duvar çatlakları

Selam. Arkadaşlar yeni ev yaptım. duvarlarsa aşagıya dogru çatlaklar var. bims tugla kullandım. çatlak yari kazıdıgımda bimsde de aynı çatlagı gördüm.ek yerlere file çektim oralarda yok.Bi fikri olan varmı.duvarların ortasında. pencere altlarında.

Umarım binanız ruhsatlıdır ve yığma değildir.Bulunduğunuz bölgede bir inşaat mühendisi ile irtibata geçerseniz makul bir ücret karşılığında size yardımcı olacaktır.

İyi Çalışmalar

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ahmet bey bir mühendis olarak bu çatlağın nedenini anlatmanızı beklerdim. Foruma yazmasının amacı buradan cevap almak. Bulundugu yerde bir mühendis ile irtibata geçse zaten burda işi olmaz.
Sorunuza geçelim.
Bilal bey büyük ihtimal temeliniz oturmuş. Zemininiz dolgu olabilir. Bu tür çatlaklar sürekli, lineer veya diyagonal olur.
Eğer çatlak oturma çatlağı ise buna yapacagınız fazla bişey yok. Sadece çatlak yerleri onarabilirsiniz.
Yeni yaptım demişsiniz. Tabi eski olsa “yaşlanmış çatlak” diyebilirdim. Bunu eliyoruz.
Çatlak yüzeysel değil. O zaman büzülmeden kaynaklanan sıva çatlağı da değil.
Birleşim yerlerinde genelde çatlak olur. O da değil diyorsunuz.
Elimizde “oturma çatlağı” kalıyor.
Ne diyelim geçmiş olsun.

İnş.Yük.Müh.

Ahmet beyin burada bu işlerin “Türk usulu” yani kaçak ve kontrolsüz yapılmaması gerektiğine vurgu yaptığını düşünüyorum.O yüzden öncelikle bence de profesyonel destek alması şart.Forumdan olmaz bu iş.Kaldı ki forumdan hiç bir şekilde kesin bir çözüm önerisi verilemez.Ha arkadaşımız işini bitirmiştir,yapı hataları-foto bölümüne bir resim koyar onu tartışırız o başka.Ama arkadaşımız buradaki yorumlara bakarak iş yapamaz bence.