Dolgu İle Başım Belada

Merhaba Arkadaşlar,
Sizinde fikirlerinize ihtiyacım var.
Şuan çalıştığım sahaya yaklaşık 3 sene önce dolgu yapılmış. Yaklaşık 400 metre boy 150 metre genişliğinde. Tabi zeminle şu anda 2 metre kot farkı var. Sondajlarda dolgu malzemesi yaklaşık 4m kalınlıkta çıktı.
-Dolguda kullanılan malzeme killi kireçtaşı olarak adlandırdığımız marn. Bu malzeme dolgularda kullanılabilir mi?

  • Dolgu malzemesinin sıkıştırılıp sıkıştırılmadığı hakkında hiç bir bilgimiz yok.
  • Dolgu malzemesinin uygunluğu hakkında hiç bir bilgimiz yok ve bana görsel olarak çok heterojen geldi. 10-15 cm iri bloklarda var 3-4 cm çapında çakıllarda var. Dolgu yapılan zemin düz değil kendi içinde dahi 50cm’e yakın kot farkları var ben buradan malzemenin sıkıştırtılmadığını çıkarıyorum.
  • Dolgudaki oturma ve taşıma kapasitesi için plaka yükleme yapmak istiyorum ama buda çok lokal olacak dolguda ince malzemede aynı yüzeyde kalıjn birimlerde. Bütünü temsil etmeyecek. En iyisi bu dolguyu kaldırıp 4m +2m’de zemin kotuna kadar toplam 6m dolgu yapmak olacak ama ozamanda maliyet korkunç çıkıyor.
  • Binaları kazıklarla zemine kadar geçebilirim diye düşünüyorum ama beton sahada olacak aynı alanda bu zamanda oturmaları önleyemeyiz bence.

http://picpaste.com/DSC02976-sqzDn2Z8.JPG
http://picpaste.com/DSC02978-OOhTSrlW.JPG
http://picpaste.com/DSC02981-mwsjCwK2.JPG

arazi hakkında bilgi vermişsiniz ama üzerine yapılacak yapı hakkında bir şey belirtmemişsiniz… ya da anladığım kadarıyla temeli direk dolgu üzerine ya da tabii zemin üzerine mi teşkil etmeyi planlıyorsunuz. bence evvela bu fikrinizi bir gözden geçirin.

Gösterilen arazinin bir kısmı beton saha bir kısmında atölye binaları olacak 1-2 katlı yükseklikte 7-15000m2 arasında değişiyor. Bu atölye binalarının içinde hareketli vinç çalışacak. Teml eğer dolgu kaldırılmazsa dolguya denk gelecek yada kazıklarla tabi zemin olan spt N(30) yaklaşık 15 olan kile inecek. Ama bu durumdada binaları kurtarsak bile bu sahaya gelen betonda oturma olursa sıkıntı olur. Bu beton sahalarda tırlar, kamyonlar vs. hareket edecek devamlı