Eylül2008 - Ocak2009 Ayları Arası Sergi EtkinLikLeri :

Salvador Dali

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) , Akbank’ın sponsorluğunda ve Gala-Salvador Dalí Vakfı’nın işbirliğiyle, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizm akımının temsilcisi Salvador Dalí’yi Eylül 2008’de ağırlamaya hazırlanıyor.

       [b]Tarih[/b]   [b]:[/b]   19 Eylül 2008 - 19 Ocak 2009   

        [b]Yer[/b]   [b]:[/b]   Sakıp Sabancı Müzesi Atlı Köşk   

        [b]Şehir[/b]   [b]:[/b]   İstanbul Avrupa   

Salvador Dalí’nin kapsamlı bir retrospektifi niteliğini taşıyacak sergide; yağlıboya tablolar, çizimler ve grafiklerden oluşan 270 eserin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar yer alacak. Gala-Salvador Dalí Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle, vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğini taşıyacak sergi, 19 Eylül 2008 - 19 Ocak 2009 tarihleri arasında izlenebilecek.

Serginin küratörü Montse Aguer Teixidor, İstanbulluların Salvador Dalí’yi ve onun olağanüstü sürreel dünyasını sergi sayesinde daha yakından tanıyacak olmasının altını çiziyor: ‘Sergi, eşsiz, yenilikçi, yetenekli ve farklı bir sanatçı olan Salvador Dalí’yi, ilk kez İstanbullularla buluşturacak. Bu evrensel ve provokatif sanatçının düşüncelerini, saplantılarını, ikonografisini ve olağanüstü sürreel dünyasını herkesin anlayabilmesini, daha yakından tanımasını sağlamayı amaçlıyoruz.’

Fausto Zonaro

İstanbul’a 1891 yılında gelen ve 1896 yılında II. Abdülhamid tarafından Saray Ressamı olarak görevlendirilen Fausto Zonaro, padişahın devrilmesinden sonra eski kadroların tasfiyesi sırasında yeni hükümetin verdiği kararla unvanını kaybetmişti.

       [b]Tarih[/b]   [b]:[/b]   24 Eylül - 1 Kasım 2008   

        [b]Yer[/b]   [b]:[/b]   Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu   

        [b]Şehir[/b]   [b]:[/b]   İstanbul Avrupa   

1909 yılında, büyük bir hayal kırıklığıyla ülkesine geri dönen Zonaro’nun 1924 yılında kaleme alıp büyük bir özenle, kapağından bölümlerine, içine yerleştirilecek görsel malzemeye kadar basılmaya hazır bir kitap halinde hazırladığı hatıratı, dünyada ilk kez Türkiye’de yayımlanıyor. “Abdülhamid’in Hükümdarlığında Yirmi Yıl / Fausto Zonaro’nun Hatıraları ve Eserleri” adlı kitapta sanatçının İstanbul’a gelişi ve bu ülkede kaldığı yıllar boyunca yaşadıkları ve tarihsel tanıklıkları yer alıyor.

Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu’nda da, 24 Eylül - 1 Kasım 2008 tarihleri arasında Fausto Zonaro’nun, hemen hepsi Türkiye’de ilk kez sergilenecek olan eserlerinin yer aldığı bir sergi düzenleniyor. Sergide, Adolphe Thalasso’nun yazdığı, 1908 yılında Paris’te üç yüz adet olarak çok özel bir baskıyla yayımlanan Déri Sé’adet ou Stamboul, Porte du Bonheur adlı, resimlerini Zonaro’nun yaptığı kitaptaki eserlerin orijinalleri izleyiciyle buluşacak. Hepsi İstanbul’daki günlük hayat üzerine kırk dokuz renkli gravürün yer aldığı ve ayrıca ilk on iki nüshasına sanatçının birer adet orijinal suluboya çalışmasının da eklendiği eser, zamanında, nüshaları numaralanarak satışa sunulmuştu.

Zonaro’nun hatıratında anlattığı konularda geçen; aldığı ve kendisinin hazırladığı bazı armağanlar, hatıratı için hazırladığı kapak tasarımı vb. pek çok obje de ilk kez sergilenecek. Yapı Kredi Kültür Merkezi ile İtalyan Kültür Merkezi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilecek serginin koordinatörü Erol Makzume ve Veysel Uğurlu.

Hüsn-ü Hat Sanatımız

Türkiye’nin yaşayan Hat Sanatı Üstadları Ahmet Zeki Yavaş, Ali Hüsrevoğlu, Ali Toy, Dr.Fatih Özkafa, Prof.Dr.Hüsrev Subaşı, Yrd.Doç.Dr. Savaş Çevik eşsiz hat eserleriyle 30 Ağustos-30 Eylül 2008 tarihleri arasında Odakule Galerimizde.

       [b]Tarih[/b]   [b]:[/b]   30 Ağustos - 30 Eylül 2008   

        [b]Yer[/b]   [b]:[/b]   Odakule Sanat Galerisi   

        [b]Şehir[/b]   [b]:[/b]   İstanbul Avrupa   

A Sanat, “kökünden güç almayan kültür yaşayamaz” düşüncesinden hareketle geleneksel sanatlarımızı yaşatma ve kültür mirasımızı koruma bilincinin yaygınlaştırılması alanında olgun, genç, çocuklarımızın dikkatini çekici çaba sarfetmekte, bu yaklaşımı görev addetmektedir.

