Fi yapı nın durumu...

Fİ YAPI son zamanlardazor durumda.Ödeme güçlüklerini hepimiz yazılı ve görsel basından takip ediyoruz.Şirket ne kadar buyuk olursa olsun heran herşey başına gelebiliyor.Fİ YAPI buna iyi bir örnek.Fİ YAPI nın durumundan özellikle sat-yap usulü inşaat yapan firmalar ve bunlardan daire alan kişiler ders çıkarmalı.Fİ YAPI düştüğü zor durum nedeniyle inşaai faaliyetlerinin bir kısmına ara verdi.Ancak bunları çoktan satmış ve parasını da almıştı.Yani önceden satıp sonra yapıyordu.Firma buyuklüğü ne olursa olsun kontrollü ve akılcı bir politika gütmek gerekiyor.Özellikle vatandaşında maketten,av alma sevdasına artık bu şartlarda son vermesi gerekiyor.Umarım Fİ YAPI gibi ileride diğer firmalarda aynı duruma düşmez ve bir kriz çıkmaz.Ama ben bunun gerisinin gelecegini sanıyorum.Gümrük bakanlığınında bu durumun farkında olduğunu biliyorum.Son tüketici kanununa inşaat tamamalama sigortasını da ekliyorlar.Bir süre sonra sat-yap firmaları inşaat tamamlama sigortası yaptırmadan maketten ev satamayacaklar.Ancak meblağların buyuk olması sigorta primlerininde yüksek olmasını gerektirecek dolayısıyle maliyet artışına neden olacak.Bu maliyet artışınıda tabii tüketiciler karşılayacak.Bakalım ne olacak.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

fiyapıyı esenyurt batırdı.esenyurt belediyesi kaçak bloklara, evet blok olarak kaçak yapıldığı için özellikle söylüyorum, bu kaçak bloklara göz yumdu.
istanbul belediyesi bu duruma engel olunca, sattığı dairelerin parasını geri odemek durumunda kaldı.
dediğiniz gibi kontrollü olmak çok önemli.ki siz bir kaç ay önce, inşaat sektöründe daralma beklediğinizi yazmıştınız.haklı çıktınız.
çok iş yapmak çok para kazanmak olmuyor bazen

Evet çok doğru. İlçe belediyelerinin yediği naneler yüzünden, firmalar da tüketiciler de zor durumda kalıyor. Zaten Esenyurt Belediyesi kontrolden çıkmış durumda. Başkanın makam aracına bile haciz gelmiş; bu şekilde haberler çıktı. İsim vermiyim; Haramidere-torium arkasında 30 katlı binalar dikmek vaadi ile dairelerin büyük bir kısmını satan bir inşaat firması; belediyenin ancak 10 kata izin vermesiyle çok zor duruma düştü. Vatandaş topraktan daire alayım, ucuz olur düşüncesi ile paralarını tehlikeye atıyorlar. Yurdum inşaat piyasası böyle saçmalıklarla dolu işte.