BU bilgilerin yanı sıra her İnşaat Mühendisinin bilmesi gereken ekonomi-hız-maliyet hakkında bazı ince noktalar verilmiştir.

Öncelike
FORE KAZIK MAKİNELERİNİ TANIYALIM:

Forekazık makineleri HİDROLİK ve MEKANİK olarak ayrılır.Ayrıca bazı makinelerin boru sürme özelliği bulunurken bazı makinelerin yoktur.Bu nedenle şantiyemize temin edeceğimiz makinenin zor zemin şartlarında (göçen - sıkışan zemin, zor açılan kuyular) çalışabilecek yeterlikte olması istenir.

ŞANTİYENİZDE AKSAKLIKLAR YAŞAMAK İSTEMİYORSANIZ, HENÜZ MAKİNE GELMEDEN YAPMANIZ GEREKENLER:
-Makinenin ne kadar derinlikte çalışabileceği önemli bir husustur.Kimi makineler max.30 metre delerken kimi makineler 60 m. kazık yapabilir.Bu nedenle makinenin maksimum yapabileceği metrajı öğrenmek önemlidir.

-Ayrıca makinenin boru sürebilip süremeyeceği de önemlidir.(Zemin şartlarına bağlı olarak boru sürmek gerekebilir)

-Makinenin yaşı ve modeli önemlidir.Hidrolik makineler tercih edilir.(Boramtec, Soilmec, Bauer, Casagrande, Mait, CMV) Vinçten bozma makinelerle çalışmamanız imalat hızınız açısından iyi olacaktır.

FOREKAZIK İMALATI AŞAMALARI:

Evet, makinemiz sahaya indi.İlk işlem aplikasyonların doğru olarak çakılmasıdır.
Apikasyonlardan sonra makine, noktaya gelerek delgi işlemine başlar.


1.Makinenin kullandığı aparatlar

Delgi için makinenin BAGE ve AUGER denen iki başlığı vardır.BAGE ortamda su bulunduğu zaman işe yarar.AUGER ise matkap veya vidaya benzeyen ortamdaki zemini almaya yarayan aparattır.

2.Türkiye de ki genel kazık çapları:

Genellikle 65-80-100-120 cm çaplarda forekazık imal edilir.


KISACA YAPIM AŞAMALARI

1.Zeminin istenilen kota kadar istenilen çapta açılması.
2.Demir donatının kuyuya indirilmesi.
3.Beton dökmek için hazırlık amaçlı Tiremie borusunun (Aşağıda bahsedeceğim) indirilmesi
4.Betonun tiremie borusu aracılığı ile dökülmesi
5.Tiremie borusunun ve varsa kılıf borusunun(keson, casing) çekilmesi.


PEKİ BU KADAR KOLAY MI? ELBETTE HAYIR!

İMALATTA ZORLUKLAR

Genellikle zeminde göçmeler oluşur özellikle kohezyonsuz (kum çakıl) zeminlerde ki bunlara kendini tutamayan zeminler de denir.
Böyle zeminlerde çözüm üç şekilde olabilir.
1.Zemine su basmak
2.Bentonit kullanımı
3.Boru sürmek

Bunlar zeminin göçme durumunun derecesine göre sırasıyla denenir.Mutlaka 3. de bu sorun çözülür.Ancak bu sıralama da maliyet ile doğru orantılı bir şekilde sıralanmaktadır.

Gelelim bunların açıklamalarına ;

1.Zemine su basarak basıncı birbirine eşitlemek ve yıkıntıları önlemek

2.Zemine su basmak yeterli gelmiyor ise bentonit adı verilen bir madde belirli oranlarda su ile karıştırılarak bir havuza konulur.24 saat boyunca bekletilerek şişmesi sağlanır.Ardından zemine çamur pompalarıyla basılır.Beton dökülürken de tekrar havuza yönlendirilir.Tekrar tekrar kullanılabilir.Ne zaman işlevini yitirirse yeni bentonit karışımı yapmak gerekir.Elektrik bedava bulunabiliyorsa su basmak sadece zaman kaybettirir.

Bentoniti kuyuya iletmek için --> Bentonit havuzu, bentonit havuzuna su basmak için su pompası, bentoniti karıştırmak için bentonit karıştırıcı, bentoniti kuyuya basmak için bentonit pompası (çamur pompası) gerekmektedir.Forekazık maliyetini arttırır.

