En iyi mimari çizim programı hangisi ?

:stuck_out_tongue: her zaman paylaş elinden geldiğince yine paylaş

arkadasım bana gore en iisi autocad.Autocad 3D cizimi,ve mimari projelerdeki cizimlerde kullanım kolaylıgı bakımından en iisi bence.ve suanda en cok kullanılanda o.Daha ayrıntılı olarak ogrenmek istiyorsan mimar arkadaslar abiler bu konuda yardımcı olabilirler…

Autocad’in üstüne bi program tanımam.

Revit Building bence autocad den çok daha kullanışlı yine aynı firma olan Autodeskin programı ve çok daha kullanışlı ama nedense herkes tutturmuş bir Autocad gidiyor.Sonuçta Autocad mimari tasarım programı değil genel tasarım herşeyi tasarlayabilirsiniz.Biz inşaatçılar ve mimarlar için kesinlikle Revit derim bilen bilir.

+1

arkdaşım mimari program olarak kullanım kolaylığı yönünden başlangıçta ben archicad i öneririm çünkü diğer arkdaşların dediği gibi de autocad bir mimari program diil ancak piyasada çok kullanılması ve çıktı almada kolaylık gibi avantajları var …ama ben archicadle uğraşıyorum kullanımı kolay hemde mimarlığa özgü bir program daha da işi ilerletirsen maya diye bi programdan bahsediliyor ama ben kullanma şansını elde edemedim …ayırca arhicadın de piyasada anlatımlı kitapları mevcut ve de başka dallara diil mimarlığa dair bir üslüpla yinede tercih senindir…

Bence Amaca GÖre Program :wink:

Ben ideCAD i tercih ederim . En iyi mi bilmem. Ama Türkiyede geliştirilmesi ve
statik ile entegre olması benim için tercih sebebi. Bildiğim kadarıyla başka bir mimari program da yok galiba statik programla entegre olan.

idemimari +1,

autocad ile mimari çizim ne kadar sürer?ben çok uğraşıyorum.

revit’i bilmiyorum ama mantıklı geliyor.

revit var… revit building ile mimari proje hazırlanır revit structure ile bu projenin statik analizi yapılır hatta metrajını bile çıkartabilirsiniz… Autocad Revit in yanında sönük kalır eline su dökemez, autocadle sadece çizersiniz ama Revit ile hem çizer hem statiğini hem de metrajını çıkarırsınız… Revit bence mimar ve inş mühendislerinin geleceğidir. ileride ilanlarda Revit bilen mimar ya da mühendis aranıyor diye yazarlarsa şaşırmayın

revit building hakkında biraz bilgi
Autodesk Revit Building 9 [RIGHT]10/04/2006 [/RIGHT]
[LEFT][/LEFT]
[RIGHT][/RIGHT]
Autodesk’in Yapı Bilgi Sistemi (YBS) tabanlı mimari tasarım ve projelendirme yazılımı Autodesk Revit’in yeni sürümü Türkiye’de. Autodesk, yapı tasarımı ve projelendirmeye yönelik bir bilgisayar yazılımı olan Autodesk Revit Building’in 9. sürümünü duyurdu. Türkiye Autodesk Dağıtıcısı Sayısal Grafik tarafından pazara sunulan Autodesk Revit Building 9, Autodesk Yetkili Satıcıları tarafından satılıyor.

Arazi ve kütle çalışmasından detaylı uygulama çizimlerine ve metraja kadar, tüm aşamalarda üretkenliği, koordinasyonu ve kaliteyi artıran araçlar içeren Autodesk Revit Building, veritabanı bazlı ve parametrik çalışan yeni nesil bir mimari tasarım yazılımı. Autodesk Revit’te, her pafta, her 2 veya 3 boyutlu görünüş, her metraj listesi, aynı bina veritabanının farklı yansımaları olarak nitelendirilebilir. Kullanıcı alışık olduğu görünüşlerde çalışırken, Autodesk Revit, bina için gerekli olan tüm veriyi topluyor, Yapı Bilgi Sistemi içerisinde saklıyor ve projenin diğer tüm gösterimlerine yansıtıyor. Autodesk Revit’in parametrik yapısı, yapılan her değişikliği (görünüşte, kesitte, metraj listesinde, paftada, kısacası nerede yapılırsa yapılsın), tüm dokümanlara anında iletiyor.

