En büyük savaş....

En büyük savaş nefis ve irade arasında olan savaştır.

malesef çoğu zaman kazanan nefis olur.Hiç hoş değil.Nefisin kazanmasınıda istemiyorum ama genelde kazanan nefis olur. nefis ile irade bir günde yalaşık 100 kez savaşa girer.Bu savaşlardan 10 tanesini irade ya kazanır ya kazanamaz.İster kabul edin ister kabul etmeyin gerçek budur.Ben kendimi bu konuda eğitmeye çok çalıştım.Birçok değişik taktik denedim.Ancak irade çoğunluk anlamında nefsi yenmeyi hiç beceremedi.Berabere bile kalamadı.Nedis her zaman galip geldi.Muhtemelen bundan sonrada galip gelecek.İrade nin nefis e mutlak hakimiyetinin formülünü bilen varsa bana da anlatsın ögreneyim uygulayayım çünkü ben bilmiyorum.Belki nefsin galibiyeti bir kural bundanda emin değilim.Ama irademin nefsimi yenecegi bir gün olacak .Bunun için çalışıyorum.Bu zaman belki pek yakın değil ama uzak da değil.Nefsim ne zaman irademe karşı bir maglubiyet alırsa işte o zaman tam mutluluğa ulaşacagım…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

o anlık yok deyip sonra unutmak gerekiyor.sigarayı bırakmak mesela.arada canınız çekiyor.ama o an yok dediğinizde unutuyorsunuz