3.Zeminimizin kohezyonu sıfır ise bentonitinde yapacağı birşey kalmamıştır.Ayrıca zemin tamamen kil ise bu defa da zeminde ilerledikçe daralmalar meydana gelir ve auger ile malzeme alındıkça alınan yer vakumlanarak kapanır.Bu nedenle zemine boru sürmek gerekir.Boru sürmek zaman açısından 40 metrelik bir forajda çekip çıkarma boyunca 5 saat kaybettirir.Ayrıca makinenin mazot masrafını arttıracağı için maliyet de direkt olarak artar.Bunların dışında 15 - 20 metreden sonra hele hele içerisindeki betonun basıncını düşünecek olursanız , kılıf borusunu çekecek makineler yok gibidir.

ZEMİNDEKİ ZORLUKLAR AŞILIP FORAJIN BİTMESİ VE DONATI İNDİRİLMESİ;

Projeye uygun olarak hazırlanan donatılar sırasıyla makine tarafından alınarak kuyuya indirilmeye başlanır.Bildiğiniz gibi donatı boyları 12 metre olarak demir çelik fabrikalarından gelir.Örneğin 40 metrelik bir foraja 42 metre donatı gerekiyorsa (2 metre de temel donatıları ile bağlantı amacıyla bırakılmış olsun)
üç adet 12mlik bir adet de 6m lik kazık donatısı imal edilir.Bunlar indirildikçe en üst kısmı forajın başına mesnetlenir (demir çubuklarla askıya alınır) Diğer donatı makine tarafından getirilerek askıdaki donatının üzerine yerleştirlir.Bu iki donatı kaynaklama veya bağ teli ile birleştirilip aşağıya salınır.

BETON DÖKÜMÜ

Donatı yerleştirildikten sonra aynı mantıkla tiremie dediğimiz borular ard arda eklenerek kazık alt kotundan 50 cm yukarıda kalacak şekilde yerleştirilir.Tiremie borularının en üstüne de huni şeklineki beton alma aparatı eklenir.

NEDİR BU TİREMİE?

Tiremie borusunun kullunımının amacı yeraltındaki suların betonla karışmadan ;betonun, suyun altına inerek suyu yüzeye çıkarması ve mukavemetini koruması içindir.Ayrıca foraj kuru bile olsa betonun aniden düşüp agregaların ayrışması önlenir.

Beton tiremienin içinden dökülerek imalat tamamlanır.

 • Tiremie borusu çekilir.
 • Eğer var ise kılıf borusu çekilir.Çabuk çekilmesi çok önemlidir zira beton prizini almaya başlarsa boru zeminde kalır ve maddi olarak büyük zararlara yol açar.5 metrelik bir borunun maliyeti 10 milyara yakındır.

Ayrıca temeldeki forekazık işlemi bittikten sonra az da olsa su ile karışmış ve kirli beton diye tabir edilen beton belirli bir kota kadar kırıcılarla kırılmaktadır.(10 ila 25 cm arası)
Forekazıklara kendi ağırlığı ve üstyapı yüklerine karşı koyan yerin N kuvveti ve kazık boyunca oluşan sürtünme kuvvetleri etki eder.

P:Üst yapı yükleri
G:Forekazık
N:Zeminin uyguladığı kuvvet
Fs:Sürtünme kuvveti

P + G=N + Fs

Forekazık imalatı genellikle inşaatın en zor kısmıdır.Forekazık makineleri platformdan çıktıktan sonra işe bitti gözüyle bakılır.Çok büyük tecrübe ve teknik bilgi gerektiren bir iştir.

FOREKAZIK TEKNOLOJİSİ ÜLKEMİZDE PEK BİLİNMEMEKTEDİR.GELECEKTE İSE EN ÇOK ARANAN TEMEL TİPİ OLACAKTIR.

Forekazık hakkında merak ettiğiniz (gerek İşletme, gerek Teknik) konuları danışabilirsiniz, bilgiliyseniz de paylaşırsanız beni sevindirirsiniz.

Ayrıca forekazık sektöründe bilgilenmek, çalışma koşullarını görmek, bu teorik bilgiyi pratik olarak şantiyede izlemek isteyen arkadaşlara da yardımcı olabilirim.