Autodesk Revit Building 9’un en çarpıcı yenilikleri arasında, günışığı çalışmaları, detay kütüphanesi, malzeme listeleri ve IFC import / export sayılabilir.

Autodesk AutoCAD Revit Series – Building çözümü ise hem Yapı Bilgi Sistemi tabanlı yeni nesil mimari tasarım yazılımı Autodesk Revit Building 9’u, hem de AutoCAD 2007 yazılımını içeriyor. Böylelikle Yapı Bilgi Sistemi teknolojisinden yararlanmak isteyen AutoCAD kullanıcılarının, AutoCAD alışkanlıklarını hemen terk etmek zorunda kalmadan, 3 boyutlu parametrik tasarıma kendi istedikleri zaman planıyla geçmelerini kolaylaştırıyor. Autodesk AutoCAD Revit Series – Building yazılımını alanlar hem Revit’in hem de AutoCAD’in yeni sürümlerini elde etmiş oluyorlar.

Yeni sürümler, Autodesk Aboneliği’ne sahip Revit kullanıcılarına ücretsiz olarak gönderilecek. Autodesk Aboneliği, Autodesk yazılımlarının son sürümlerine kolayca erişmenizi sağlayan, kapsamlı bir yazılım, destek ve eğitim paketi. Autodesk Aboneliği ile, abone olduğunuz Autodesk yazılımının son sürümüne ulaşıyor, zaman zaman yayımlanan yazılım eklentilerine anında erişiyor, Autodesk’ten direkt web tabanlı teknik destek alabiliyor, kendi-kendine eğitim araçları ile yeteneklerinizi geliştirebiliyor ve üyelere özel abonelik web sayfalarından yazılım yönetimini gerçekleştirebiliyorsunuz.

www.sayisalgrafik.com.tr

ArkadaŞlar Bende Mİmarİ Ve Statİk Entegrelİ OlduĞu İÇİn İdecad İ SeÇerİm Ama Revİt Dİye BahsettİĞİnİz Programi HİÇ Bİlmİyorum Dogrusu.

Autodesk Revit, yapı tasarımı ve projelendirmeye yönelik bir bilgisayar yazılımıdır. Parametrik yapısı ve oluşturduğu [Yapı Bilgi Sistemi](javascript:openwin(‘ozetybs.htm’)) sayesinde, dokümantasyon işlerine harcanan süreyi en aza indirerek, tasarıma daha fazla zaman ayrılabilmesini sağlar. Autodesk Revit ile tasarım süreci içersinde eklenen her veri, sadece bir kere eklenir ve tüm süreç boyunca kullanılır. Yapılan her değişiklik, tüm dokümanlara anında yansır. Autodesk Revit, tasarımlarınızda üretkenliği, koordinasyonu ve kaliteyi artırır.
Arazi ve kütle çalışmasından detaylı uygulama çizimlerine ve metraja kadar, tüm aşamalarda üretkenliği, koordinasyonu ve kaliteyi artıran araçlar içeren Autodesk Revit, veritabanı bazlı ve [parametrik](javascript:openwin(‘ozetparam.htm’)) çalışan bir yazılımdır. Autodesk Revit’te, her pafta, her 2 veya 3 boyutlu görünüş, her metraj listesi, aynı bina veritabanının farklı yansımalarıdır. Kullanıcı alışık olduğu görünüşlerde çalışırken, Autodesk Revit, bina için gerekli olan tüm veriyi toplar, Yapı Bilgi Sistemi içersinde saklar ve projenin diğer tüm gösterimlerine yansıtır. Autodesk Revit’in parametrik yapısı, yapılan her değişikliği (görünüşte, kesitte, metraj listesinde, paftada, kısacası nerede yapılırsa yapılsın), tüm dokümanlara iletir. Tasarım süreci içersinde eklenen her veri, sadece bir kere eklenir ve tüm süreç boyunca kullanılır.
Daha Fazla Üretkenlik