Suyun Bir Arada Tuttuğu


İstanbul Modern Sanat Müzesi, Verbund Koleksiyonu’ndaki yapıtlardan oluşan “Suyun Bir Arada Tuttuğu” başlıklı yeni sergisini 10 Eylül’de açıyor. 11 Ocak 2009 tarihine dek Süreli Sergiler Salonu’nda yer alacak serginin küratörleri Verbund Koleksiyonu yöneticisi Gabriele Schor ve İstanbul Modern Sanat Müzesi Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu.

       [b]Tarih[/b]   [b]:[/b]   10 Eylül 2008 - 11 Ocak 2009   

        [b]Yer[/b]   [b]:[/b]   İstanbul Modern   

        [b]Şehir[/b]   [b]:[/b]   İstanbul Avrupa   

Sergide Cindy Sherman, Gordon Matta-Clark, Jeff Wall, Ernesto Neto, Gilbert&George, Francis Alÿs, Nan Goldin, Sarah Lucas, Fred Sandback, Eleanor Antin, Cecil Beaton, Bernd-Hilla Becher, Johanna Billing, Valie Export, Kate Gilmore, Birgit Jügenssen, Louise Lawler, Ursula Mayer, Urs Lüthi, Gabriel Orozco, Loan Nguyen, Ed Ruscha, Markus Schinwald, Simon Starling, Gillian Wearing, Lawrence Weiner, Francesca Woodmann ve Nil Yalter gibi çalışmaları ile çağdaş sanat dünyasına yön veren 37 sanatçının 122 yapıtı yer alıyor.

Verbund Koleksiyonu, 2007 yılında Viyana’da Museum für angewandte Kunst’ta (MAK) sergilendikten sonra ilk kez Avusturya dışında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

'Suyun Bir Arada Tuttuğu” başlıklı sergi, “Performans” ve “Mekânlar ve Yerler” adlı iki temasıyla çağdaş sanatta 1970’lerden bugüne uzanan özgül kesişim hatlarını gözler önüne seriyor. Sergi, birçok kadın ve erkek sanatçının resimden uzaklaşıp, tamamıyla yeni ifade biçimlerine yönelmesini ve fotoğraf, video ve mekân enstalasyonlarındaki dönüşümü anlatıyor.

“Performans” başlığı altında, 1970’lerde başlayan süreçte sanatçıların kendi bedenlerini keşfetmeleri, kimlik meselesi üzerine düşünmeleri ve feminist başkaldırı gibi eğilimlere olan yönelimleri ele alınıyor. Cindy Sherman’ın bu sergi kapsamında İstanbul’da ilk kez bütünlüklü olarak sergilenecek olan anonim kadın bedenleri, Valie Export’un feminist harekete ilham veren sert otoportreleri ve Türk sanatçı Nil Yalter’in kadın bedenini fetişleştiren göbek dansı videosu bu bölümün en bilindik çalışmaları olarak belirginleşiyor. “Mekânlar ve Yerler” teması ise sanatın mekân ile kurduğu ilişkiye odaklanarak, mekânın sanatçılar tarafından yıkılıp, sonra yeniden nasıl tümlenebileceğini görünür kılıyor. Gordon Matta-Clark’ın iki evin arasına devasa bir koni boşluk açarak mekâna yepyeni bir kimlik kazandırdığı videosu ile Fred Sandback’in mekânların fiziksel gerçekliğine vurgu yapan ip enstalasyonları bu temanın merkezini oluşturuyor.

Heykelden fotoğrafa, filmden videoya, diapozitiften ses enstalasyonlarına uzanan bir çeşitlilik içeren Verbund Koleksiyonu, Gillian Wearing, Sarah Lucas, Loan Nguyen gibi genç sanatçıların örnekleriyle bugüne ulaşıyor ve çağdaş sanatın en önemli çalışmaları üzerine sanat tarihsel bir okuma öneriyor.

        Klasik ve Modern Hat Eserleri Sergisi


Husn-i Hat sanatının yaşayan en değerli üstadlarından eşsiz klasik ve modern hat eserleri 30 Ağustos - 30 Eylül 2008 arası Odakule Sanat Galerisi`nde.

       [b]Tarih[/b]   [b]:[/b]   30 Ağustos-30 Eylül 2008   

        [b]Yer[/b]   [b]:[/b]   Odakule Sanat Galerisi   

        [b]Şehir[/b]   [b]:[/b]   İstanbul Avrupa   

Sergide Ahmet Zeki Yavaş, Ali Hüsrevoğlu, Ali Toy, Dr.Fatih Özkafa, Prof.Dr.Hüsrev Subaşı, Yrd.Doç.Dr. Savaş Çevik eşsiz hat eserleriyle yer alıyorlar.

Telefon: 0212 218 03 37
Adres: İstiklal Cad. No:142 Beyoğlu