                                    www.atakins.com.tr

Kaynak:Tamamen kendi çalışmamdır. (Bütün web sitelerine bu yazı dağılmış durumda; bilginin paylaşılmasından dolayı memnuniyet duymakla birlikte insanların kaynak göstermeden kendi yazısı gibi göstermesini ise ilginç buluyorum)

sağol bilgiler için,HEP PAYLAŞIM HEP DESTEK…

[quote=wolkan;24685]
Forekazık hakkında merak ettiğiniz (gerek İşletme, gerek Teknik) konuları danışabilirsiniz, bilgiliyseniz de paylaşırsanız beni sevindirirsiniz.

Ayrıca forekazık sektöründe bilgilenmek, çalışma koşullarını görmek, bu teorik bilgiyi pratik olarak şantiyede izlemek isteyen arkadaşlara da yardımcı olabilirim.
Kaynak:Tamamen kendi çalışmamdır.[/quote]

Sizin bu konuda deneyimli olduğunuza inanıyorum. Daha önce de sordum ama kimse yanıtlamamıştı. Biraz daha farklı ama tekrar Sorayım. Hangi zemin emniyet gerilmesinden sonra kazıklı temel yapımına karar verilmektedir. Bunun için sınır bir değer var mıdır acaba?

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim.Sıra geldi sorunun yanıtına;

Forekazıklı temel seçimi için illa belirli zemin emniyet gerilmesi değerinin altında olması diye birşeyin kesin olduğunu düşünmüyorum.Ancak genelde 1.5 kg/cm2 değerinin altındaki durumlarda forekazıklı temelin seçimi uygun olacaktır.1,5 kg/cm2 değerinde radye temel çeşitli tasarruflarla kullanılabilir anncak 1,10-1,0 değerlerinde forekazıklı temel uygulanması zarureti ortaya çıkmaktadır.

Seçimin sadece zemin emniyet gerilmesine bağlı olmadığını belirtmek istiyorum;

Bunun nedenlerini örneklemeye çalışacağım

1. Örnek: Zemin emniyet gerilmesi 1,5 kg/cm2 olan bir yerde radye temelin seçildiğini gördüm ancak bu temelin uygulanma şartı olarak zeminde ıslah ve hafriyat, suyun tecridi önerilmiştir ve zemin sönmüş kireç tozu stabilizasyon ile iyileştirilip yeraltı suyu kurutulmalıdır ibaresi var.Aynı bölgede forekazık temel de seçilebilir ve bu önlemler alınmadan da forekazık uygulanabilir.Bu örnekte esas olan ekonomik daha doğrusu mühendislik ve ekonomi arasındaki optimum noktanın bulunması ve radye temelin uygun olmasıdır.

Ayrıca dolgu arazi üzerine kazıklı ve redye temel dışında temel tipi oturtulmaz.(Zemin emniyet gerilmesi ne olursa olsun)

2.Örnek (Bu örnek alıntıdır)
zeminin cinsini ve ozeliklerini tesbit edilir.
zeminin yuk tasima gucu bulunur.
binanin statik ve dinamik hesapları yapılır ve temelde olusacak olan gerilmeleri hesaplanır.
Hesap sonunda bulunan gerilmeler, zeminde Jeolojik arastirma neticesinde bulunur ve belli bir emniyet katsayisiyla carpilan zemin tasima gucunden kucukse ,diger jeolojik kosullar da dikkate alinmak suretiyle ( yeralti su seviyesi,zemin sivilasmasi vs ) yuzeysel temel ( munferit,mutemadi,radye ) yapilir.
Tersi durumunda derin temel ( kazikli temel ) yapilmasina karar verilir.Yapinin ne cins temel uzerine insa edilecegi kararini statik ve dinamik projeyi yapan verir yani Insaat muhendisi bu karari verir.


Temel tipi seçimini etkileyen diğer etmenler:

Zemin Dane Birim Hacim Ağırlığı
Zemin Tabii Birim Hacim Ağırlığı
İçsel sürtünme açısı
Kohezyon
Zemin yatak katsayısı
Zemin Grubu
Yerel Zemin Sınıfı
Spektrum Karakteristik Peryotları (TA,Tb)
Etkin yer ivmesi Katsayısı ( A 0 )

Zemin grupları temel tipinin forekazıklı seçilip seçilmeyeceğini önemli ölçüde etkiler:
Zemin grupları:
(A)

 1. Masif volkanik kayaçlar ve ayrışmamış sağlam metamorfik kayaçlar, sert çimentolu tortul kayaçlar…

 2. Çok sıkı kum, çakıl…

 3. Sert kil ve siltli kil…

(B)

