ekb uzmanlığı hakkında

Öncelikler merhaba,
Ben inşaat mühendisiyim ve müteahhitlik işiyle uğraşıyorum.Yılda ortalama 1500 m2lik 3 inşaat yapıyoruz ve ekb için toplamda 1500-2000 tl gibi bir ücret veriyoruz.Boşuna dışarıya para vermeyim diyerekten,bu ekb işini biraz araştırdığımda Sim belgesi alarak benim de ekb uzmanı olabileceğimi öğrendim.Ama bu iş için sanırım İtb de isteniyormuş(Bazı yerler istiyor bazısı istemiyor benim de kafam karıştı) bana ait bir iş yerim yok ayrıca bizim şantiyeler de şirket değil şahıs adına.Benim bu bizim şantiyelerin enerji kimlik belgesini çıkarabilmem için ne yapmam lazım?Tecrübeli olanlardan yardım bekliyorum,saygılar…

SİM belgeni al, şirkette kendini sigortalı inşaat mühendisi çalışan olarak göster. ondan sonra şirketin projesinide yaparsın şantiye şefliginide alırsın ekb sini de yaparsın.

Makina Mühendisleri dışında enerji kimlik belgesi konusunda çalışma yapılmasını etik bulmuyorum.Kişisel tercihim.

Saygılarımla iyi çalışmalar.

Sigortaliyim ama ozellikle muhendis olarak gosterilmiyorum galiba bu sekilde de olurmu?itb cikarmam icin ne yapmam lazim.

[QUOTE=h.aydoğdu;105132]Makina Mühendisleri dışında enerji kimlik belgesi konusunda çalışma yapılmasını etik bulmuyorum.Kişisel tercihim.

Saygılarımla iyi çalışmalar.[/QUOTE]

Görüşünüze saygı duymakla birlikte şu noktayı da hatırlatmak isterim.

Bakanlıkça çıkarılmış bir yazılım var.Bu yazılımda ideal bir ev var ve bunun değerleri mevcut.Sizde kimliğini çıkartacagınız binanın sadece verilerini giriyorsunuz ve yazılım size kimlik belgesini çıkarıyor.O anlamda çok teknik bilgi isteyen bir durum söz konusu değil.Eğer teknik bir takım konularda içerseydi belki sadece makine mühendisi olan arkadaşların yapması daha uygun olabilirdi.

İyi çalışmalar

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR