Doğru karar vermek...

Hayatımızı aldığımız kararlar şekillendirir.Bahsettiğim kararlar mesleki kararlar yanında özel hayatımızdaki kararları da içine alır.Bu bakımdan düşünüldüğünde bir karar mekanizmamızın olması gerektiği kanısına varılır.Kararlarımız direk mutluluk-mutsuzluk la ilgili olduğundan iyi karar verme mekanizmamızın olması gerekir.Dikkat edilirse iyi karar diyorum, doğru karar demiyorum.Her zaman doğru karar iyi karar olmayabilir.Peki iyi karar vermek için beynimizdeki karar mekanizması nasıl olmalıdır ?

Çoğumuz karar verirken direk başkalarını düşünerek karar vermeye çalışırz.Mesela bir toplantıya katılmak istemeyiz ama başkaları neder diye kararımız toplantıya katılım yönünde olur.Yada çok çaba sarfetmemiz gereken getirisi iyi olan bir proje yi alıp almama konusunda da ne kadar para kazanıp kazanamayacğımız kararımızı vermede tkili olur.Yada bir arkadaşımız x model bir araç aldı diye bizde x model almaya karar veririz.Bunun gibi örnekler çok .Sizde hayatınızı şöyle bir gözden geçirin karar mekanizmanızın başkalarına göre şekillendiğini farkedeceksiniz.Ancak bu kararlar bazen doğruda olsa iyi kararlar olmayabilr.(İyi karardan kastım insanı mutlu edecek karar).Sürekli kararlarımızın iyi olmasını istiyorsak o takdirde ben merkezli kararlar vermeliyiz ve her zaman kararın ortasında kendimiz olmalıyız.Emin olun bu tür kararlar her zaman iyi kararlardır.Doğruluğu konusunda garanti verilmez ama ben merkezli kararlar her zaman iyi kararlardır.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

bazen mutsuzda olacaksin ki o mutsuzluklar seni pisirip asil mutluluga yakinlastirsin…bu da madalyonun diger yuzu…saygilarimla…