 1. Tüf ve aglomera gibi gevşek volkanik kayaçlar, süreksizlik düzlemleri bulunan ayrışmış çimentolu tortul kayaçlar…

 2. Sıkı kum, çakıl…

 3. Çok katı kil ve siltli kil…

©
1.Yumusak süreksizlik düzlemleri bulunan çok ayrışmış metamorfik kayaçlar ve çimentolu tortul

kayaçlar…

 1. Orta sıkı kum, çakıl…

 2. Katı kil ve siltli kil…

(D)
1.Yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu yumuşak, kalın alüvyon tabakaları…

 1. Gevsek kum…

 2. Yumusak kil, siltli kil…

Teşekkürler kolay gelsin …Yine merak ettiğin konuları paylaşabilirsin…

Ayrıca uygulama için TS 3168-EN 1536 Özel Jeoteknik Uygulamalar -Delme (Fore)kazıklar standardı mevcuttur.

Arkadaşlar derin temeller sınıfına dahil olan kuyu temeller diye bir temel çeşiti var, bu nasıl bir sistem, nasıl yapılıyor bilen varmı ?
Teşekkürler!

[QUOTE=faith;24792]Arkadaşlar derin temeller sınıfına dahil olan kuyu temeller diye bir temel çeşiti var, bu nasıl bir sistem, nasıl yapılıyor bilen varmı ?
Teşekkürler![/QUOTE]

Bildiğim kadarıyla temeller ikiye ayrılır.Yüzeysel ve Derin Temeller

Derin Temeller ise ;

Kazık Temel
Ayak Temel
Keson Temel olarak 3 e ayrılır.

Derin temellerin tamamı kuyu mantığındadır.

Dein temeller forekazıklı , çakma kazıklı , mini kazıklı olarak uygulanabilir.

Ayak temel birçok forekazığın bileşimi ile yapılır.(Daireler teğet ya da birbirini kesecek biçimde)

Keson temel ise çapı büyük olan (örnek 200 cm) kazık temellerdir.

not:Eksiklerimi bugün araştıracağım varsa düzelteceğim :slight_smile:

Fore Kaziklarin İksa Olarak Kullanildiginda Derİn Kazilarda Çelİk Strat KİrİŞler Destek Olarak Kullaniliyor. Bu KİrİŞlerİn Hesabi Hakkinda Bi Bilginiz Var Mi? Bu Konuda Bana Yardimci Olabilirseni Cok Sevinirim. Elimde Bazi Resimler Ve De Doneler Var Ama 22m Aciklik Icin Ne Tip Bir Dizayn Yapabilirim Tam Olarak Bilemiyorum. Herkese Iyi Calismalar Dilerim…

Sorunuzu tam olarak anlyamadım 22 metre açıklık ile forekazık iksalarının ilgisi nedir?
Lütfen açıklayıcı bilgi verirseniz hem öğrenme fırsatım olur hem de öğrendiğimde yardımcı olma şansım oluşur.
kolay gelsin

KARSILIKLI FORE KAZIKLARIN ARASINA GOCMESINI ENGELLEMEK AMACI ILE GENELLIKLE DAIRESEL BORUDAN DESTEK KIRISLERI KONULMAKTADIR. BU KIRISLERIN IKI UCU DA FORE KAZIKLARIN BASLIK MKIRISINE BIR SEKILDE ANKRE EDILIYOR. 22m GENISLIGINDE DERIN BIR KAZI YAPICAM KAZI YAPACAGIM YER KARSILIKLI SIRALI HALDE IMAL EDILMIS FORE KAZIKLARIN ARASI. BURADA STRAT (YAZILISINI TAM BILMIYORUM) KIRISLERI ILE TAKVIYE YAPMAM GEREKLI OLACAK CUNKU DERINLIK 7~10m ARASI DEGISMEKTE. BU DERINLIK ICIN TOPTAN GOCMEYI ENGELEYECEK, KAZIKLARIN UST UC NOKTASINDA YATAY DEPLASMANIN OLUSMAMASI ICIN UYGUN DESTEK KIRISLERINI SECMEK GEREKMEKTE. STATIK YUKLER ACISINDAN BI SORUN YOK FAKAT DEPREM ETKISINDE NASIL BIR HESAP YAPMAK LAZIM BUNU BILMIYORUM BU KONUDA YARDIMA IHTIYACIM VAR. SAYGILARIMLA…

Ne yapmak istediğinizi anladım.Bu konu hakkında bilgi vermem doğru olmayacak çünkü bilgilerimin doğruluğundan emin değilim.(Forekazıkların göçmemesi için farklı bir ankraj tekniği önerim olabilir)Yarın şirkette bilgi edindikten sonra tam olarak yardımcı olmaya çalışacağım
Sizin de sorularınıza soruyla karşılık veriyorum ama acaba şu an proje mi çiziyorsunuz yoksa proje elinizde de uygulama aşamasındasınız?
Resim ve diğer bilgileri de burada gösterirseniz çok memnun olurum.