Autodesk Revit’in oluşturduğu Yapı Bilgi Sistemi, proje dokümantasyonunu (görünüşler, kesitler, paftalar, metraj listeleri, görselleştirmeler vb.) otomatikleştirir. Eşzamanlı tasarım ve dokümantasyon sağlayan parametrik yapısı sayesinde veriler (alışılmış çizim dili ile) bir kere girilir, veritabanında saklanır ve tüm süreç boyunca kullanılır. Autodesk Revit, yapılan her değişikliği, tüm dokümanlara anında yansıtır.
Daha İyi Koordinasyon

Autodesk Revit, dokümanlar arası tutarsızlıkları ortadan kaldırarak, zaman kazandırır, proje maliyetlerini düşürür. Paftalar, paftalardaki görünüş ve kesitler, bu çizimlerdeki detaylar, her şey birbiriyle bağlantılıdır ve yazılım tarafından yönetilir.
Daha Kaliteli Tasarım

Autodesk Revit, zaman alıcı çizim hamaliyelerini ortadan kaldırdığı, dokümantasyon ve metrajı otomatikleştirdiği için tasarıma daha fazla zaman ayrılabilmesini sağlar. Proje teslim tarihine yakın revizyon gereksinimlerinde, revizyonun getireceği çizim hamaliyeleri ve zaman kaybını düşünmeye gerek yoktur. Tasarım alternatifleri, proje ne kadar ilerlemiş olursa olsun denenebilir.

[b]www.sayisalgrafik.com.tr [/b]

Olabilir fakat ülkelerin standartları var TS 500 Deprem Yönetmeliği gibi…
Yabancı bir program bunları adapte ederse olabilir neden olmasın. Mimari biraz daha uluslararası olabilir bu anlamda fakat statik betonarme programları her ülkenin kendi koşulları için üretilmiş olmalı bence. Maksadınız sadece analiz yapmaksa statik de olabilir sap 2000 ülkemizde kullanılıyor.

Reviti öğrendiğim iyi oldu,bilmiyordum anlatılanlara göre oldukça kapsamlı…Peki öğrenilmesi zormu yani nekadar sürer kurslar falan varmı bilginiz var mı?

E tanımış oldunuz ozaman:-)…Yeni bilgilere açık olalım.Bilgi paylaştıkça çoğalır

arkadaşlar bence autocad ii öğrenilince mimari projede çok olanak sunuyor,ama archicad de güzel

ARCON’u tek geçerim.
birçok arkadaştan yorum gelmiş ama kimse arcon dan bahsetmemiş.
şahsen reviti bilmiyorum.öğrenmek isterim
elinde revit’i indirebilecegim bir linki bulunan arkadas warsa paylaşmasını isrterim.
mimari kullanım bakımından arcon bence outocade bes basar. herkese katılıyorum çünkü autocad mimari program deildir.
saygılar…

Autocad genel bir çizim programıdır, mimari çizim programı değildir.
Archicad ise mimari çizim programıdır. Ancak mimari tasarım esnasında kullanılmaya çalışılırsa sıkıntı verir projenin son hali archicad e uyarlanırsa inşaata ait tüm metrajlar da bulunur.
Benim tanıştığım ve çalıştığım mimari büroların tamamına yakını autocad ile çiziyor, 3dmax’ta render alıyorlar.Aslında autocade hakim olduklarından dolayı böyle yapıyorlar ve bence yanlış tamamen 3DMAX ta çizilmesi taraftarıyım.

Benim bildiğim archicad Türkiyede ciddi mimari bürolarda çok yaygın. Bir zaman D. Tekeli & S. Sisa ortaklığınca çizilen bir projede şantiye şefliği yapmıştım. Onlar da Archicad kullanıyordu.

slm arkadaşlar…bende autocad ve 3dmax kullanıyorum. fakat archicad i öğrenmek istiyordum. revit i de düşüncem. bi arkadaşımızın da sorduğu gibi nerden öğrene biliriz bu programı? ankara dayım. archicad kursu bulmakda zorlanıyorum açıkcası.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…