ILGILENDIGINIZ ICIN ONCELIKLE TESEKKUR EDERIM. SUAN PROJE ASAMASINDAYIM PROJEYI KENDIM YAPIYORUM VEDE IMALTINI DA KENDIM YAPICAM. BU ARADA KAZI MESAFESI 200m CIVARINDA. YUKLU BIR HAFRIYATIM VAR. SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM. SAYGILARIMLA…

Şimdi çelik strat kirişler hakkında bilgim yok ama sayenizde muhakkak öğreneceğim bir konu daha karşıma çıktı.

Size önerebileceğim zeminin göçmesinin engellemek için forekazıkların üzerine ankraj yapmanızdır.Ayrıca kazık boyunu uzatmak da tek başına yeterli olabilir.(Elbette statik hesaplar son sözü söyleyecektir)Takdir yine sizindir.Hesaplar konusunda yardımcı olamayacağım ancak bir fikir edinmeniz için firmamın yapmış olduğu benzer bir işin fotoğraflarını ekliyorum.
(İzmir Ekonomi Üniversitesi Yurt binası forkazık ve ankraj işleri)

Başarılar?

Bu arada forekazık imalatını kendi makinenizle mi gerçekleştireceksiniz?

[img=http://img160.imagevenue.com/loc563/th_00808_1_122_563lo.JPG][img=http://img22.imagevenue.com/loc318/th_00813_MVC_003F_122_318lo.JPG]

Arkadaşlar Gürcistanda forekazık yapmaya çalışıyorum, bir sorun çıktı. Forekazık çapı kesonun iç çapı mıdır, yoksa dış çapı mıdır? Keson et kalınlığı 4cm olunca kazık çapında 8 cm fark yapıyor ki bu da bana yaklaşık 20 adet ekstra kazık demek. Yanlız bilgi iletebilecek arkadaş varsa yerli veya yabancı bir standartı referans gösterebilirse sevinirim.

Sorunuzu tam tatmin etmese de karayolları genel müdürlüğü forekazık keson çapını forekazık çapı olarak alır.Yani et kalınlığı ve oyuntuları zayi olarak görmeniz gerekmektedir.Ancak dışarıda ve ülke içi diğer kurumlar ne yapmaktadırlar bilmiyorum.Kolay gelsin.

vibrex hakkındada detaylı bilgi verirsen çok iyi olur :slight_smile:

forekazık hakkındaki bilgi için tşkkürler

Vibrex tipi temel kazıkları prekast çakma ve fore kazıkların özelliklerini bünyesinde birleştirerek oluşturulan yerinde dökme-çakma kazıklardır.
Deplasman tipi temel kazıkları olduklarından, çakım sırasında zemini yanlara doğru iterek sıkıştırırlar. Teknik, foraj yapımını gerektirmediği için fore kazıklara göre foraj malzemesi nakli ve çevre kirliliği sözkonusu değildir.Ayrıca fore kazıkların üst seviyelerinde görülen betona bentonit karışması dolayısıyla beton kalitesinin düşmesi sonucu kazık başlarının kırılması problemi de yoktur. Prekast kazık yapımında öngörülen boydan kısa veya uzun kazık yaplıması gerekmesi halinde kazıkların kesilmesi veya eklenmesi sorunları, Viberx yönteminde çakım sırasında elde edilen refü değerlerine göre imalat yapılacağından söz konusu olmamaktadır.

Muhafaza borusunun yaklaşık 250-300 barlık bir vibrasyonla geri çekilmesi sırasında beton kalitesi fore kazıklara göre çok daha üstün vasıfta ve fabrika şartlarında imal edilen prekast kazıklardan farksız olmaktadır. Ayrıca tek parça kazık imal edilmesiyle prekast kazıklarda düşeyden sapma, eklerin kopması veya zamanla korozyona uğraması gibi riskler ile iş yerine nakli, depolanması ve saha içi taşımalar ve vinç gereksinmesi husularıda ortadan kalkmaktadır. Bilhassa uzun prekast kazıklarda kaldırma ve çakım pozisyonuna getirilmesi sırasında kazık gövdesinde oluşacak gerilmeleri karşılayabilmeleri için ek taçhizat konması gereklidir.

Vibrex kazıklarada bu husus söz konusu olmadığı gibi, gerilmelerin minimum olduğu ve basınca çalışan kısımlarında donatıdan tasarruf sağlanabilir. Prekast kazıkların erken refü alması durumunda maksimum gerilmeleri karşılamak için ek donatı konulan üst kısımlarının kırılması gerekebilir ve bu hususu da onarmak mümkün değildir. Prekast kazıkların özellikle pekleşmiş katmanlarda çakım sırasında hasara uğramaları, ek yerlerinin çekme kuvvetinin maksimum olduğu bölgeye rastlanamsı ve çakım sırasında kontrol edilemeyen yön değiştirme, çatlama, kırılma ve kazık ucunun dağılması riskleri oldukça fazladır.
Prekast kazıklara göre sürtünme yüzeylerinin çok daha fazla olması nedeniyle yük taşıma kapasiteleri de daha fazladır.Deplasman kazığı olmalarından dolayı içine çakıldıkları zemini sıkıştırıp iyileştirdiklerinden, özellikle kumlu ve çakıllı zeminlerde fore kazıklara göre çok daha yüksek taşıma kapasitesine sahiptirler.Fore kazıklarda refü kontrolü olanaksızdır.Bu nedenle zemin sondajlarına göre öngörülenden uzun veya kısa kazık yapılması mümkün olamaz.Vibrex kazıklar ise çakım borusu ile istenilen refü değerine ulaştıktan sonra gereken boyda yapılabilmekte, dolayısıyla fore veya prekast kazıklara göre çok daha ekonomik, hızlı ve zayiatsız olarak üretilebilmektedir.

Yapım Ekipmanları
Vibrex kazıklar Hollanda’nın Fundex firmasınca geliştirilen F12, F14, F15, F16 kazık makinaları ve bunların değişik alt türleri vasıtasıyla imal edilir. Bu makinalar, paletli taşıyıcı üzerine oturulmuş tümüyle rotatif ve çok amaçlı kule, bu kulelere bağlanabilen vibratör, delgi tablası, dizel veya hidrolik çekiç gibi ekipmanlardan oluşmaktadır. Makinaların güç ünitesi dahil toplam ağırlıkları 55-90 ton ve kule uzunlukları 31-58 m. arasındadır. Kazıklar normal koşullarda max. 1/3 eğimli olarak yapılabilmekle beraber bazı eklemelerle bu açı 450 ye kadar çıkarılabilmektedir.

Yapım Tekniği
Tabanı kazık çapı ve zemin koşullarına göre seçilen uygun kalınlıktaki geçirimsiz saç tapa ile Kapatılmış olan özel çelik muhafaza borusu, yeterli proje derinliği veya refü penatrasyonuna Ulaşıncaya kadar zemine çıkarılır. Muhafaza borusu içine hiç bir şekilde zemin veya su Giremez. Çeşitli iskandil yöntemleriyle boru içi kontrolu yapıldıktan sonra hazırlanan donatı kafesi, makinanın kendi vinciyle muhafaza borusu içine yerleştirilerek askıya alınır; makinanın özel kovası veya beton pompası ile betonaja başlanır. Betonlama işleri yamamlandıktan sonra muhafaza borusu yaklaşık 20 tınluk bir kuvvetle geri çekilirken 250 bar’a kadar uygulanan vibrasyon sırasında oluşan titreşim ve boru içindeki malzemenin ağırlığı betonun fazla suyunun süzülmesini ve kolayca priz almasını sağlar, betona yüksek kalite kazandırır.

Soğan Başlı Süper Vibrex Kazık
Özellikle gevşek yapılı zeminlerde kazık uç mukavemetinin attırılması istenirse yaklaşık %30-60 daha fazla taşıma kapasiteli soğan başlı süper vibrex kazık yapılabilir. Bu yöntemde Muhafaza borusu 2-3 m. kadar yukarıya çekildikten sonra oluşan boşluğa beton doldurulur. Ağzı kapatılarak boru tekrar çakılır. Betonun asıncı ile kazık alt tarafında soğan başı Şeklinde bir genişleme elde edilir. Muhafaza borusu tekrar vibratörle geri çekilirken kazık Şekillenerek tamamlanmış olur.

Fundex ( Mendex ) Kazıkları
Mendex veya Fundex kazıklar Vibrex gibi deplasman tipi temel kazıklardır. Kazık çakımı Alt ucu özel bir taban plakası ile kapatılmış muhafaza borusunun delgi tablası vasıtasıyla Zemine statik bir basınçla itilmesi yapılır. Taban plakası zemini aşağıya ve yanlara doğru İterek muhafaza borusunun zemin içerisinde ilerlemesini sağlar. Vibrex kazık yapımı Sırasında hemen bitişik yapılarda çekiç darbeleri sonucu meydana gelecek titreşimlerle oluşan Gerilme dalgaları, komşu yapılara zarar verebilir. Mendeks veya Fundex kazıklarda delgi Tablası kullanılarak enerjinin yerini statik basınç kuvveti alır. Böylece zemin hareketlerinin İstenmediği bitişik nizamdaki veya eski binaların yanında kolayca deplasman tipi kazık üretilebilir. Vibrex kazık yapımı sırasında oluşan titreşim ve gürültü, bu kazıklarda tamamen Ortadan kaldırılmış olur. Kazık çakılması sırasında delgi tablası muhafaza borusu dışına yerleştirilir.

Hidrolik deliği Tablası 1. 50 m. lik rotasyonel hareketlerle boruyu aşağıya doğru çevirerek iter. Borunun İtilmesi 22 tonluk bir basınç kuvvetiyle ve 12-50 tm. lik bir torkla gerçekleştirilir. Donatının Yerleştirilmesi ve betonlama işlemleri aynen Vibrex kazıklarda olduğu gibidir. Muhafaza borusunun geri çekilmesi, delgi tablasının yanal hareketleriyle ve 100 tonluk bir çekme Kuvvetiyle yapılır. Delgi tablasındaki itme basınçları gözönüne alınarak, karmaşık yapılı Zemin şartlarında sağlam tabakanın değiştiği seviyeler tesbit edilebilir, böylece tamamen Sağlam zemine giren temel kazıkları üretilmiş olur. larda ve max. 80 m. boya kadar imal edilebilmektedir.

NOT: TAMAMEN ALINTIDIR. (vibrexi öven bi yazı olduğu belli)

kardeş ülkemizde derin kazı sitemleriyle ilgili herhangi bir mevzu at bulunmamakta… fakat dünyada kullanılan hesap yöntemelrine baktığımızda derin kazı sistemleri geçici sistemler olduğundan bunlarda deprem hesabı yapulmaz. fakat sen illa depremi gözönüne alacağım diyorsan (kesitler çok büyük çıkar) Coulomb Kama Teorisi nin istinat duvarlarında kullandığı deprem durumları için aktif toprak basıncı katsayılarını kullanabilirsin. bahsettiğin destekler ise derinkazıda stabiliteyi desteklemek amacıyla kullanılır. normalde o kirişler yokmuş gibi derin kazı iksa hesabı yapılır…

(derin kazı sitemleri: mini kazık fora kazık asker kazık … ankraj sistemleri )

Öncelikle bu forum sayfalarında insan gerçekten çok şey öğreniyor.Deneyim apayrı birşey. Şu an bana sorulan bir sorunun cevabını bulmaya çalışıyorum ancak tamamıyle mali açıdan.Aynı zemin koşullarında fore kazıkla mini kazık uygulandığında hangisi daha maliyetli olur? Sadece ön bilgi için. Şunu biliyorum, yer altı su seviyesi, zemin özellikleri, çevresel faktörler vs.vs. yapılacak imalatta olduğu gibi en basitinden kullanılan mazotun fiyatını bile etkileyebilir.Bu olayla karşılaşan ilk defa karşılaşan bir kişi olarak bana şunu diyebilir misiniz ki…mini kazık $ olarak fore kazıktan daha pahalı bir uygulamadır veya tam tersi. Uygulama derinliğinin değişmediğini varsayalım.

Biliyorum bu soru için bana kızacaksınız ama…

Şimdiden teşekkürler

sence 2.5 litre kola mı pahalı yoksa 1 litre mi? işte cevap burada. çap büyüdükçe derinlik aynı ise elbette fiyat artar :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :smiley: